Tasarruf ederek yenileyin

Evin bir odasını ya da tüm evi baştan sona yeniliyor olun, her durumda bütçenizi iyi planlamak, birikimlerinizi akılcı kullanmak gerekir.

Birikimlerinizi değerlendiriyorsanız
Eğer kenarda köşede ayırdığınız belli bir miktar birikiminiz varsa paranızın tamamını bu iş için harcayacakmış gibi düşünmeyin. Ekstra masraflar için her zaman bütçenin daha altında bir planlama yapmaya özen gösterin.

Ödeme şekli
Evde tadilat yaptırırken her şeyi kredi kartınızla ödemeniz durumunda kredi kartı limitinizi doldurabilirsiniz. Bu durumda da günlük ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ayrıca kredi limitlerine girmeniz durumunda ekstra faiz ödeyeceğinizi de unutmamalısınız.

Kredi
İhtiyaç kredisi kullanacaksanız bankaların hizmet bedeli ve dosya masraflarını da karşılaştırmayı unutmayın.

BUNLARA DİKKAT!

– Tasarruf etmenin altın kuralı şu: Eğer iyi bir planlama yaparsanız daha sonra hatalardan kaynaklanan yeniden yenileme bedellerinin önüne geçmiş olursunuz.
– Bir mimarla çalışıyor olabilirsiniz; ancak sadece mimarınızın önerdiği markalarla çalışmak yerine piyasadaki diğer markaların da fiyat tekliflerini değerlendirin.
– Halihazırda var olan mobilyaları evin farklı köşelerinde boyatarak da değerlendirebilirsiniz. Örneğin mutfaktan çıkan bir dolabı banyoda ya da antrede boyatarak ya da gerekli tadilat işlemlerini yaptırarak yeniden değerlendirebilirsiniz.