corona-virüs-önlemleri
corona-virüs-önlemleri

Corona Virüsü önlemek için evde yapılabilecekler

Corona Virüsüne karşı evde hangi önlemler alınabilir? Corona belirtileri nelerdir? Sağlık Bakanlığı, evde karantina kurallarını anlattı. İşte Corona Virüsü (Korona Virüsü) için evde dikkat edilmesi gerekenler…

Çin’in Hubey eyaletinde Wuhan balık pazarından yayılmaya başladığı değerlendirilen Corona Virüsü (Korona Virüsü) ilk kez Türkiye’de de görüldü. Avrupa teması bulunan bir erkek hastaya virüs teşhisi kondu.

Peki, Corona Virüsü ile ilgili neler biliyoruz? İşte sorularla Corona (Korona) Virüsü:

EVDE 14 GÜN KURALI NEDİR?

Sağlık Bakanlığı, Corona Virüsüne karşı evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bir açıklama yaptı.

Bakanlığın twitter hesabından Yeni Corona Virüsü evde izleme (karantina) kuralları başlıklı paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde yeni Corona Virüsü hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız.” uyarısı yer alıyor.

Açıklamada evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması; mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısı yapılıyor. Öneriler şöyle sıralanıyor:

EVDE CORONA VİRÜSÜ KARANTİNA KURALLARI

 • Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın.
 • Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın.
 • Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın.
 • Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.
 • Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılmalı. Böyle bir durumda en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önemli.

EVDEKİ HAYVANLAR CORONA VİRÜSÜ TAŞIYIP BULAŞTIRABİLİR Mİ?

Evde bakılan hayvanlar Yeni Corona Virüsünü (2019-nCoV) taşıyıp, bulaştırabilir mi?

Evde bakılan kedi/köpek gibi evcil hayvanların Yeni Corona Virüsüyle (2019-nCoV) enfekte olması beklenmemektedir.

CORONA (KORONA) VİRÜSÜ TABAKTAN, BARDAKTAN BULAŞIR MI?

Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Sibel Gündeş, Formsanté’ye yaptığı açıklamada bu soruyu şöyle yanıtlıyor:

“Corona Virüsü içeren damlacıklar dağıldığı her yüzeyde tutunur ancak virüs çoğalmak için (bakterilerin tersine) canlı hücre yapısına ihtiyaç duyduğundan, cansız yüzeylerin üzerinde çoğalamaz.

Bu yüzden kalabalık nüfusun kullanabileceği bardak, tabak, koltuk gibi yüzeyler temizlenmez ise virüsü yayabilmekle birlikte Çin’den uzak ülkelere gelen paketlerden endişe edilmemelidir. Virüsün cansız bir yüzeyde, değişen sıcaklıklarda uzun süre canlı kalabilme olasılığı çok düşüktür.”

Corona Virüs (Korona Virüsü)

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Sağlık Bakanlığı virüslere karşı şu önerileri sıralıyor;

 • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
 • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
 • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 metre uzakta bulunulmalı).
 • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse maske kullanması öneriliyor.

CORONA VİRÜSÜNE KARŞI EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Corona Virüsüne karşı dokunulan yüzeyler her gün temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Örneğin; cep telefonları, masalar, bilgisayarlar, kapı kolları, tezgahlar, düğmeler, kulplar, telefonlar, tuvaletler, klavyeler, musluklar ve lavabolar…

Özellikle gün içerisinde elimizden düşmeyen cep telefonları mutlaka dezenfekte edilmelidir. Cep telefonları virüsün elden ele aktarılması için son derece tehlikelidir.

CEP TELEFONU NASIL TEMİZLENİR?

Cep telefonları veya bilgisayarlarınızın temizliğini antibakteriyel temizlik mendilleriyle yapabilir ya da yarım bardak su ile yarım bardak izopropil alkolü (%70) karıştırarak temizleme losyonu hazırlayabilirsiniz.

Çözeltiyi bir sprey şişesine koyun, kullanmadan önce şişeyi çalkalayın. Kuru bezinize hafifçe sıkın (Bezi kesinlikle ıslatmayın). Solüsyonlu bezle telefonunuzun arka ve ön yüzeyini nazikçe silin. 15 dakika kurumaya bırakın.

Bu yüzeyler kirliyse önce su, sabun ve deterjan ile temizlenmeli, ardından dezenfekte edilmelidir. Yüzeyleri temizlemek için yüzeye uygun dezenfektan kullanılmalıdır. Bunun için ev tipi çamaşır suyunu seyrelterek kullanmak ya da alkol bazlı dezenfektan kullanmak mümkündür.

TEMİZLİKTE ÇAMAŞIR SUYU NASIL KULLANILMALI?

Temizlikte kullanmak üzere 1 ölçü çamaşır suyunun 99 ölçü su ile seyreltilmesi yeterlidir. Kullanılan çamaşır suyunun son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olunmalıdır.

Tarihi geçmemiş çamaşır suları Yeni Koronavirüs (COVİD-19) Hastalığı’na karşı yeterli olacaktır. Ev tipi çamaşır suları amonyak veya başka temizleyiciler ile asla karıştırılmamalıdır.

Alkol ile temizlik için en az yüzde 70 alkol içeren bir çözelti kullanılmalıdır.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN ÖNERİLERİ NELER?

Dünya Sağlık Örgütü de şu an için Covid-19’a karşı geliştirilmiş bir aşı olmadığını; hastalığı önlemenin en iyi yolunun virüse maruz kalmaktan kaçınmak olduğunu söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü tüm solunum yolu hastalıklarına karşı şu önerilerde bulunuyor:

 • Hasta olan insanlarla yakın temastan kaçının. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olduğunuzda evde kalın.
 • Öksürürken ağzınızı kapatın.
 • Sık sık dokunduğunuz nesneleri dezenfekte edin.Özellikle tuvalete gittikten sonra; ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Yemek yemeden önce, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra da ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

BURNU TUZLU SU İLE YIKAMAK ENFEKSİYONU ÖNLER Mİ?

Burnunuzu tuzlu suyla yıkamak Yeni Corona Virüsü (2019-nCoV) enfeksiyonunu önleyebilir mi?

Hayır. Burnu tuzlu suyla düzenli olarak yıkamanın Yeni Corona Virüsü (2019-nCoV) enfeksiyonundan korunmada bir faydası yoktur.

OTELLERDE CORONA VİRÜSÜ ÖNLEMLERİ

Otellerde Corona Virüsüne karşı alınması gereken önlemler nelerdir?

“Konaklama tesislerinde su ve deterjanla standart temizlik yapılması yeterlidir. Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, tuvalet ve lavabo temizliğine dikkat edilmelidir. Bu virüse özel olarak etkili olduğu öne sürülen bir takım ürünlerin temizlikte kullanılmasının fazladan koruma sağladığına dair bilimsel kanıt yoktur.

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

Virüs cansız yüzeylerde uzun süre yaşayamayacağı için hastanın valizlerini taşıyan kişilere bulaş beklenmemektedir. Erişilebilir yerlere alkollü el antiseptiği konulması uygundur.”

YENİ CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına göre yeni tip Corona Virüsü (Covid-19) ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti‘nden yayılmaya başladı. Salgının bu bölgedeki vahşi hayvan pazarından yayılmaya başladığı düşünülüyor.

Bugün dünyanın konuştuğu Covid-19, aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüs.

Evde Corona Virüsü hastası varsa ne yapılmalı? Karantina önlemleri ve hasta odası

Virüsler yüzeylerde ne kadar süre kalır? Plastik, çelik, kumaş ve diğerleri

Evdeki mikroplar nasıl temizlenir? En fazla mikrop barındıran yerler

Sabun mu dezenfektan mı daha etkili? Farkları nedir?