Son güncelleme:

İster müstakil bir evde isterse balkonda bir bahçe olsun, her boyuttaki şehir bahçesinin ihtiyacı olan şey biraz renk, biraz da stil bize göre… Peki küçük balkon bahçelerine 5 adımda nasıl albeni katabilirsiniz?

1- CESUR OLUN!

Küçük bahçelere çarpıcı bir çekicilik katmanın ilk kuralı bol bol parlak renk kullanmaktan geçiyor. Pencere kenarındaki saksılardan, balkon demirlerine astıklarınıza kadar her birinde bolca renk kullanmaktan çekinmeyin. Huzur veren bir sakinlik için pastel tonları; ancak enerji için mutlaka turuncu, sarı ve kırmızı tonları tercih etmelisiniz.

2- BÜYÜK DÜŞÜNÜN

Alanınız kısıtlı ise pek çok miktarda küçük saksı kullanabilirsiniz. Küçük saksılar her zaman alanın daha büyük olduğuna dair bir göz yanılsaması yaratır. Büyük çiçekleri (örneğin güller, sırık sardunya gibi) bu küçük saksılar arasına yerleştirirseniz derinlik hissini pekiştirirsiniz. Kalanşo gibi çok renkli bodur bitkileri bu tip uzun bitkilerle kombinleyebilirsiniz.

3- BİRAZ DOKU VE ÇEŞİTLİLİK

Zengin bir bahçe izlenimi yaratmak için sarkan bitkilerin gücünden yararlanın. Hercai menekşe, petunya gibi çok renkli açan bitkileri asarak kullanmayı tercih edin. Bu mekana tam anlamıyla botanik bir dokunuş katacaktır.

4- PRATİK SEÇİMLER YAPIN

Her bitki çok büyük ilgi istemez. Örneğin kalanşo ve sukulentler neredeyse hiç susuz tam 100 gün yaşayabilir. Bu etli yapraklı bitkiler bünyelerinde su tutabildikleri için güneşin altında mutlu mesut bir biçimde uzun süreler hayatta kalabilir.

5- İÇERİSİ DIŞARIYA ÇIKARSA

Dış mekanları renklendirmek bütçenizi sarsmak zorunda değil. Kışın içerde yaşayabilen kalanşo gibi bitkileri mayıs-eylül arasında dış mekana taşıyabilirsiniz. Don tehlikesi yalnızca belli aylarda olduğu için içeriye o dönemlerde almanız yeterli olacaktır.

Küçük balkonlar için dekorasyon ve stil önerileri