butik-otel-stili
butik-otel-stili

Butik otel stili nedir? Butik otel stilinin şifreleri

Son güncelleme:

Butik otel stili ev stilleri arasında en fazla beğenilenlerden biri. Peki butik otel stilinin deko şifreleri nelerdir? Oturma odasında, yatak odasında ve hatta banyo odasında butik otel stilinin izlerini yansıtmak istiyorsanız, birkaç önerimiz var.

BUTİK OTELLER İDDİALI VE MÜTEVAZİ

Bu kez sahipleri tarafından işletilen, samimi ve sıcak bir konaklama sunan butik otellerin en büyük özelliği karakter sahibi olmaları. İddialı, ama aynı zamanda mütevazi, şık ve de çok rahatlar… Aslında evimizi anlatır gibiler.

Eğer siz de sofistike ve samimi butik otel stilinde kendinizi buluyorsanız, bu stili evinizde keyifle uygulayabilirsiniz. Peki, işe nereden başlayacağınızı biliyor musunuz? Şık ve özel detaylar, sımsıcak yaşanmışlıklar, davetkar bir görünüm… Tüm bunlarla adı özdeşleşen butik otel atmosferini evinize taşımak istemez misiniz?

BUTİK OTEL STİLİ YATAK ODASI

Butik otel stilinde de yatak odaları ön plandadır. Bu odanın odak noktasında yatak bulunur. Tüm dikkatleri üzerinde toplayan bu alanı düzenleyerek işe başlayabilirsiniz. Gösterişli ve büyükçe bir yatak başı edinebilirsiniz. Kapitoneli bir yatak başı yatağınızı zengin ve şık gösterebilir.

Yatak başında desenli ya da işlemeli bir kumaş da tercih edebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz deseni mekanın odağında yer alan dekoratif bir öğeyle eşleştirirseniz yaratmak istediğiniz etki de daha güçlü olacaktır. Butik otel yataklarındaki sakız gibi bembeyaz nevresimleri beğeniyorsanız kendi yatağınızda da beyaz yatak tekstili tercih edebilirsiniz.

Sofistike bir görünüm için dokulu veya işlemeli kumaşlar seçebilirsiniz. Yatağınızın üzerindeki yastıkları nevresim takımlarıyla kombinleyerek bütünlük yaratabileceğiniz gibi, yastıkları yatak başında tercih ettiğiniz desene uydurarak daha vurgulu bir görünüm de yaratabilirsiniz.

Karyolayı tamamlayacak bir berjer ve şık bir makyaj masası tercih edebileceğiniz diğer parçalar olabilir. Beyaz, oymalı mobilyalarla feminen; koyu masif ahşap mobilyalarla zengin bir görünüm yaratabilirsiniz.

BUTİK OTEL STİLİ OTURMA ODASI

Oturma odasında desenler ve mobilyaları ön plana çıkarabilirsiniz. Örneğin duvar kağıdı ve döşemeliklerde desen kullanmaktan kaçınmayın. Duvarlarda dokulu bir yüzey tercih etmeniz mekanda derinlik hissini pekiştirir.

Yeterli alanınız varsa kanepenin arkasına bir dresuar ekleyebilir, üzerinde siziniçin değerli olan aksesuarları sergileyebilirsiniz. Koleksiyonlarınız varsa bunun için cam kapaklı bir büfe de edinebilirsiniz.

BUTİK OTEL STİLİNDE BANYO

Banyonuzda ayaklı küvet, retro pirinç armatürler, Fransız stilini yansıtan porselen aksesuarlar, kristal cam vazo ve biblolar kullanabilirsiniz. İşlemeli havlular da banyonuza feminen bir butik atmosferi getirecektir.

BUTİK OTEL STİLİNDE PERDELER

Perdeler mekanda en çok öne çıkan noktalardan biridir. Pencerelerinize zengin bir görünüm kazandırmak istiyorsanız birbirini tamamlayan iki farklı desen ya da rengi bir arada kullanabilirsiniz. Ayrıca rustik, braçol, lambri gibi perde aksesuarlarıyla zengin bir görünüm elde edebilirsiniz.

BUTİK OTEL STİLİ VE AYDINLATMA

Butik otel stilini uyguladığınız alanda aydınlatmalara geniş bir yer verebilirsiniz. Tavanda kullanacağınız sarkıt öne çıkan aydınlatma olur. Bu aydınlatmayı lambader ve abajurlarla destekleyebilirsiniz. Desenli aydınlatmalar da tercih edebilirsiniz. Örneğin abajurlarınızı perdede kullandığınız desenli kumaşlarla kaplatabilirsiniz.

BUTİK OTEL STİLİ İÇİN DEKO ÖNERİLER

  • Butik otel stilini en çok yansıtan stiller: Country, Vintage ve eklektik.
  • Farklı desen ve dokuları karıştırarak kullanabilirsiniz.
  • El işli örgüler, tığ işi tekstillerle samimi ve zarif köşeler yaratabilirsiniz.
  • Koleksiyonları sergileyebileceğiniz büfe ve dolaplardan faydalanabilirsiniz.
  • Tek tip obje ya da mobilyalar yerine farklı tarzlarda parçaları bir arada kullanabilirsiniz.
  • Butik otel stilinde en çok kullanılan mobilyalar arasında antikalar, parlak lake ve patine cilalı olanlar vardır.
  • Evde butik otel stili yaratmak için yeni eşyalar satın almak zorunda değilsiniz. Örneğin eski bir masa tablasını kestirip, antika sehpa bacaklarına monte ettirebilirsiniz. Biraz yaratıcılıkla eskilere yepyeni bir görünüm kazandırmanız mümkün.

Evim Dergisi 2014