Tuvalet fırçası nasıl temizlenir? Ne sıklıkla temizlenmelidir?

Son güncelleme:

Tuvalet fırçası nasıl temizlenir? Tuvalet fırçanız akla gelebilecek en istenmeyen kirlilikleri temizlemenize yardımcı olur. Tuvalet fırçasını temiz tutmanın 1 numaralı kuralı, tuvaletinizden temizlediğiniz şeyin, bu fırçada kalmasını veya fırça haznesine bulaşmasını önlemektir.

İnsanlar genellikle temizlik malzemelerimizin bile temizlenmesi gerektiğini unuturlar. Banyonuzdaki en kirli nesnelerden biri tuvalet fırçanız ve tuvalet fırçanızın tutma yeri olan sapıdır. Tuvalet sürekli ve genellikle yanlış kullanım nedeniyle çok kirlenir. Tamamen kurumadan saklandığı için fırçanız hızla kirleniyor olabilir. Tuvalet fırçasını doğru kullanarak ve sık sık temizleyerek banyonuzu daha temiz ve ferah bir yer haline getirebilirsiniz!

TUVALET FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Tuvalet fırçasını temizlemek için yapmanız gerekenler şu şekilde: Tuvaleti temizledikten sonra fırçayı klozet ile oturak arasına dinlendirin. Alkollü bir dezenfektanı ya da güçlü bir temizleyici spreyi bolca püskürtün, 10 dakika kadar bekletin ve damlamasına izin verin. 

Ardından, fırçayı mümkün olan en sıcak suda durulayın ve aynı yöntemi kullanarak tekrar kurumasını bekleyin. Asla ıslak bir fırçayı fırça kabına geri koymayın.

Sonrasında fırça kabına da temizlik spreyi ya da alkollü dezenfektan püskürtülerek, 10 dakika bekletin ve sıcak su altında durulayarak temizleyin.

Bir diğer tuvalet fırçası nasıl temizlenir sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

Fantastic Services’den temizlik uzmanı Ralitsa Prodanova, Metro.co.uk’a şunları söylüyor; En iyi yöntem bir kova ve biraz kaynar su almak, ardından kaynar suya birkaç kapak çamaşır suyu eklemektir. (Kovanın, tuvalet fırçasını ve sapını tamamen suya daldırmaya yetecek kadar derin olduğundan emin olun. 2 bardak (470 mL) çamaşır suyu yeterli olacaktır.)

Ardından fırçayı suya koyun ve bir saat bekletin. Bu yapıldıktan ve fırça kuruduktan sonra, fırçayı alın ve biraz dezenfektan spreyi iyice sıkın. Sıcak suyla durulayın ve biraz kağıt havluyla kurulayın.

Dikkat: Çamaşır suyu ile çalışırken, herhangi bir göz tahrişini önlemek için bir pencere açtığınızdan ve cildinizi korumak için lastik eldiven kullandığınızdan emin olun.

Ralitsa, temizlenmesi gereken şeyin sadece fırçanın kendisi olmadığını, aynı zamanda tutma yerinin de temizlenmesi gerektiğini belirtiyor. Fırçaya uyguladığın temizlik yöntemi ile aynı işlemi tutma yerine de uygulayın.

SARARAN TUVALET FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Yukarıda “Tuvalet fırçası nasıl temizlenir?” konusunda anlattığımız gibi çamaşır suyu ile ya da temizlik spreyi ile temizleyebilirsiniz. Çamaşır suyunda bekletilen tuvalet fırçanız bembeyaz olacaktır.

TUVALET FIRÇASI PASI NASIL TEMİZLENİR?

Metal bir tuvalet fırçası kullanıyorsanız, paslanması gayet olağandır. Tuvalet fırçası pası temizlemek için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirke, pasla tepkimeye girerek onu çözer ve metalden çıkarır. Metali birkaç saat boyunca beyaz sirkede bekletin, sonra pas tabakasını ovalayarak çıkarın.

Karbonat ile de tuvalet fırçası pası temizlenebilir. Karbonatı suyla karıştırarak, metalin üstüne yayabileceğiniz kadar yoğun bir macun elde edin. Kuruması için zaman tanıyın ve sonrasında fırçalayın. Karbonatı fırçalayarak çıkarmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Ardından suyla durulayın.

TUVALET FIRÇASI NASIL OLMALI?

Tuvalet fırçası nasıl olmalı? Öncelikle tuvalet fırçası çeşitlerine bakalım;

  • Zeminde duran: Bu çeşitteki klozet fırçası seti, banyoda herhangi bir yerde bulunur ve gerekirse, hareket ettirilebilir.
  • Duvara monte edilen: Daha rahat bir kullanımı olan çeşittir. Duvara sabitlenir ve hareket ettirilemez.
  • Fırça haznesinde asılı kalan: Fırça, haznesine yerleştirildiğinde havada kalır.

Zeminde duran çeşit en çok talep gören ürün. Ancak uzmanlar en hijyenik modelin bu olmadığını söylüyor. Zeminde duran bir standda, fırça sürekli olarak kirli bir ortamda bulunur, havalandırılma kabiliyetine sahip değildir, bu nedenle zararlı bakteriler çoğaltabilir.

Duvara monte edilen tuvalet fırçası seti, fırçanın yerleştirileceği kabın, banyonun duvarına monte edilmesi ile kullanılıyor. Bu, zeminin temizlenmesini büyük ölçüde kolaylaştırır ancak bununla birlikte, kurulum sağlam bir şekilde yapıldığında, haznenin kendisinin yıkanması çok zor olacaktır.

Ancak haznenin de ayrılabildiği duvara sabit bir tuvalet fırçası seti en iyi seçenek olacaktır. Bu sayede hazne de fırça da ayrı ayrı temizlenebilir.

Tuvalet fırçası nasıl temizlenir

Tuvalet fırçası çeşidi ne olursa olsun, mutlaka taşıması gereken bir özellik listesi vardır;

  • Kılların belli bir sertliği olması için yüksek kaliteli sentetiklerden yapılmalıdır. Bu şekilde, kirleri temizlemek çok daha kolay olacaktır.
  • Sap, pürüzsüz, doğru uzunlukta, yüksek kaliteli ve dayanıklı malzeme olmalıdır. Mümkün olduğunca kullanıcı dostu olmalı, ancak aynı zamanda çok fazla bükülmemeli.

TUVALET FIRÇASI NASIL KULLANILIR?

Tuvalet fırçasını kullandıktan sonra 2 bardak kadar çamaşır suyunu klozete dökün ve fırçayı burada iyice çevirerek tüm kalıntılardan kurtulduğuna emin olun. Daha sonra klozetin sifonunu çekerek temiz suda tekrar fırçanızı hareket ettirerek iyice temizleyin.

Fırçayı kabına yerleştirmeden önce, tuvalet fırçasının ve sapının kuru olduğundan emin olun. Kolayca kurutmak için, klozet fırçasını klozetinizin kapağı ile klozetinizin arasına yerleştirin ve fırça kısmı klozetin üzerine gelecek şekilde konumlandırın. 30 ila 60 dakika kurumasını bekleyin, ardından kabına yerleştirin.

TUVALET FIRÇASI NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ?

Temiz kalması için tuvalet fırçanızı haftada en az bir kez temizlemelisiniz. Fantastic Services’den temizlik uzmanı Ralitsa Prodanova, “Tuvalet fırçaları, bir banyonun hayati bir parçasıdır, ancak havlular ve banyo paspasları gibi diğer öğelere yayılabilecek mikropları bariz bir şekilde barındırabilirler” diyor.

“Bu prosedür, banyonuzun ve tuvaletinizin mümkün olduğunca hijyenik olmasını sağlamak için haftada en az bir kez yapılmalıdır.”

Ayrıca tuvalet kağıdınızı tuvalet fırçasının sapına koyarsanız, ortama mikrop yayılmasını biraz azaltabilirsiniz: “Ruloların kendisi doğası gereği evinizdeki en temiz şey olmasa da, onları fırça sapına yakın tutmak, kağıda daha fazla mikrop çekmenin kesin bir yoludur.”

POMPA NASIL TEMİZLENİR?

En güçlü temizleyici spreyinizi pompanın her yerine püskürtün ve 10 dakika bekletin, ardından kurutun. Pompayı, plastik bir poşetin içine de koyabilirsiniz. Böylelikle kullanacağınız zaman herhangi bir damlama yaşamadan temizlik için lavaboya götürebilirsiniz.

Klozet ve lavabolardaki sararmalar nasıl yok edilir?