evde-kolay-tamirat
evde-kolay-tamirat

Evde kolay tadilat işleri: Ne nasıl yapılır?

Son güncelleme:

Evdeki temel tamiratların üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi biliyor musunuz? Pek çok tadilat ve tamirat işi birbirine benzer. Örneğin bir duş başlığının nasıl değiştirildiğini biliyorsanız, lavabo musluğunu da kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Ya da küvete macun çekmeyi biliyorsanız, karoların arasını derzle doldurma işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

İşte basit tadilat işleri ve nasıl yapılır sorusunun yanıtları…

DUŞ BAŞLIĞI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

İngiliz anahtarı ile duş başlığının dibindeki somunu gevşetin. Sonra elinizle duş başlığını çevirerek sökün. Duş borusunun etrafına yapışkanlı bant sarın ve somunu takın. Yeni duş başlığını takıp somunu sıkıştırın.

LAVABO MUSLUĞU NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Lavabonun altındaki sıcak ve soğuk su musluklarını kapatın. Lavabonun altındaki musluk bağlantılarını sökün. Musluğu sökün. Musluğu söktüğünüz yüzeyi temizleyin. Yeni musluğunuzu yerleştirin. Alt bağlantıları takıp İngiliz anahtarı ile sıkıştırın. Sıcak ve soğuk su musluklarını açın.

KÜVETE MACUN NASIL ÇEKİLİR?

Bir maket bıçağı ya da plastik kazıyıcı ile eski macunları kazıyın. Kazıdığınız yerleri temizleyip kurulayın. Macunu silikon tabancası ile küvetin birleşme yerlerine dikkatlice sıkın. Parmağınızı ıslatıp üzerine yavaşça bastırarak macunu düzleştirin. Kurumasını bekleyin.

KAROLARIN ARALARI NASIL DERZ DOLGU İLE DOLDURULUR?

Karoların aralarını maket bıçağı ile kazıyarak temizleyin. Sonra silerek duvarı temizleyin. Kuruyana kadar bekleyin. Derz harcını su ile karıştırın, kıvamının koyu olmasına dikkat edin. Topaklanma olmaması için çok iyi karıştırmalısınız. Hazırladığınız harcı bir fırça ile yüzeye yayın. Çekçek ile iyice yayarak tüm aralara girmesini sağlayın. Sonra 2-3 saat kurumasını bekleyin. Nemli bir bez ile silin. Hala üzerinde derz varsa ıslak bir sünger ile üzerinden geçin. Tekrar kurumasını bekleyin.

TABLO NASIL ASILIR?

Tablo asmak Tabloyu duvara tutun ve asacağınız yeri belirleyin. Yapışkanlı bant ile tablonun çerçevesinin orta noktasını duvara işaretleyin. Bantın düz olduğundan emin olun. Çerçeveyi ters çevirin. Kanca mesafesini ya da çerçevenin arkasına gerilmiş telin merkezini ölçün. Bu ölçüye göre kancayı takın. Yapıştırdığınız bantın orta noktasına çivinizi çakın, bantı çıkartın, tablonuzu asın.

Tablo nasıl asılır

AĞIR BİR AYNA NASIL ASILIR?

Ölçüm yaparak aynayı asacağınız yeri bulun. Su terazisi kullanarak düzlüğünden emin olup bant yapıştırın. Metal profili bantla düzleyerek duvara vidalayın ve aynayı profile sabitleyin. Aynayı hafifçe yukarı çekerek yerleştirin ki profile otursun.

Banyoda tadilat nasıl yapılır? İşte sık sorulan 11 soru ve yanıtı

Evde kış öncesi tamirat-tadilat harekatı

Lavabonun arkasına fayans nasıl döşenir? İşte adım adım fayans döşeme