Yaratıcı sofra fikirleri atölyesi

Tepe ve Mesa’nın, Ankara Yaşamkent’teki ortak projesi Park Mozaik’te gerçekleştirdiğimiz Yaratıcı Sofra Fikirleri Atölyesi’nde, yemek stilisti ve yazar Gamze Bursa, bahar sofralarından davetlere, evde kurulacak masalar için pek çok ipucu verdi.

Evde ailece paylaşımın en keyifli olduğu alanlar hiç kuşkusuz incelikle kurulan, kahkaha ve sohbetlerle süslenen sofralardır. Bu fikirden yola çıkarak Evim Dergisi olarak, Park MOZAİK’in 3+1 ve 4+1 örnek dairelerinde gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasında Gamze Bursa, modern bir yaklaşımla oluşturduğu oval ve provence etkisinin hakim olduğu yuvarlak masalarda yaratıcı ve farklı fikirlerini Ankaralı dostlarla paylaştı. 10 farklı sofra sunumunun hazırlandığı atölyede baharın tazeliğini davet sofralarına taşımanın püf noktaları, lezzetli tarifler ve yaratıcı fikirler sunuldu. Etkinlikte ayrıca konuklarla dekoratif peçete katlama uygulamaları yapıldı.

Hayatın tüm renkleri burada
MESA Mesken Genel Müdür Yardımcısı Aslı Tokatlı projenin çıkış noktasını şöyle anlatıyor: Ortak bir keyfi ve paylaşımı hedefleyen Park Mozaik’te yaşamınıza renk katacak o kadar çok şey var ki siz de kendi renginizi bulacaksınız. Eski evlerde sofaya açılan yaşam mantığından yola çıkarak tasarlanan dairelerde ise yemek yaparken sohbet edebilecek, televizyon seyrederken çocuğunuzla oynayabileceksiniz.

Bu sunumda her şey doğayı çağrıştırıyor! Lezzetli İtalyan menüsünde ahşap servislerde sunulan mozzarella peynirini saksıdan kopardığınız fesleğenle servis yapın. Masayı ağaç dalları veya yeşil sarımsaklarla süsleyin.

Modern provance stili bu sofrada menüdeki başlangıç ikramlarını küçük kahve fincanlarında sunabilirsiniz. Üçünü bir tepsiye yerleştirdiğiniz kahve fincanları tadımlık tatlı servisleri için de iyi fikir. Sofra üstü ürünler, Tepe Home ve Bernardo.

Siyah her zaman asildir. Ancak bunu yemyeşil bir menü eşliğinde sunarsanız sıra dışı da olursunuz. Gamze Bursa’nın kitabından avokado, enginar ve pazıya sarılı balık tarifiyle eşleştirebileceğiniz bu sunumda sprey boya ile boyadığınız el formlu bir objeye yerleştirilen yeşil dallar peçete halkası ve Amerikan servisle kombinleniyor.

Küçük cam fanuslara yerleştireceğiniz tek lokmalık ekmekler şık ve oldukça pratik bir sunum. Fanuslara isim etiketlerini de koyabilirsiniz. Sofra üstü ürünler, Tepe Home ve Bernardo.

Sıra dışı ve minimal masa düzeninde klasik bir Amerikan servis yerine geniş servis tabakları kullanabilirsiniz. Örneğin bezelye çorbanızı dumanı tüten bir cezvede ikram edin, kaşık standına çorbanızı tamamlayan yeşillikler ekleyin ve sofrayı mumluklara ekeceğiniz çiçeklerle tamamlayın. Yemek takımı, Bernardo.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR İBRAHİM ÖZBUNAR-BİLGE CAN GÜRER