Evde dondurma yapımı: Evde dondurma nasıl yapılır? Çilekli dondurma tarifi

Evde dondurma yapımı bu sıcak yaz günlerinde en fazla merak edilen tariflerden biri. “Evde dondurma nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arıyorsanız, sizler için hem serinletici hem de sağlıklı çilekli dondurma tarifi hazırladık. Siz de evde kendi dondurmanızı yaparak serinleyebilirsiniz.

EVDE DONDURMA YAPIMI İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • 500 gr taze çilek, temizlenip buzlukta dondurulmuş
  • 1.5 su bardağı toz şeker
  • Bir tutam tuz
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 küçük kutu krema (200 ml)
  • 3 yemek kaşığı süzme yoğurt

EVDE DONDURMA TARİFİ

Buzlukta dondurduğunuz çilekleri ve toz şekeri mutfak robotuna aktarın. 5 dakika boyunca ve ilk soğukluğu geçtikten sonra püre haline gelene dek karıştırın.

Bir tutam tuz, limon suyu, süzme yoğurt ve kremayı ilave edin. Tekrar karıştırın.

Karışım homojen hale gelince soğuğa dayanıklı derin bir kaba aktarın. Üzerini kapatıp buzluğa koyun.

2 saat sonra kaşık yardımı ile havalandırıp düzleştirin. Bu işlemi her iki saatte bir, üç kez daha tekrar edin. 8 saat sonra dondurmanız hazır. Afiyet olsun!

Peçete, kase ve bardaklar, Mudo Concept. Dondurma kaşıkları, Paşabahçe.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAF: HANDE GÖKSAN
TARİF: İNCİ BAK/EAT DRINK SHOOT STUDIO

KARŞI KOYULAMAZ LEZZET: DONDURMA

Hemen her tatlıya pek yakışır, yüzlerce farklı haliyle tek başına da bir dünyadır. Kornet, waffle, milkshake, buz gibi bir smoothie’ye ise asla hayır diyemeyiz. Pioppo Gelato ile dondurmalı lezzetler ve sunumlar dünyasında kısa bir tura çıktık.

DEV KORNETLER

Dondurmayı kase formlu kornetlerde sunduğunuzda, hem dondurmanızı hem de kasesini afiyetle yiyebilirsiniz. Servis peçetesi olarak kullanılan yastık kılıfları, servis tabağı olarak kullanılan mantar nihaleler, çuvaldan keseler, Ikea.

BİLGİLERİMİZİ TAZELEYELİM!

DONDURMA NEDİR?

Dondurma, içine şeker katılmış çeşitli meyve suları ya da sütten dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlı. Çeşitli emilgatörler kullanılıyor ve 2-3 farklı yapılma şekli var. Kaynatarak yapılan, soğutarak yapılan gibi. Fakat üretim şekli ve tipleri ülkeden ülkeye değişebiliyor. İlk bilinen dondurma Antik Yunan’da milattan önce 5. yüzyılda yapılmış. Kar ile bal karışımı ve Atina pazarlarında satılmış. Bu karışım yine milattan önce 4. yüzyılda ilaç olarak kullanılmaya başlamış. Pers İmparatorluğu’nda milattan önce 400 yıllarında gül suyundan yapılan dondurmaların yenildiği biliniyor. Dondurmanın İtalya’ya girişi ise Medici Sarayı’ndan başlayarak Fransa’ya kadar uzanıyor.

GELATO NEDİR?

Gelato İtalyanca’da dondurma anlamına geliyor. Klasik dondurmadan farkı, taze yapılıp taze iken tüketilmesi. Buna da artiginal dondurma diyorlar; taze ve de içine sanat katılan. Dondurmanın tazesi olur mu demeyin, bol taze malzeme dolu, koruyucu içermeyen gelato, -12 ila -16 dereceler arasında tezgahta bekliyor, bu şekilde muhafaza edildiğinden gelatonun raf ömrü en fazla 3 gün. Gelato bizim bildiğimiz paketli dondurmalardan daha az hava içeriyor; %25- %30. Bunun anlamı ise her kaşığının daha yoğun tat içermesi…

SORBE NEDİR?

Sorbe kelimesi İtalyanca “Sorbetto” kelimesinden geliyor ve özü Türkçe’deki “şerbet” kelimesi…Dondurmaya benzeyen, yumurta ve süt olmadan sadece meyve suyu ve meyve püresiyle yapılan soğuk yenen bir tatlı. Soğuk meyve şerbeti 17.  yüzyılda Osmanlı’da çok popüler. Hatta sonrasında saray mutfağından Avrupa’ya uzanıyor. Yani bizim şerbet oluyor  sorbetto… Sorbe genelde yemeklerden önce ya da yemek arasında yeniyor. Amacı da soğuktan sıcağa ya da ordövrüden ana yemeğe geçerken damak tadını nötrlemek. Sorbeler daha çok yazlık tatlı olarak tercih ediliyor.

BİR YUDUM SERİNLİK

Yazın smoothie ya da milkshake pek çoğumuzun favorisidir. İçine bir top dondurma ve meyve aromasıyla yorumunuzu katabilirsiniz.

YOĞURT AŞKA GELİRSE

Son zamanların popüler lezzetlerinden donmuş yoğurtlar, dondurmaya yakın tadı ve görünümü ile alternatif bir lezzet. Dilerseniz onları dondurma ile karıştırabilirsiniz. Servis ederken tropik renkli kaplar, meyveler ve şuruplar kullanabilirsiniz.

DONDURMALI SANDVİÇ

Waffle’ı dörde bölün, içlerine kara orman meyveli, Bodrum mandalinalı, oreo ve biscottili dondurmalar koyun. Ardından kocaman bir ısırık alın! Hasır tepsi, arka plandaki pembe ve galvaniz vazolar, Ikea.

KORNETLERE YENİ KOSTÜM

Kronetlerin etrafına çikolata sos, granola, ezilmiş fındık, krokan gibi süsler yapıştırarak hem meyve sunumlarınızda hem de dondurma servislerinizde kullanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: BİLGE CAN GÜRER
YAPIM ASİSTANI: BİLGE CANDAN YILMAZ
ŞEF: YAHYA KARTAL/PİOPPO GELATO

Evde limonata nasıl yapılır? Lezzetli bir serinletici: Çilekli limonata tarifi

Kolay pankek tarifi: Kahvaltılık 3-5 kişilik pankek