evde corona virüsü hastası varsa
evde corona virüsü hastası varsa

Evde Corona Virüsü hastası varsa ne yapılmalı? Karantina önlemleri ve hasta odası

Evde Corona Virüsü hastası varsa yapılması gerekenler neler? Hasta odası nedir? Hasta odasında neler olmalı? Evde karantina nasıl yapılır? Evinizdeki biri Corona Virüsü ile hastalanırsa ya da belirtileri gösterirse neler yapılmalı? Evde karantina ile ilgili hangi önlemler alınmalı?

Gün geçtikçe artan Corona Virüsü vakaları ile birlikte yaşadığınız birinin enfekte olabileceği ihtimali giderek artıyor. Ancak, COVID-19 olan biriyle yaşarken kendinizi güvende tutmak için alabileceğiniz önlemler var.

EVDE KALIN, UZAK BİR ODADA KARANTİNADA OLUN

Evinizdeki kişinin Corona Virüsü (COVID-19) semptomları (belirtileri) varsa, bu kişi evde kalmalı ve kendisini diğerlerinden uzak bir odada karantina altına almalı.

CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) Corona Virüsü semptomları olan biriyle yaşıyorsanız, yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte etmenizi, evde kalmanızı ve kendinizi korurken hasta kişinin semptomlarını tedavi etmenizi öneriyor.

HANGİ DURUMLARDA CORONA VİRÜSÜ İÇİN HASTANEYE GİDİLMELİ?

Şu anda uzmanlar, kuru öksürük ve ateş gibi hafif COVID-19 semptomları olan ve normalde sağlıklı olan insanların iyileşmesi için evde kalmasını öneriyor. 

Sadece yüksek riskli bir gruptaysanız veya nefes darlığı ve sürekli göğüs ağrısı gibi ciddi semptomlarınız varsa, acil servise gitmeniz gerekip gerekmediğini öğrenebilmek için için bir sağlık uzmanını aramalısınız.

ENFEKTE KİŞİNİN KALABİLECEĞİ BİR HASTA ODASI OLUŞTURUN

Birlikte yaşadığınız kişinin Corona Virüsü semptomları varsa, diğer herkesten izole edilmiş bir odada kalmalı. COVID-19 testi yapılmış olsun ya da olmasın tedbir amaçlı bu önlem alınmalı.

Mümkünse, hasta kişi herkesin kullandığı banyodan farklı bir banyo kullanmalı. Eğer bu mümkün değilse, maske ile giderek tuvaleti kullanmalı.

evde corona virüsü önlemleri

CORONA VİRÜSÜ İÇİN HAZIRLANAN HASTA ODASINDA NELER OLMALI?

Oluşturduğunuz hasta odasında, hasta kişinin öksürükleri ve hapşırmaları için kullandığı kağıt havluları ve diğer temizlik malzemelerini atabileceği torba astarlı bir çöp kutusu bulundurmalısınız.

Evinizdeki hasta kişi ile kendi bardak, tabak, mutfak eşyaları, havlu, çarşaf gibi eşyalarınızı paylaşmamalısınız.

Corona Virüsü hafif belirtilerini gösteren hasta bol bol sıvı almalıdır.

HASTA ODASI DIŞINDAKİLER NELER YAPMALI?

Küresel sağlık güvenliği tehditleriyle mücadele konusunda uzmanlaşmış bir enfeksiyon önleme epidemiyoloğu olan Dr. Saskia Popescu’ya göre, hasta bir kişiyle yaşıyorsanız , ellerinizi sıklıkla yıkamak, korunmanın en iyi yolu.

Özellikle banyoyu kullandıktan sonra, yemek yemeden önce ve sonra, kapı kolları gibi herkesin kullandığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi 20 saniye sabunlu ılık su ile yıkamalısınız.

GÜNLÜK OLARAK TEMİZLENMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOKTALAR

Öte yandan telefonunuz, uzaktan kumandalar, tezgahlar, masaların üstleri, kapı tokmakları, banyo yüzeyleri, tuvaletler, klavyeler, tabletler ve laptoplar, komodin gibi alanlar günlük olarak temizlenmeli.

HASTAYA YARDIMCI OLMANIZ GEREKİYORSA MASKE VE ELDİVEN GİYİN

Mümkünse hasta kişi kaldığı odayı kendisi temizlemeli ancak yardıma ihtiyacı varsa maske ve tek kullanımlık eldivenler giyilmeli.

Kirli çamaşırlar bir çöp torbası veya çöp torbası astarlı giysi kutusuna konulmalıdır.

İYİ HİSSETSENİZ DE EVİ TERK ETMEYİN

Evinizdeki insanlardan biri hasta ise, siz hasta hissetmeseniz bile bu hastalığın başkalarına yayılmasını önlemek için içeride kalmalısınız. Yiyecek, çamaşır ve diğer malzemeler için sipariş hizmetlerini kullanmaya çalışın.

EVDE MASKE NASIL YAPILIR? VİDEOLU TARİF

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Kirli havlular nasıl temizlenmeli? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?