Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da eve ses gelmemesi için yapılabilecekler

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da dışarıdan ses gelmemesi için neler yapılabilir?

İster gürültülü çöp kamyonları, ister araba teypleri, ister pencerenizin dışındaki genel yaya trafiği sesleri olsun, şehrin gürültüsü yıpratıcı olabilir. Tüm bu karmaşanın evde hayatı kötü etkilediğini fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. 

Birçok apartman sakini için rahatsız edici ve istenmeyen gürültü, hayatın bir gerçeğidir ve çoğu zaman kaçınılmaz gibi görünen bir gerçektir.

Neyse ki, nerede yaşarsanız yaşayın veya ne tür bir eve sahip olursanız olun, ses yalıtımı gibi bir seçeneğiniz var. Yalıtım, tadilat ve para harcama görüntülerini gözünüzün önüne getirse de, çok para harcamadan veya evinizde tadilat başlatmanıza gerek kalmadan gürültüyü kesmenin birçok yolu vardır. 

Evde basit ses yalıtımı yapabilirsiniz. Ses yalıtımı karmaşık veya pahalı olmak zorunda değil ve en basit stratejiler bile büyük bir fark yaratabilir.

BİNADAN GELEN SESİ KOLTUĞUNUZDAN DUYUYORSANIZ, KAPINIZI KONTROL EDİN

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bina koridorunda konuşulan her konuşmayı koltuğunuzda duyabiliyorsanız, ön kapınızın çevresinde büyük hava boşlukları olma ihtimali vardır. Bu boşlukları kapatmak, sesin içeri gelmesini azaltacaktır. 

Ses havada dolaşır ve ışığı görebildiğiniz herhangi bir boşluk, sesin geçmesine izin verir.

Daire kapınızın altında büyük bir boşluk varsa, bir süpürgelik kullanabilirsiniz. Eşikte sızdırmazlık sağlayan kalın bir lastik şeridi olan süpürgelik kullanın. Bu ayrıca toz, böcek ve cereyanların yanı sıra gürültüyü de dışarıda tutmaya yardımcı olur. 

Kapının geri kalanında da boşluk sorunu varsa, kapının yanlarını ve üstünü köpük sıkarak sızdırmaz hale getirebilirsiniz.

YATAK ODASI SES YALITIMI NASIL YAPILIR?

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır?

Dairenin dış kapısında olduğu gibi, iç kapılar altındaki boşluklar da, sanki kapı kısmen açıkmış gibi çok fazla sesin içeri girmesine izin verir. Boşlukları, satın alabileceğiniz veya ev yapımı bir kapı altı izolasyon süngeri ile kapatın. 

Gürültü, duvarlar, zeminler ve tavanlar gibi sert yüzeylerden yansır ve bir odanın içindeki genel gürültü seviyesini yükseltir. Ses yansımasını azaltmak için çıplak duvarları ve hatta tavanları bir şeyle örtün, böylece sesler, (evdeki köpek sesinden elektrikli süpürgenin çıkardığı yüksek sese kadar) azalır. 

Duvarlardaki tablolar, daire içindeki rahatsız edici gürültüyü yumuşatırken, aynı zamanda komşularınıza ses gitmesini de engeller.

KALIN BİR HALI PEDİ KULLANIN

The Spruce / Gene Yoon

Evin sık kullandığınız bir alanında zemine kalın bir halı atmak mantıklıdır. Az bilinen ipucu ise, halının altına yoğun dokulu bir halı pedi koymak. Bu sayede halınızın ses emme potansiyeli artacaktır.

SES YALITIMI DUVAR İÇİN NASIL SAĞLANIR?

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır?

İnce bir duvarınız mı var? Duvardan duvara bir kitaplık ya da büyük bir mobilya yerleştirmek, yandaki daireden gelen gürültüyü ve sizden giden gürültüyü azaltacak en iyi çözüm yoludur. Amaç duvar boyunca bir kalın tabaka oluşturarak ses geçişini engellemektir. Büyük mobilyalar ses titreşimine direnir ve böylece ses iletimini azaltır. 

AKUSTİK PANELLER DUVARDA SES YALITIMI İÇİN MÜKEMMELDİR

akustik paneller ses yalıtımı

Akustik paneller, duvarlara asılan tahta veya kumaş yapılarında parçalardır. Çoğu tür, gürültünün sert yüzeylerden yansımasını önlemek için tasarlanırken, bazıları da sesin bir kapıdan veya pencereden girmesini engellemede çok etkilidir. 

SES YALITIM PERDESİ KULLANIN

Ses yalıtım perdeleri, dışarıdan gelen seslerin güzellik uykunuzu bozmasını önlemeye yardımcı olur. Bu perdeler sesin dışarıdan içeri gelmesini engellemek ve sesin dışarı çıkmasını azaltmak için kullanılır

Evdeki yalıtım sorunları ve kısa, uzun vadeli çözümler

https://www.evimdergisi.com.tr/evdeki-yalitim-sorunlari/

Isıtmada yalıtımın önemi