Verimli bir ev

7 adımda yapmanız ve yapmamanız gerekenler… Eviniz için uygun olduğunu düşündüğünüz önerileri şimdi ya da ileride değerlendirmek üzere saklayın!

YAPIN
– 15 cm’lik ışık kaynakları 80’lerin abartılı efektini yaratır. Eğer tavan yüksekliğiniz 243 cm’den az ise 5-6 cm gömme spot ışıklarını tercih edin. Böylece sarkıt aydınlatmalarla tavan yüksekliğinden çalarak mekanı daraltmazsınız. İnce, beyaz, krom ya da satine metal olanlardan kullanın.
– Evin bazı duvarlarına oluklu ahşap paneller kaplayabiirsiniz. Bu mutfak ya da yemek odası gibi mekanları görsel olarak ayırmak için çok şık bir çözüm. Ayrıca lambri efekti gibi sıcak bir atmosfer de yaratıyor.
– Uzun bir günün ardından ılık bir küvete girmek çok rahatlatıcı. Bunun için en az 50 cm derinliğinde hava jetli bir küvet seçin. Çünkü bu sistem küvet kullanılmadığında suyu borulara çekerek hijyen sağlıyor, küf oluşumunu önlüyor.
– Dekorasyonunuzu renk ve desenle kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin cam ya da taş mozaikler mutfağı tekdüzelikten kurtarıyor ve stil sahibi yapıyor. En popüler olanlarsa camgöbeği ve beyaz ya da krem rengi karışımı.
– Çakıl taşı bahçe yolları müstakil bir evin görsel açıdan değerini artırır. Ayrıca bunu eski zemini sökmeden, direkt üstüne de uygulayabilirsiniz. Bu sandığınız kadar zahmetli ve maliyetli bir iş değil. Ancak işi uzmanına bırakın.
– Pek çoğumuz oturma ya da çocuk odasında duvardan duvara halı tercih ediyor. Sıcaklık ve yumuşaklık hissi yaratıyor ve çocuklar üzerinde oyun oynuyor. Salonu halı kaplayıp modern bir görünüm için üzerine parça halı serin.
– Büyük bir salonda “L” kanepeler tüm ailenin rahatça oturabileceği alanlar yaratır. Böyle bir kanepe geniş salonu bölmenizi de sağlar. Renk ve desene karar veremiyorsanız, açık ve doğal tonlarda seçin ve bolca yastıkla süsleyin.

YAPMAYIN
– Salon gibi yaşam alanlarında halojen spot ışıkları çok fazla tercih etmemenizi öneririz. Çünkü hem çok hızlı ısınıyorlar hem de yeterince estetik değil. Bunun yerine farklı tasarımda avize, sarkıt ya da sıradışı bir plafoniyer tercih ederek dekoratif olabilirsiniz.
– Evin her duvarında devam eden ahşap paneller yaşam alanlarını ve dekorasyonu fazlasıyla demode gösterebilir. Banyo ve mutfak gibi ıslak hacimlerde kullanımı ise önerilmiyor.
– Jet masajlı küvetler standartlara göre biraz pahalı. Ayrıca jet ağızlarının temizliği de ayrı bir sorun. Hergün hidromasajlı bir küvette yıkanmak gibi bir alışkanlığınız yoksa standarttan daha derince bir küvet de tercih edebilirsiniz.
– Mozaik uygulaması oldukça zor ve göz aldatan bir uygulama. En ufak bir çizgiyi kaçırdığınızda eğri görünerek sinir bozucu durabilir. Eğer işin uzmanı değilseniz kendiniz döşemeyin. Mutlaka profesyonel yardım alın.
– Garajınız varsa ve yolunu sıfırdan yenileyecekseniz, mümkünse damgalı beton yüzeyi tercih edin. Çünkü bu yüzeyde kaldırım taşı, tuğla, hatta kireçtaşını bile taklit edebilirsiniz. Çakıl taşına göre de oldukça yüksek bir tutuşa sahip.
– Eğer alerji sorununuz ya da ekstra hijyen takıntınız varsa, duvardan duvara halı yerine seramik, yüksek kaliteli ahşap görünümlü laminat ya da ahşap rabıtayı üzerine parça halılar sererek kullanabilirsiniz.
– Küçük şehir evlerinde yeterince yeriniz yoksa ille de “L” kanepe kullanmalıyım diye düşünmeyin. Sade ve basit formlu olanları tercih edin. Karşısına çarpıcı renkte veya formda kolçaklı sandalyeler ve TV ünitesi ile kullanın.

RESİM: www.verimlituketim.com