En iyi banyo modelleri: İlham alarak banyonuzu yenileyin

Son güncelleme:

En iyi banyo modelleri! Banyonuzu yenilemeyi düşünüyorsanız sizler için en iyi banyo modellerini bir araya getirdik. İster metal, ister ahşap isterseniz taş malzemelere mükemmel banyolara sahip olabilirsiniz. İşte ilham veren en iyi banyo modelleri, tasarımları…

Son yıllarda birçok kez değişime uğrayan banyo modelleri, günümüzde hâlâ değişmeye devam ediyor. Bu değişimler yıllar içerisinde oluşuyor ve her zevke hitap eder biçime sahip oluyor. Her türlü bütçeye ve zevke uygun banyo modellerini bulmak ise günümüzde oldukça kolaylaştı.  Eve gelen misafirlerin en çok dikkatini çeken yer ise kuşkusuz banyo oluyor. Bu da kendi evinize ve banyonuza en uygun modeli seçmenizi daha da çok önemli kılıyor.

En Popüler Banyo Modelleri Nelerdir?

Aslında sadece 5 adet madde olmasına aldanmamak gerekiyor. Her türlü banyo modelinin içerisinde birçok renk seçeneği bulunuyor. Bu da her tarzdan ve zevkten insana hitap eder biçimde banyo modellerinin bulunmasını mümkün kılıyor. 

  • Sade Banyolar: Yalınlığı ve sadeliği ile ön plana çıkan bu model, uzun yıllardır kuşkusuz en çok tercih edilen banyo modelleri arasında yer alıyor. Ayrıca bu banyo modeli içerisinde sadece beyaz tonları kullanmanız zorunlu değildir. Banyo dekorasyonunuzu hazırlarken göz yormayacak biçimde her türlü rengi kullanabilirsiniz.
  •  Minimalist Banyolar: 21. Yüzyılın kuşkusuz en çok tercih edilen banyo modeli olan minimalist banyolar, özellikle az saklama alanı olması ile ön plana çıkıyor. Fakat bu saklama alanı ekleyemeyeceğiniz anlamına da kesinlikle gelmiyor. İsteğinize göre temayı bozmayacak şekilde bu banyo modeline saklama alanı eklemeniz mümkün kılınıyor.
  • Klasik Banyolar: Ev kullanımının yanı sıra kafe, otel, mağaza gibi yerlerin banyolarında da oldukça tercih edilen bu model, sadelik ve zariflikten yana olan insanların bir numaralı seçeneği olarak ön plana çıkıyor.
  • Ahşap Banyolar: Son yıllardaki salgın nedeniyle biliniyor ki bakteriler ahşap gibi ortamlarda daha az bulunuyor. Bu da son zamanlarda ahşap banyoların daha çok tercih edilmesinin en başlıca sebepleri olarak karşımıza çıkıyor.

Banyo Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendi evinize ve banyo olarak kullanacağınız odaya en uygun şekildeki banyo modelini seçmek oldukça büyük önem arz ediyor. Çünkü her tür banyo modeli her tür banyoya uyum sağlayamayabilir. Bunun en büyük örneği ise evinizin banyosuna endüstriyel tarzdaki bir banyo modelini kullanmayacağınız gerçeği. Bu noktada ise doğru banyo modelini seçerken dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar şu şekilde ifade edilebiliyor;

• Banyonuzun şekili: Eğer banyonuzun metrekaresi küçük ise sade banyo modelleri yerine minimalist banyo modellerini kullanmanız gerekiyor. Bunun başlıca sebebi ise sade banyo modellerinin diğer banyo modellerine kıyasla daha çok yer kaplıyor olması ve daha çok saklama alanına sahip olmasıdır.

• İhtiyaçlarınız: Bir banyodan beklentilerinizin ne olduğu oldukça önemli. Eğer ki banyo içerisinde saklama alanına ihtiyaç duyuyorsanız mutlaka sadece ve klasik banyo modelleri arasından bir tane seçim yapmanız gerekir. Bu iki türdeki banyo modelleri birçok renk skalasına ve çeşite sahip olduğu için evinizin diğer odaları ile uyum sağlaması oldukça kolaylaşıyor. 

• Diğer Odalar İle Uyum: Bu madde aslında uyulması zorunlu olmayan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Eğer banyonuzun diğer odalar ile uyum içerisinde olmasını istemiyorsanız bu maddeyi doğrudan es geçebilirsiniz. Fakat çoğu ev tasarımında banyo ile diğer odalar yakın renk tonlarına sahip olacak şekilde tercih ediliyor. Eğer evinizin diğer odalarında (örn. Oturma odası, mutfak) ahşap tonları ağırlıklı ise ahşap banyo modelleri arasından seçim yapmanız oldukça doğru bir karar oluyor. Eğer ki evinizin diğer odalarında daha minimalist tasarımlar ve sade renkler hakim ise bu noktada muhakkak klasik veya minimalist banyo modelleri arasından tercih yapmanız sizin için daha uygun olacaktır.

EN İYİ BANYO MODELLERİ, TASARIMLARI

en iyi banyo tasarımları
New Orleans serisi, Seramiksan.

Evde metal kullanmak aslında yeni bir trend değil, ancak günümüz eğilimi metalik malzemeyi daha ustalıkla kullanmak yönünde. 1980’li yıllardaki altın ve pirinç malzeme kullanımını unutun, bunun yerine estetik bir parıldamayı banyonuza taşımayı hedefleyin. Metalik malzemeleri kullanırken cesur olun. Mesela parıltılı metalik mozaiklerle denemeler yapın. Metalik duvar karolarına yer verin Böylece hem dikkat çekici, hem de yaratıcı bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Crate&Barrel.

Banyolarda modern minimalizmin hakimiyeti sürerken buradaki en büyük sorun bu sade görünümün nasıl daha sıcak bir hale getirilebileceği. Bu durumda en iyi çözüm doğal bir görünüm yaratmak için ahşap malzemelere yönelmek. Ahşap bir dolap, ahşap çerçeveli bir ayna ya da aksesuarlar ise banyonuza sıcaklık eklemenizin en kola yolu.

BANYO TASARIMLARI

Ahşap ve taş gibi doğal malzemelerle sıcaklık ve doku eklemek, banyoda natüralist bir hava yakalamanıza da yardımcı olur.

BANYO AYDINLATMASI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

En iyi banyo modelleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalardan biri aydınlatma. Sizler için uzmandan banyo aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrendik.

Banyo aydınlatması nasıl olmalı? Banyo aydınlatmasında genel ve özel alanlar için aydınlatma kriterleri belirlenmelidir. Genel aydınlatma için spot armatürler, ayna kısımları için ayna üzeri aplikler tercih edilebilir.

Banyo aydınlatması satın alırken nelere dikkat etmeli? Günümüzde enerji çok değerli. Bu sebeple enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacak ürünler seçmenizde fayda var. Enerji tasarruflu LED armatürler bu anlamda ideal tercih olabilir.

Aynanın üzerine yerleştirilen aplikler gölgelere sebep olabilir. Bunun yerine aplikleri aynanın her iki yanına yerleştirirseniz göz, çene ve yanaklarınızın altında karanlık bölgelerin oluşmasını engellersiniz.

Banyo aydınlatmaları hangi teknik özelliklere sahip olmalı? Duş alanında ise su sıçramasına karşı IP korumalı ürünler tercih edilmelidir. Alçak tavanlar için kamaşma engelleyici difüzöre sahip ürünler tercih edilebilir.

Aydınlatmanın miktarı dağılımı nasıl olmalı? Aydınlatmak istediğimiz alanın mimarı yapısı ve büyüklüğüne göre proje yapılmalı ve aydınlatma hesapları neticesinde belirlenecek adetsel dağılım mekana uygulanmalıdır. Huzurlu bir aydınlatma için yaklaşık olarak 200-250 LX gibi bir seviye hedeflenmelidir.

Uğur Coşkun, Ledvance Türkiye Ürün Müdürü

Banyo dolabı modelleri – Daha şık teknolojik banyo ve mutfaklar

Banyonuza şıklık katacak banyo fayans modelleri – 20+ şık banyo örneği

Döşenmiş banyo modelleri ve 4 farklı banyo stili örneği

Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?