Kirli havlular nasıl temizlenmeli? Evdeki bakteri yuvalarından biri havlular

kirli havlular nasıl temizlenmeli
kirli havlular nasıl temizlenmeli

Kirli havlular, evinizdeki en kirli eşyalardan biri olabilir. Yüzeyleri temizleyerek evinizin temiz olduğundan, mikrop ve bakterilerden arındığından kolayca emin oluyorsunuz. Ancak düşünmediğiniz bazı eşyalar üzerinde en fazla bakteri, virüs barındıran bölgeler olabilir. Örneğin mutfak ve banyo havluları

KİRLİ BİR HAVLU İLE YÜZÜNÜZÜ YIKAMAK, TUVALETE BAŞINIZI YAPIŞTIRMAKTAN DAHA KÖTÜ

2020 yılının Şubat ayında havluların ne kadar kirli olduğu konusunda bir araştırma yapan mikrobiyolog Dr. Charles Gerba, “Aslında yüzünüze kirli bir havluyu sürerek, kafanızı tuvalette yıkamaktan daha fazla bakteri alıyorsunuz.”  diyor.

HAVLULARI NE SIKLIKLA YIKAMAK GEREKİR? *

Dr. Oz anketine göre, katılımcıların yaklaşık % 16’sı günlük olarak havlularını yıkadıklarını söylüyor. Öte yandan anket, çoğu insanın havlularını çok daha az yıkadığını ortaya koyuyor. Katılımcıların % 33’ü haftada iki ila üç kez havlularını yıkadığını söylerken, % 40’ı haftada sadece bir kez yıkadığını söylüyor.

Uzmanlar, havluların ne sıklıkla yıkanması gerektiği konusunda ise şu açıklamada bulundu:

Sıklıkla kullanılan havlular, her üç ila beş günde bir sıcak su ile yıkanmalı. Bununla birlikte, beyaz havlularınızı yıkarken çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz.

KURUTURKEN DE DİKKAT EDİLMELİ *

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, yıkanan havluların nasıl kurumaya bırakıldığı. Uzmanların önerilerine göre, kurumaya bırakılmak yerine kurutmaya atılan havlular çok daha fazla bakterilerden arınıyor.

Kurutmaya atma imkanınız yoksa, kurumaya bırakacağınız havluları banyo kapısının arkasına asmayın ya da diğer havluların üzerine koymayın.

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

Hangi sıcaklık Corona Virüsüne karşı etkilidir? Çamaşırları kaç derecede yıkamalı?

Corona Virüsü kıyafette ne kadar yaşar? Poşet ile eve gelir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çamaşır-suyu

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

sinek-kapan

Böcek yiyen bitkiler nelerdir? Saksıda et yiyen bitkiler