Masraflarınızı düşürün

Yazın ısı bu kadar artınca havalandırmayı açmak çok cazip geliyor olabilir ancak hepimiz enerji kullanımıyla ilgili bilinçlenerek sera gazlarını ve faturalarımızın maliyetini azaltabiliriz.

Yaz mevsimi aslında enerjiden tasarruf etmek için en iyi mevsim. İşte yazın eğlencesini artırırken harcadığınız enerjiyi azaltmanın yolları…

Mevsim başlarında klimanızın bakımını ihmal etmeyin. Fazla enerji harcamasını önlersiniz.

Eğer yakınlarda yeni bir klima aldıysanız gücünü iki katına çıkarmak için filtresini düzenli olarak değiştirmeniz gerekir. Her mevsim değiştirirseniz daha da iyi olur, fakat evcil hayvanınız varsa bunu haftalık olarak yapmanız bir zorunluluk olmalı.

Eskiyi “yeni” ile değiştirin. Eğer eski bir klimanız varsa, yenisiyle değiştirin. Yenisiyle değiştirirseniz dayanıklılığı artmış bir klimaya sahip olursunuz.

Dış aydınlatmaları hareket sensörüne ayarlayın. Dışarıda veya bahçenizde olan hırsızlara karşı güvenlik ışıklarını hareket sensörüne ayarlamanız sadece gerektikçe çalışarak sizi “enerji hırsızı” yapmaktan koruyacaktır.

Çim biçme makinesinden tasarruf edin. Daha az güç ve elektrik harcayan biçme makinesi kullanmak yerine neden daha fazlasını harcayanını kullanasınız ki? Ayrıca yenileri için fazla bakım da gerekmiyor!

Bir tavan fanı hava sirkülasyonunu artırarak sizi serinletir. Klimanızı sadece çok sıcak günlerde kullanın. Ayrıca masa üstü ve ayaklı fanlar artık fazlasıyla şıklar ve dekorasyonumuza da uyuyorlar.

Kapalı olsalar bile çoğu elektronik eşya geri kazanılabilecek olan enerjiyi harcar. Bu yüzden evinizdeki elektronik eşyaları (bilgisayar, televizyon, stereo sistemi, wi-fi, PVR ve DVD oynatıcısı; yani 7/24 kullanmaya ihtiyacınız olmayan hemen her şeyi gece kapatın. Özellikle de yaz tatiline giderken…