Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

Son güncelleme:

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu kullanılabilir mi? Corona Virüsü nedeniyle artık daha fazla evde kalıyoruz ve ev hijyeni oldukça önemli. En çok merak edilenler arasında ev temizliğinde çamaşır suyu ya da sirkenin Corona Virüse karşı etkili olup olmadığı sorusu da da var.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanıl Kocagöz “Temizlikte çamaşır suyu Corona Virüsüne karşı etkili mi?” sorusunu yanıtladı.

CORONA VİRÜSÜNE KARŞI ÇAMAŞIR SUYU MU SİRKE Mİ?

Acıbadem Altunizade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu “Corona Virüsüne karşı ev temizliğinde çamaşır suyu ya da sirke kulllanmak etkili midir?” sorusuna şu yanıtı veriyor:

Sirkenin, Corona Virüsü ya da diğer virüslere yönelik öldürücü etkisi yoktur. Çamaşır suyu ise alkali bir ürün olup temizlikte kullanıldığında, Corona Virüsü başta olmak üzere virüslerin ölümüne yardımcı olacaktır. Virüslerin alandan temizlenmesini sağlayacaktır. Sirkenin böyle bir etkisi yoktur.

corona virüsüne karşı evde dezenfekte

VİRÜSE KARŞI NE KADAR ÇAMAŞIR SUYU KULLANILMALI?

Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ise enfekte yüzeylerin nasıl silinmesi gerektiğine ilişkin bir soru üzerine şu yanıtı vermişti.

Yüzeyler belli oranlarda sulandırılmış (1:100; 1 birim çamaşır suyu, 99 birim su) çamaşır suyu ya da deterjanla temizlenmelidir. Basit deterjanlar da Corona Virüsü önlemede çamaşır suyu kadar etkilidir.

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Hangi sıcaklık Corona Virüsüne karşı etkilidir? Çamaşırları kaç derecede yıkamalı?