Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat

Son güncelleme:

Alçak tavanlı ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Sizler için alçak tavanı yüksek göstermenin 11 basit yolunu anlatıyoruz. Tavanı alçak evler için aydınlatma nasıl olmalı? ya da perde seçiminde hangi ayrıntılara dikkat edilmeli? İşte yanıtı…

Eğer ortalama 2.5 metrelik bir tavanı olan bir yaşam alanınız varsa, her şey üzerinize geliyor gibi hissedebilirsiniz. Onu olduğundan daha yüksek göstermenin ise pek çok farklı yolu var.

ALÇAK TAVANLI EV DEKORASYONUNDA MİMARİ OYUNLAR

Eski bir bina ise duvarları soymayı deneyebilirsiniz. Örneğin tavanda ahşap kirişler veya rabıtalar varsa ya da eviniz yığma taş ise üstteki sıva yüzeyini soyarak hem tavanı yükseltebilir, hem de dikkati mimari özelliklere yönlendirmiş olursunuz.

Alçak tavanlı ev dekorasyonu

ALÇAK TAVANLI EVLER İÇİN AYDINLATMA

Tavana entegre edilen ankastre aydınlatma çözümleri, aydınlatmaların elektronik bağlantı parçalarını gizlemek amacıyla aşağıya doğru sarkan bir pay ile ancak gizlenebilir.

Bu da tavanın aşağıya doğru ve görsel olarak gerilemesine sebep olur. Bu sebeple bu tarz aydınlatmalar yerine tavanın kendisine yerleştirebileceğiniz modüller tercih etmeye özen gösterin.

ALÇAK TAVANLI EVLERDE NASIL PERDE OLUR?

Perdelere baktığımızda gözümüz genellikle onları camların boyutları ile eş görür. Yani aslında gözümüz perde yüksekliğini cam yüksekliği ile eşitler.

Bu algıyı olabildiğince yararımıza çevirmek için perdeleri tavana sabitleyebileceğiniz bir kornişe asmayı deneyin.

Böylelikle göz perdeye takılacak ve pencerelerin daha büyük, tavanın ise olduğundan daha
yüksek görünmesini sağlayacaktır.

TAVAN BOYASINI DEVAM ETTİRİN

Tavanı alçak evlerde, tavanın sınırları ile ilgili bir algı oyunu yaratmak için bu ideal bir yöntem: Tavanda kullandığınız rengi duvarlara doğru devam ettirmek. Ne kadar mı? 1/3’lük veya 1/2’lik bir uygulama yapabilir ya da sadece duvar yüzeyinin 10 cm’lik bir kısmını devam ettirebilirsiniz.

ALÇAK MOBİLYALAR

Yüksek olmayan mobilyalar tercih ederseniz tavanın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlarsınız. Bu uygulamanın bir avantajı da boydan boya cam sistemli balkon ya da pencereleri de daha az bloke etmeniz. Böylelikle alçak mobilyalar sayesinde ışık salınımını da artırırsınız.

Alçak tavanlı evlerde mobilyalar

DİKEY DUVAR DÜZENİ

İster bir kitaplık ya da raf sistemi, ister çarçeveler veya duvar objeleri kullanın, tavana kadar dikey seçenekler ve dikey uygulamalar da tavanınızı olduğundan daha yüksek göstermenize yardımcı olacaktır.

ALÇAK TAVANLI EV DEKORASYONUNDA AYNA KULLANIN

En geleneksel yöntemlerden biridir, işe y arar. Aynalar sadece ışık alınımını
etkilemez aynı zamanda mekandaki derinlik algısı üzerinde büyük bir dönüşüm başlatırlar. Dikey asabilir, duvara da yaslayabilirsiniz.

KARTONPİYER SÜSLEMELERİ TERCİH ETMEYİN

Tıpkı ankastre aydınlatma modüllerinde olduğu gibi tavan ortasına ya da tavan kenarlarına yapılan kartonpiyerlerde aşağı doğru sarkan bir pay gerektirdiğinden tavanı ortalama 5-10 cm kısaltırlar. Kartonpiyer yaptırmanız bu yüzden daha akıllıca olabilir. Ama diyelim ki mevcutta kartonpiyerleriniz var, bu durumda tavan ile süslemeleri aynı renkte boyayabilirsiniz.

Dikey duvar düzeni alçak tavanlı evlerin daha geniş görünmesini sağlar.

TAVANI BEYAZA BOYAYIN

Beyaz ışığı yansıttığı için tavanları ekstra yüksekmiş gibi gösterir. Bu sebeple tavanları beyaz kullanmaya özen gösterin. Eğer tercih ettiğiniz bir renk değilse en azından duvar yüzeyinden daha açık bir ton olmasına dikkat edin.

PARLAK BİR BOYA TERCİH EDİN

Parlak yüzeyli her şey ışığı yansıtır. Bir odanın çatısı konumundaki tavanların da parlak boya ile boyanması mekanın genelinde bir ışık
yansıması yaratacaktır.

DİKEY ÇİZGİLER

Tavanı yüksek göstermenin en favori yollarından biri de hiç kuşkusuz duvar yüzeyinde dikey şeritli bir boya ya da duvar kağıdı uygulamasına yer vermek. Dikey çizgiler, istisnasız her zaman, içinde olduğu mekanı olduğundan daha yüksek gösterir.

Ada üniteler hakkında bilmeniz gerekenler

Küçük ev için dekorasyon önerileri – 6 pratik fikir