Evde çalışma alanlarına küçük dokunuşlarla konfor gelsin

Son güncelleme:

Evdeki çalışma ortamları küçük dokunuşlarla konforlu ve kullanıcı sağlığına uygun hale getirilebilir…

Ödüllü ofis ve konut projeleri ile uluslararası çapta başarılara imza atan Elips Tasarım Mimarlık Kurucusu Y. Mimar Feza Ökten Koca, evlerimizden çalıştığımız bugünlerde verimliliği ve motivasyonu artırmak için mimari açıdan dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı.

EVDE ÇALIŞMA MEKANI KENDİNE ÖZGÜ BİR ALANDA OLMALI

Koca, tüm dünyanın Covid-19 salgını ile savaştığı ve evlerden çalışmaya başladığı bugünlerde hem verimliliği artırmak hem de motive olmak için mimari açıdan dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı. Öncelikle home-office olarak kullandığımız mekanın, evde kendine özgü bir alan, alan yoksa da bir köşe olması gerektiğini dile getiren Feza Ökten Koca’ya göre, çalışma sırasında kullanıcı sağlığına uygun ergonomik bir masa ve ofis sandalyesi kullanmak oldukça önemli.

DIŞARIDAN DESTEK ALMADAN, KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA KONFORLU ALANLAR MÜMKÜN

Bugüne kadar iş dışındaki faaliyetlerimiz için kullandığımız evlerimizin şimdi bu farklı fonksiyonlara da cevap vermek zorunda olduğunu vurgulayan Y.Mimar Feza Ökten Koca, dışarıdan destek almadan, kendi yapacağımız küçük dokunuşlarla evlerimizde mümkün olduğunca konforlu çalışma alanların yaratabileceğimizi belirtiyor.

ADAPTE OLABİLMEK İÇİN ÇALIŞMA ALANI GEREKLİ

“Her evde çalışma odası olarak tasarlanmış bir alan bulunmayabilir. Ve şu anda yaşadığımız durumda eşler ve çocuklardan oluşan bir evde, aynı anda çocuklar online dersi takip ederken, anne ve baba home-office olarak çalışma ve toplantı yapmak zorunda kalıyor. Tabii ki herkesin kendine ait bir çalışma odası olmayabilir.” diyen Feza Ökten Koca, çocukların kendi odalarında, kendi çalışma masalarında bu duruma çok daha hızlı adapte olabildiğini ancak anne ve baba için durumun çok daha zor olduğunu sözlerine ekliyor.

MESLEĞE GÖRE MEKAN PAYLAŞIMI YAPILMALI

Mesleğe göre mekan paylaşımı yapmanın en doğrusu olacağını belirten mimar, bilgisayar haricinde kağıt kalem gibi malzemelere ihtiyaç duyan kişilerin, belki de yaşam alanındaki büyük yemek masasını çalışma masası olarak kullanmasının doğru bir tercih olabileceğini dile getiriyor ve ekliyor: “Kimi zaman camlı bir balkon veya camlı küçük bir teras alanı da çok iyi bir home-office alanı olarak kullanılabilir. Çalışırken gün ışığından maksimum oranda faydalanacağımız ve yeterli temiz hava alabileceğimiz bir noktada konumlanmalıyız. Geceleri ise, çalışma ortamında genel bir aydınlatmadan ziyade yeterli bir noktasal aydınlatma gereken konforu sağlayacaktır.”

ERGONOMİK MASA VE SANDALYE SEÇİMİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Çalışma alanında kullanıcının konsantrasyonunu bozacak detaylar olmaması gerektiğini aktaran Feza Ökten Koca ergonomik bir masa ve ofis sandalyesi kullanmanın oldukça önemli olduğunu sözlerine ekliyor.

Yemek masasında kullandığımız sandalyelerde saatlerce oturmanın sağlık sorunlarına yol açabileceğini aktaran mimar, yaşam alanının genelde aile ile paylaşılmasından dolayı özellikle gürültünün konsantrasyonu bozmasını önlemek için kulaklık kullanmanın faydalı olacağını vurguluyor: 

ARKADAKİ GÖRÜNTÜ SADE OLMALI

“Home-office ortamının sadece bireysel olarak kullanılmadığını da unutmamak gerekir, sıklıkla yapılan sanal toplantılar sırasında karşıya verilecek görüntü de iyi düşünülmelidir, ekranda yüzümüz net görünmeli ve arkamızda belirecek görüntünün de toplantı konsantrasyonunu bozmayacak sadelikte olmasına dikkat edilmelidir.”

ONLİNE TOPLANTILARDA SESİN DAHA NET İLETİLMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Aynı zamanda sanal olarak yapılacak toplantılarda karşıya aktarılmak istenen sesin daha temiz ve anlaşılır olması için ortamın akustik özelliğinin de iyi olması gerektiğini vurgulayan Feza Ökten Koca, bunun için çınlamaya neden olabilecek cam ve metal eşyalar yerine ahşap ve kumaş kaplı mobilyalar ve perdeler tercih edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

YÜKSELTİLEBİLİR MOBİLYALAR KULLANILMALI

“Uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın özellikle iskelet sağlığını ne kadar negatif etkilediğini artık biliyoruz. Bu yüzden ofislerde de yüksekliği ayarlanabilir masalar kullanmaya başladık. Bunlar, ofislerde ister masa yüksekliğinde sandalye ile oturarak kullanılıyor, ister yükselterek ayakta kullanılıyor, bu da gün içinde iskeleti farklı pozisyonlara sokarak, sağlıklı olmasını sağlıyor” diyen mimarbu tasarım özelliğine sahip mobilyaların evlerde de kullanılabileceğini sözlerine ekliyor.

OFİS KOLTUĞU, MASA VE TEKLİ KOLTUK İLE ÇALIŞMA ORTAMI

Feza Ökten Koca’ya göre masa, ofis koltuğu ve küçük ama konforlu bir tekli koltuk ile şekillendirilen çalışma ortamları hem konforlu, hem de kullanıcı sağlığına uygun olarak kullanılabilir.

ÇOCUĞU OLAN ÇALIŞANLAR, EVDEKİ BİR ODAYI ÇALIŞMA ALANI OLARAK BELİRLEMELİ

Evden çalışmanın en çok küçük çocuğu olan anne-babalar için zorlayıcı olacağını sözlerine ekleyen mimar, bu durumdaki kişilerin mutlaka evdeki bir odayı çalışma mekanı olarak belirlemesini öneriyor. Feza Ökten Koca’ya göre çalışma saatleri çocuklara uygun bir dille anlatılmalı ve o ortamın iş haricinde kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Böylelikle çocuk, ebeveynin ne zaman çalışıp ne zaman kendisi ile ilgileneceğini net olarak anlayacaktır.

İnternet bağlantı hızı nasıl arttırılır? Evden çalışanlara 11 ipucu

Evde çalışırken, doğru mobilya seçimi çok önemli

Çalışma odası tasarımları – İlham verici 10 dekorasyon örneği