duşakabin-nasıl-temizlenir

Duşakabin nasıl temizlenir, neyle silinir? Mükemmel ipuçları!

Duşakabin nasıl temizlenir, neyle silinir? Duşakabin temizliği herkese diğer ev işlerine göre biraz daha zor gelebilir. Sert su lekeleri, sabun izleri ve rutubeti azaltmak için yapılması gerekenler, temizlik kuralları, zaman, sabır ve enerji duşakabin temizliği için yeterlidir.

Duşakabin yüzeylerinde birikmesine izin verilen sert su ve sabun lekeleri, aşınmaya neden olabilir ve cama kalıcı olarak zarar verebilir. Duşakabininiz bulutlu bir görünüme sahipse, suçlu bu lekeler olabilir. 

İlginizi çekebilir: Sorunlu banyoları nasıl yenilemeli?

DUŞAKABİN NASIL TEMİZLENİR, NEYLE SİLİNİR?

Düzenli temizlik, beklemiş lekeler sorununu ortadan kaldıracaktır, ancak aşındırmayı tersine çevirmez. Bu nedenle ilk olarak en iyi savunma, her kullanımdan sonra bir silecek veya mikrofiber bezle duşakabini silerek bunun olmasını önlemektir.

Silecek, bir şeyi (duşakabindeki su kalıntıları gibi) temizlemek veya çıkarmak için kullanılan, sapı, uzun, düz bir lastik bıçağı olan, ön cam sileceğine benzeri bir araçtır.

İlginizi çekebilir: Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?

DUŞAKABİNDE SU İZİ KALMASINI ENGELLEMENİN YOLU

Kat hizmetleri şirketi Merry Maids’in ev temizliği uzmanı Debra Johnson da dahil olmak üzere birçok kişi için mikrofiber bezler, su lekelerine ve birikintilerine karşı tercih edilen bir silahtır ve ulaşılması zor yerlere girme yetenekleri sevilir. Kapı kolları veya dar köşelerde mikrofiber bezi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Uzmanlar, her kullanımdan sonra bezleri iyice sıkarak ve haftada en az bir kez yıkayarak asılmasını tavsiye ediyor.

Her kullanımdan sonra duşakabini silerseniz, duşu sık sık derinlemesine temizlemenize gerek kalmayacak ve cam ışıl ışıl parlayacaktır. Böylelikle su izi kalmasını da engelleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde kolay tadilat işleri: Ne nasıl yapılır?

DUŞAKABİNDE SABUN İZİ KALMASINI ENGELLEMENİN YOLU

Cam duş kabinleri için derinlemesine temizlik önemlidir. Kir, sabun ve su izlerinin birikintileri kötü bir görüntü oluşturur. Böyle durumlarda ne yazık ki, basit bir silecek ya da mikrofiber bez temizliğinden daha çok uğraşmanız gerekecektir.

DUŞAKABİNDEKİ SABUN VE KİR İZLERİ NASIL YOK EDİLİR?

Kabartma tozu ve su karışımı, birçok uzmanın önerdiği, kirle savaşan bir temizlik karışımıdır.

Karışım için ölçüler, ne kadar ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişecektir. Başlangıç için yarım fincan karbonat kullanmayı deneyin, ardından kalın bir macun yapmak için gerektiği kadar su ekleyin. Aşındırıcı olmayan bir sünger kullanarak camı fırçalayın ve sirke ile durulayın.

İlginizi çekebilir: Evde hijyen ve koronavirüse karşı dikkat edilmesi gerekenler

DUŞAKABİN TEMİZLİĞİNDE SPREY TEMİZLEYİCİ YERİNE OVMAYI SEÇİN

Kendiliğinden temizlediği iddia edilen sprey tipi temizleyicilere fazla güvenmeyin. Bazı temizleyiciler sadece sprey işlemi ile banyo duvarlarını duş kapılarını temizliyor gibi görünse de çoğunlukla temiz ya da ferah bir koku taşıdıklarından bu izlenim oluşur. Oysa yaptığı temizlik küveti ya da duş kabinini ovmanın yerini tutmayacaktır.

UZUN VADELİ DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ ÇÖZÜMLERİ

Temiz, ışıltılı bir yüzeye ulaştığınızda, daha uzun süre dayanması için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Buradaki önemli nokta, yüzeye yapışamazlarsa sert su ve sabun kalıntılarının birikmeyeceğidir. Teflon duşu düşünün. Suyu yüzeylerden uzaklaştırmak için birkaç ürün tasarlandı ve banyo kullanımı için yaratılmamış olsalar da konsept hala geçerli. Her ikisi de otomotiv bölümünde bulunan Rain-X ve Water Armor. Araçların ön camlardaki suyu kolayca yok etmek için pazarlanıyor, ancak aynısını cam duşakabin için de kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: Ürünü temiz cama püskürtün (fayans, metal ve duş zemininden kaçınmaya dikkat edin) ve her üç ila dört haftada bir tekrar uygulayın.

DUŞAKABİNDEKİ METAL İZLERİ NASIL YOK EDİLİR?

Duşakabindeki metal izleri nasıl yok edilir? Green Up Your Cleanup’ın yazarı Jill Schoff’un, genellikle sürgülü cam kapıları olan duşakabinlerdeki, temizlenmesi zor metal izleri ve birikintileri temizlemek için bir çözümü var.

Schoff kitabında, sürgülerdeki drenaj deliklerini veya yarıkları sirke ile doldurmanızı tavsiye ediyor. Sirkeyi bir gece bekletin ve sabah silerek temizleyin. Parıldayacaklardır.

Duşakabin nasıl sökülür? Duşakabin yenileme için adım adım yapılacaklar

Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?

Klozet ve lavabolardaki sararmalar nasıl yok edilir?

Tuvalet fırçası nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?