EV-TEMİZLİĞİ
EV-TEMİZLİĞİ

Evde hijyen ve koronavirüse karşı dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Temizlik ve hijyen önlemleri koronavirüsünden sonra daha da arttı. Evde ekstra hijyen ve ev yapımı dezenfeksiyon için kısa kısa önerilerimiz var.

HİJYENE DİKKAT!

Koronavirüs salgını nedeniyle, el hijyeni ve evde hijyenin önemi daha da arttı. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya bu konuda önemli bilgiler verdi:

ELLERİ GÜN İÇİNDE SIK SIK YIKAYIN

Eller, dışarıdan eve gelindiğinde, yemek öncesi ve sonrası, tuvaletten sonra, hasta biri ile tokalaştıktan sonra mutlaka yıkanmalı. En az 30 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol içerikli el antiseptiği veya limonlu kolonya ile ovulmalı. Mümkün olduğu kadar ağız, burun ve göze dokunulmamalı.

TEK KULLANIMLIK MENDİL KULLANIN

Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burun tek kullanımlık mendille kapatılmalı ve mendil kapalı bir çöpe atılmalı. Mendil yoksa avuç içine değil dirseğin iç kısmına öksürülmeli. Kapı kolları, asansör düğmeleri, elektrik düğmeleri gibi elin sık dokunduğu yerler dezenfektan solüsyonlarla ile düzenli olarak silinmeli.

ORTAK KULLANIMA DİKKAT EDİN

Aile üyelerinin kişisel eşyaları (bardak, kaşık, diş fırçası, havlu gibi) ortak kullanılmamalı. Ortak kullanılan eşyalar ise kullanımdan sonra deterjan ile uygun sıcaklıkta yıkanmalı ve tekstiller ütülenmeli.

EVİ GÜNDE BİRKAÇ KEZ HAVALANDIRIN

Evler günde birkaç kez, 10-15 dakika havalandırılmalı ve güneş ışığının
içeri girmesi sağlanmalı.

PRATİK BAHAR TEMİZLİĞİ

Bu süreçte bahar temizliğine de başlayabilirsiniz. Ancak tüm hafta sonunu evinizi temizlemek için plastik eldivenlerle geçirmeniz gerekmiyor. Küçük ipuçları ile bahar temizliğini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

HEPA filtreli iyi bir süpürge, yerleri sileceğiniz sağlam bir mob, çok amaçlı bir mikrofiber bez işinizi kolaylaştırır. Evin hangi bölgelerini ilk önce temizleyeceğinizden emin değilseniz, bir kontrol listesi yapın. Pencere, duvar ve zemin gibi geniş yüzeylere konsantre olun. Sonrasında da sırasıyla tezgah, lavabo ve seramikleri temizleyin.

“Ev temizliğinde beyaz sirke ile tüm yüzeyleri silebilirsiniz. Narenciye kokuları mutluluk verir. Evde uçucu yağ yoksa mandalina ve portakal kabuğunu rendeleyip koklayın. Yastağınıza bir damla lavanta uçucu yağı damlatın, sakinleştirir ve rahat uyumanızı sağlar.”

Yıldız Kurt/@yildizvelatte

İç Mimar ve Bitki Koleksiyonerinden ev yapımı dezenfekte tarifleri

https://www.evimdergisi.com.tr/ic-mimar-ve-bitki-koleksiyonerinden-ev-yapimi-dezenfekte-tarifleri/