Komodin nedir? Alırken nelere dikkat edilmeli? Komodin çeşitleri – Evim
komodin-nedir

Komodin alırken nelere dikkat edilmeli? Komodinler hakkında her şey

Komodin nedir? Yatak odanız için en doğru komodin hangisi merak ediyorsanız, alışverişe çıkmadan önce komodinler hakkında söyleyeceklerimize kulak verin.

KOMODİN NEDİR?

İstisnasız her evde karşımıza çıkan komidinler halk arasında bu ismiyle biliniyor olsa da aslında doğru yazımı “komodin” şeklindedir. Komodinler yatak baş uçlarında her iki yanda da bulunan üstü masa gibi kullanılabilen çekmeceli küçük dolap şeklinde ifade edilebilir.  Son derece kullanışlı bir ürün olan komodinler evde çok fazla dikkat çekmiyor olsa da aslında hayatımızı kolaylaştırıyor.

KOMODİN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

komodin

Bu ürünlerde öncelikle kullanılan malzemeye, sonra dış kısmındaki boyaya ve sonra da ebatlarına dikkat etmelisiniz. Kısaca açıklayalım isterseniz. Kullanılan malzeme genel olarak üç kısımdır.

Ahşaptan yapılan komodinler, en sağlıklı olmakla beraber en yüksek fiyatlı olandır. İkincisi MDF. MDF den yapılan malzemeler ya lake boyalı y ada kaplamalı oluyor. Kaplama olanlara MDF lam diyoruz. Dördüncü sıradaki ise kaplamalı olandır.

Eğer genç odası ya da çocuk odasına alacaksanız boya ve lake ürünlerin daha çabuk darbe aldığını göz önünde bulundur. Kaplamalar darbeye biraz daha dayanıklı diyebiliriz.

KOMODİN

Son olarak suntalam dediğimiz malzemeden yapılmış komodinler bulunuyor. Bunlar en ekonomik ürünlerdir. Tabii suntalamın inceliğine göre fiyat da düşüyor. Bununla beraber çekmece raylarında kullanılan malzeme de fiyat düşürüyor.

Geniş ve ferah yatak odaları elde etmek için birçok farklı yol bulunuyor. Minimal mobilya tercihi, kullanışlı mobilyalar veya açık ton mobilyalar ile daha ferah ve huzurlu ortamlara ortamlara yaratmaya imkan tanıyor. Çok seçenekli mobilya boyutları arasından oda boyutuna en uygun mobilya seçilirken, birden çok kullanım özelliğine sahip olması da bizler için oldukça önemli. Hemen hemen her yatak odası tasarımında kendisine yer bulan komidinler set olarak her yatak odası kombinine ekleniyor.

Yatak odası komodin modelleri değişkenlik gösterse dahi genel olarak iki çekmeceden oluşan ve yatak başlığının yanında kullanılan mobilyalar oluyor. Öne çıkan en önemli özellikleri çekmeceli yapılarıyla birçok kişisel eşyayı saklamaya olanak sağlamalarıdır. Tek bir yatak odası için bir tane komidin yeteceği gibi yatak odası tasarımınıza göre iki ayrı komidin de tercih edebilirsiniz.

Komodin nedir

Odanızın konseptine göre tercih edeceğiniz yatak odası komodin modelleri her tarza uygun alternatiflerle dolu. Komodinler sadece çekmeceli olarak tercih edilebileceği gibi aynalı da tercih edilebiliyor. Artık bütçenize göre bu üç üründen birini tercih edebilirsiniz. Son olarak komodin çekmecesinin alt kısmında kullanılan ürünün çok ince olmaması gerektiğini de unutmayın. Bir müddet sonra aşağı çökme ihtimaline karşılık kontrol etmeden satın almayın.

Komodin satın alırken şu konuya da dikkat çekmekte fayda var…Çoğunlukla mobilya kültürü bizde takımdır ve hangi oda için mobilya alırsak alalım takım olmasına dikkat ederiz. Takım olması belki uyum açısından düşünülünce olması gereken bir detay gibi görünse de farklı parçaları bir araya getirerek yaşam alanlarınızı çok daha güzel dekore etmeniz mümkündür. Böylece aslında kendi tasarımlarınızı ortaya koymuş olursunuz bir nevi.

KOMODİNİNİZİ KENDİNİZ TASARLAMAK İSTER MİSİNİZ?

Diğer mobilyalara kıyasla küçük boyutları ve karmaşık olmayan yapıları ile komodinler, tasarımı ve üretimi zorlayıcı olmayan ürünlerdir. Bu sayede, çeşitli kendin yap fikirleri ile kendi komodinimizi oluşturmamız mümkün olabilir. Eğer sen de dekorasyon stiline uygun bir komodin meydana getirmek istersen, farklı kendin yap komodin fikirlerini inceleyebilirsin.

RETRO STİLDE KOMODİN TASARIMI

Komodin nedir
La Moneta – Dawson Natural Sehpa

Yapı marketlerde kolaylıkla bulunabilecek kontrplak levhalar ve firkete ayaklar ile modern tarzda bir komodin elde edebilirsin. Son zamanlarda oldukça popüler olan firkete ayaklar, komodinine endüstriyel bir hava katacaktır. Ayakların öne çıkması için, eşyalarını yerleştirebileceğin ahşap hacmin tasarımını mümkün olduğunca sade tutulması önemlidir.

MERDİVEN KOMODİN

Boylwood Lidya Basamaklı Tabure

Yatak başucunda komodin olarak kısa bir merdiven kullanmak, yatak odanın stil sahibi görünmesini sağlayabilir. Birçok farklı tarzda merdiven modelleri arasından yatak odanın dekorasyon tarzına uygun olan bir örnek bulabilirsin. Bu kullanım sayesinde, merdivenin basamaklarına çok sayıda eşyanı yerleştirip yerden kazanç sağlaman mümkün olacaktır. Hazır merdivenleri komodine uyarlayabileceğin gibi basit yapı malzemeleri satın alarak kendi

merdiven-komodinini meydana getirebilirsin. Hatta daha keyifli bir görünüm elde etmek için akrilik boya ile komodininizi renklendirebilirsin.

TABURE KOMODİN

Pinterest

Komodin olarak kullanılabilecek başka bir ürün fikrimiz ise tabure olacaktır. Komodin yerine basit bir tabure kullanarak odanda minimal ve şık bir hava yakalayabilirsin. Genelde ahşap ya da metal malzemeden meydana gelen tabureler arasından, tarzına uygun renk ve dokuda bir seçim yapabilirsin veya basit malzemeler ile kendi tabure tasarımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Evdeki eski bir tabureyi modifiye ederek kendi komodinini meydana getirmeyi denemeni de öneririz.

VİNTAGE KOMODİN

Komodin nedir
Houzz

Eskiyen, kullanmadığın veya sıkıldığın ürünleri modifiye ederek yeni ürünler meydana getirmek kendin yap sürecinin en önemli noktalarından biri. Komodin oluştururken sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biri ise valizleri başka parçalar ile bir araya getirmek. Bu sayede valizin hem üst yüzeylerine hem de iç kısmına çeşitli eşyalar depolanabilir. Bu uygulamayı özellikle dekorasyonda vintage dokunuşlar yakalamayı tercih edenlere öneririz! Aynı stili birkaç bavulu üst üste koyarak da sağlayabilirsiniz.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Pinterest

Komodin nedir? sorumuzun yanıtı bu şekilde. Peki komodin almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

KOMODİNİN YÜKSEKLİĞİ NE KADAR OLMALI?

Nasıl ki yatakların yerden yüksekliği ve genişliği eşit değilse, komodinlerin de yükseklik ve genişlikleri aynı değildir. Komodin seçerken komodinin boyunun şilte ile aynı yükseklikte ya da beş-altı cm kadar daha yüksek olmasına özen gösterin. Böylece kitabınıza ya da başucu sürahisi gibi eşyalara uzanırken rahat edersiniz.

Komodinler ve doğru ölçüler

KOMODİNLER VE DERİNLİK İDEALİ

İdeal bir komodinini derinliği 60 cm civarındadır. Eğer gereğinden daha derin bir komodin seçerseniz hem  kullanışsız olma ihtimali vardır hem de mekan içindeki trafiği engelleyebilir.

KOMODİNLERDE DEPOLAMA

Komodinler küçük aksesuarları ve pek çok eşyayı saklamak için çok iyi bir fikir. Açık raflı ya da çekmeceli  alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Kitap, gözlük, dergi gibi başucunda en çok kullanılanları saklayabilirsiniz.

KOMODİNLERDE DENGE ÖNEMLİDİR

Komodinlerin ölçüsü yatağın ölçüsüyle dengeli olmalı. Eğer çok büyük bir karyolanız varsa ufak bir komodin yanında iğreti durabilir. Bununla beraber dar bir yatağın yanında çok büyük bir komodin orantısız durur. İki kapılı ayaklı ve  geniş komodinler büyük yatağın yanında hem orantılı durur, hem de depolama alanı sayesinde kullanışlı olur.

TARZI ÖZGÜN OLABİLİR

Komodini tarz olarak mutlaka karyolanıza uydurmak zorunda değilsiniz. Hatta farklı tarzları kombinlemeniz yatak odanıza karakter katacaktır. Malzeme seçimi konusunda da benzer bir yol izleyebilirsiniz. Sadece komodinin yatağı birkaç şekilde tamamlıyor olmasına dikkat edin. Örneğin ayakların aynı malzemeden yapılmış olması gibi.

YÜZEY SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Eğer komodin üzerine takı, saat, kitap ya da su bardaği gibi sık sık bir şeyler koyanlardansanız komodini seçerken çizilmelere dayanıklı bir malzemeden olmasını özen gösterin. Örneğin kumaş kaplı bir komodin almak istiyorsanız üzerine de üst tablanın büyüklüğünde bir cam kestirerek daha pratik kullanabilirsiniz.

Yatak odasında hızlı stil uyarlamaları ve dekorasyon fikirleri

Bir Cevap Yazın