corona virüsü ayakkabı
corona virüsü ayakkabı

Corona Virüsü ayakkabıyla eve gelir mi? Ayakkabı ve kıyafetler için hangi önlem alınmalı?

Corona Virüsü ayakkabıyla eve gelir mi? Kıyafetten bulaşır mı? Buzdolabından bulaşır mı? Etten, sütten bulaşır mı? Fön makinesi virüsü öldürür mü?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Show TV’de Corona Virüsü ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Mehmet Ceyhan’ın yanıtları şöyle:

AYAKKABI EVE CORONA VİRÜSÜ GETİRİR Mİ?

Elbise, ayakkabı işini abartmamak lazım. Sokakta ayakkabınızın altına virüs bulaştı diyelim. Eve gelince bu virüs oradan uçup da havayı kirletmez.

Ancak; çocuğunuzun ayakkabınızın altını elleyip ağzınına burnunuza getirmesi lazım. Yapılacak şey çok basit. Ayakkabıları çocukların ulaşamayacağı yerlere bırakmak lazım. Akşamdan bırakıp sabaha kullanabilirsiniz.

KIYAFETLERLE BULAŞIR MI?

Virüs düz yüzeylerde daha çok, pürüzlü yüzeylerde daha az yaşıyor. Örneğin yünde 1, 2 saat yaşıyor. Çamaşırlarınızı 60 derecede yıkayabilirsiniz. Yün gibi kıyafetlerinizi kimsenin girmediği ya da penceresini açtığınız bir odaya asarsanız virüs ölecektir.

Corona virüsü zarflı virüs. Amonyak gibi deterjanlı maddede çok çabuk ölüyorlar, çok dayanıklı bir virüs değil.

FÖN MAKİNESİNİ ÜZERİME TUTARSAM VİRÜS ÖLÜR MÜ?

(Parayı ütüleyenler var. Boğazına fön makinesi tutanlar var sorusu üzerine)

Bunlar çok yanlış şeyler. Virüsü 60 derecede 30 dakika tutmanız lazım ölmesi için. Çok boğazı yanan insanlar duydum.

ETTEN SÜTTEN BULAŞIR MI?

(Corona Virüsü eksi 20 derecede buzdolabı dondurucusunda yaşayabiliyormuş sorusu üzerine)

Corona virüslerinin ortak bir özelliği var. Hayvandan insana bulaşıyorlar. Yarasadan insana bulaşmaları çok zor. Bir aracı hayvan kullanıyorlar. SARS’ta oraya özgü bir kedi türüydü. MERS’te deveydi. Buradaki aracı hayvanı henüz tespit edemedik. Koyunda, inekte böyle bir virüse rastlanmadı. O yüzden etten, sütten bize bulaşır gibi düşünmemek lazım.

Dolayısıyla etten korkmak doğru değil. Virüs yiyerek bulaşmıyor. O yolla bulaşmaz. Elinizle ağzınıza burnunuza götürüp nefes almanız lazım.

DIŞARIDA GİYİLEN KIYAFET VE AYAKKABILAR HAVALANDIRILMALI

Prof. Dr. Haydar Sur ise “dışarıda giyilen kıyafet ve ayakkabılar havalandırılmalı” uyarısında bulundu.

Corona Virüsü’nün %3 öldürücülük oranına bakıldığında hastalığı küçümsemeyip tedbir almak gerektiğini belirten Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurguluyor.

Bir kişinin öksürdüğü odada partiküllerin birkaç saat havada asılı kalabildiğini kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, kapalı ortamların sık sık havalandırılmasının önemine işaret ediyor ve dışarıda giyilen kıyafetlerin ve ayakkabıların havalandırılması gerektiğini söylüyor.

Corona Virüsü kıyafette ne kadar yaşar? Poşet ile eve gelir mi?

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?