Sorunlu banyoları nasıl yenilemeli?

0

Dar ve küçük banyolar evlerin en sıkıntı yaratanköşelerinden biridir. Banyolar dar mekânlar olduğuiçin, banyoda kullanılan mobilyaların da yer kazandıranşekilde tasarlanmış olmaları kullanıcı tercihi açısından oldukçaönemlidir. Genelde banyo daha az zaman ve az para harcanmakistenen mekan konumundadır. Aslında bir banyonuntasarlanmasında ya da yenilenmesinde, az bütçeyle yeni birbanyo çözümü elde edilmesi sanıldığı kadar zor değildir.
Zaman zaman, küçük banyolarda ferah bir kullanım yaratmakiçin, küçük değişiklikler yapılmak istenir. Örneğin büyük birduş kabini yerine, daha küçüğü tercih edilip banyoda kullanımı hiç etkilemeyecek bir şekilde konumlandırılabilir.
• Küçük banyolarda mekânı daraltacağı için küvet tercih edilmemelidir.Eğer küvet kullanılmak isteniyorsa da, kısa olanını ve derin olanını tercih etmek en doğru seçim olur.
• Banyo seramikleri ile de banyoyu, daha ferah bir ortam halinegetirebilirsiniz. Seramikler, dünyanın her yerinde en iyibanyo kaplaması olarak tercih edilmektedir. Taş gibi zenginbir dokuya sahip olan seramik, doluluk hissi vererek, mekanaağır bir hava kazandırır. Aynı zamanda su geçirmezbir malzemedir. Kolay temizlenir ve suya dayanıklıdır. Bunların yanında tabii ki seramiklerin dezavantajları var. Soğukturve kaygan yapıya sahiptirler. Fakat kayganlığı dokusuyla engellenebilir.
• Bu kaplamaların yanında size vinil banyo kaplamalarını daönerebilirim. Son zamanlarda vinil kaplamalar en popüler seçimlerdenbiri haline geldi. Vinil kaplama kişinin kendisinin dekolayca uygulayabileceği bir malzeme ve birçok stilde kaplanabilmeşansına sahip.
• Banyoda uygun bir ortam varsa, banyoyu doğal ışıklaaydınlatmanız, en doğru seçim olacaktır. Banyolarda enönemli aydınlatma, sık kullanılan ayna ve banyo tezgâhlarınauygulanmaktadır. Aynalar için en iyi aydınlatma şekli, dikeyyönde yerleştirilmiş floresan lambalar. Eğer makyaj vb. kişiselişlemlerinizi banyoda yapıyorsanız, genel aydınlatmanın dışındalavabo aynasının her iki yanında da eşit dağılım yaratan aydınlatma veya aynanın üzerinde bir ışıklandırma kullanın. Enerjitüketimini azaltmak için, tasarruflu lambaları seçmek uygunbir seçim olacaktır. Her zaman aşırı aydınlatmadan uzak durunve banyonun büyüklüğüne göre bir aydınlatma tercih edin.Eğer mümkünse ışık şiddeti ayarlanabilen, doğal ışık düzeyindebir aydınlatma sağlayan regülâtörler ya da elektrik düğmelerikullanın.
• Farklı aydınlatma yöntemleri ile banyonuzu daha ferah gösterebilirsiniz.Işık şiddeti düşük spotlar belirli yerlerin üzerineya da tavana yerleştirilebilir. Örneğin, oturma odanızdaki gibiufak bir masaüstü lambası ile ortama sıcaklık katabilirsiniz.
• Ayna kullanmak banyoları her zaman olduğundan dahageniş göstermiştir. Aynayı giriş ya da pencere karşısına yerleştirerek ışıktan faydalanabilirsiniz. Düz duvarıntamamını ayna ile kaplamak da ferahlık duygusu yaratır. Bununyanında, kocaman bir ayna yerine farklı ölçü ve kombinasyonlardabirçok ayna kullanarak da değişik bir görüntü yaratabilirsiniz.
• Lavabolar duvara monte edildiğinde ya da kendi ayaklarıüzerinde durduğunda daha fazla yer kullanımı sağlar. Eşyalarısaklamak için en doğru tercihlerden biri de gömme dolaplardır. Dolaplar duvara asıldığında, hiçbir mekan kaybı yaratmaz.
• Tuvaletin üzerinde bulunan duvar yüzeyi raflar için en uygunalandır. Çünkü bu bölüm genellikle çok fazla kullanılmayanyerlerden biridir.
• Köşe raf üniteleriyle, banyoda bulunan köşeleri değerlendirmeyeçalışın.
• Banyonun içine açılan kapı her zaman mekan kaybınayol açar. Bu nedenle mekanınız elverişli ise, sağa ve solakayar ya da katlanır kapıları tercih etmek akıllıca birdavranış olur.
• Banyonuzda görünen eşyaları minimum düzeyde tutmayaçalışın. Dışarıda sadece havlu, sabun, diş fırçası gibi malzemeleribulundurun. Bunları da lavabonun altında bulunan açıkşekildeki raflarda konumlandırabilirsiniz. Dağınıklık ne kadaraz olursa, banyonuz o kadar büyük ve sade görünecektir.
• Banyonuzda duş kabini kullanıyorsanız, duş kabinindeki girintiçıkıntı olan kısımları, şampuan, sabun gibi ürünleri koymakiçin değerlendirebilirsiniz.
• Havlu ve bornozların asılması için kapı arkalarını kullanmanızı tavsiye ederim. Bu işlemler sayesinde, dar olan banyonuzdabiraz olsun rahat bir ortam yaratmış olursunuz.
• Banyoları düzenlerken, mutlaka bir plan üzerinde çalışmakgerekir. Çünkü banyoda yapılabilecek uygulamalar bellidir.İçinizde mutlaka önümüzdeki zamanlarda banyosunu yeniletmekisteyenler olacaktır. Bu konuda bazı teknik detaylarvermek istiyorum.~
• Standart bir lavabonun yerdenyüksekliği 85 cm. dolayındadır. Buyükseklikteki lavabo tezgahının altına çamaşır makinesini rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.Bu şekilde makineiçin yerden tasarruf etmiş olursunuz.Klozetin yerden yüksekliği ise genelde45 cm. yapılmaktadır. Etrafındarahat hareket edebilmek için klozet,90 cm.’lik bir boş alana yerleştirilmelidir.Küçük banyolar için, minimumduş alanı ölçüsü 70×100 cm. dolaylarında olmalıdır. Tabii bu mekanıngenişliğine göre farklı ölçüler şeklindeolabilir.
• Bu banyoları küçük çocukların dakullandığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla onlar için, dolapların alt çekmecesineçocukların lavaboya erişmesinisağlamak için basamaklı birplatform yaptırabilir ya da hazır alabilirsiniz.Bunlar kullanılmadığı zamandolabın içine ya da varsa altındakiboşluğa itilebilir.
• Banyoda renk seçimi çok önemlidir. Soğuk ve solguntonlar banyoyu daha aydınlık ve ferah gösterir.
• Banyo kapınız, dolap kapaklarınız ya da duşa kabininiz buğulu ya da buzlu cam ise değiştirmenizi öneririm. Tabii bu görecelibir kavramdır. Kimi kişiler, şeffaf cam ya da buzlu vb.özellikli camları tercih edebilir. Fakat genelde düz cam kullanmayadikkat edin. Artık bu tarz malzemeler, eskilerde kaldı.Çünkü günümüzde desenli ve birçok farklı özelliğe sahip camlarbulunmakta. Bunlar mekanın atmosferini kolay bir şekildedeğiştirebilmekte.
• Banyo ve tuvaletiniz için kullanılan elektrik düğmelerininmutlaka dışarıda olmasına özen gösterin. Banyo dakullanacağınız prizlerin içine su sızdırmaz, kapaklı ve topraklıolmasına dikkat edin.
• Banyolara su tesisatı döşenirken, dikkat etmeniz gerekenen önemli nokta, zeminde iki adet yer sifonunun bulunmasıve akıntı yönünün yer sifonlarına göre olmasıdır. Gidiş yönüsu tesisatınız da esnek hacimsel boruları, geliş yönü su tesisatınız da ise plastik ya da metal alaşım özelliğine sahip plastikboruları tercih edin. Lavabo, küvet ya da duş ve çamaşırmakineniz için gelir ve gider su tesisatlarının uygun yapılmışolmasına dikkat edin.
• Banyoda, ışık kumandasına bağlı otomatik havalandırmavantilatörü kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede ışık yandığında vantilatör çalışacak ve ışık kapatıldıktan hemen sonravantilatör kendiliğinden duracaktır. Bu işlem hem banyonuzunhavalanmasını sağlayacak, hem de şofben gibi gazlıısıtıcı kullanımında zehirlenmeleri biraz olsun önleyecektir.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.