klozet temizliği sararmış

Klozet ve lavabolardaki sararmalar nasıl yok edilir?

Klozet ve lavabolardaki sararmalar nasıl yok edilir? sorusu pek çok kişinin karşısına çıkmış sorulardan biridir. Klozet sararması ya da lavabo sararması, kötü bir görüntüye neden olur. Gün içinde sıklıkla kullanılan klozet ve lavabolarda sararmalar meydana gelir. Özellikle birden fazla kişinin kullandığı lavabo ve klozetlerde sararma kaçınılmazdır. Peki sararma nasıl yok edilir? İşte lavabo temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktalar…

SARARMIŞ LAVABO NASIL TEMİZLENİR?

Sararmış lavabo temizliği için biraz deterjan (sıvı sabun, yüzey temizleyici, çamaşır suyu vb) ve sünger ya da fırça kullanabilirsiniz. Öncelikle kaynar su ile yıkadığınız alanı, daha sonra çamaşır suyu ve süngerle silebilirsiniz. Bu sırada ağzınızı ve ellerinizi korumaya almayı unutmamalısınız. İyice sildiğiniz sararmış lavaboyu, sonrasında bol su ile durulamalısınız. Bu işlemi haftada 3-4 kez tekrarlarsanız, lavabo sararması sorununun da önüne geçebilirsiniz.

Lavaboda siyah ya da sarı lekeler oluştuysa, bir diş macunu ile bu lekeleri yok edebilirsiniz. İlk olarak kaynar su döktüğünüz lekeli alanı daha sonra diş macunu sıkarak süngerle silmelisiniz.

Lavabo temizliğinde bir diğer yardımcı doğal ürün ise karbonattır. Karbonat ve sıcak su karışımını lekeli alana uygularsanız lekelerin yumuşadığını görebilirsiniz.

SARARMIŞ TUVALET TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Sararmış tuvalet temizliği için çamaşır suyu ya da krem temizleyici kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu dökerek sararmış alanı temizleyebilir ya da krem temizleyiciyi 5 dakika beklettikten sonra kirli alanı fırçalayabilirsiniz.

Çamaşır suyunu yarı yarıya su ile seyrelttikten sonra karşımı sararmış tuvalete spreyle sıkarsanız, fırçanın ulaşamayacağı alanlara da etki edebilirsiniz.

DİKKAT: Çamaşır suyu ya da tuz ruhu gibi temizleyicileri kullanırken önlem almazsanız sizi zehirleyebilirler. Bu nedenle bunun gibi ürünleri kullanmadan önce ağzınızı, burnunuzu kapattığınıza emin olun. Ayrıca alanın havalanmasına dikkat edin.

KLOZET SARARMASI NASIL TEMİZLENİR?

Sararan klozeti beyazlatmak için kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız, beyaz sirke ve karbonat kullanabilirsiniz. Sararmış yüzeye karbonat dökün ve sprey ile karbonatın üzerine beyaz sirke sıkın. Sirke ve karbonat birleşimi köpürebilir. Bu şekilde akşam saatlerinden sabaha kadar bekletin ve fırçalayın, bol suyla durulayın.

Dikkat: Sirke ve karbonatı birlikte kullanırken alanın yeterli havalandırıldığından emin olmalısınız.

SARARMIŞ KLOZET KAPAĞI NASIL BEYAZLATILIR?

Klozet kapakları genellikle plastiktir ve sararabilir. Sararmış klozet kapağını beyazlatmak için alkol, sirke veya karbonat kullanabilirsiniz. Ancak hijyen açısından klozet kapağını yenisiyle değiştirmek daha doğru olur.

TUVALET NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?

Tuvaletinizi olabildiğince sık temizlemeye çalışmalısınız. Ancak evinizde birisi hasta olduğunda her iki ila üç günde bir tam dezenfekte işleminin yapılması gerekiyor.

Grip mevsimi dışında, tuvaletin ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak haftada bir veya iki haftada bir temizlemek yeterli olacaktır.

Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?