Göl evi stilinin deko şifreleri

Göl evi stilini şehir evine uyarlamak ister misiniz? Bazen dağların, bazense ormanın arasına gizlenmiş manzarasıyla büyüleyen göl evlerinin doğanın renklerinden ilham alan stilinde konfor daima ön planda.

Huzur aradığımız günlerde kaçış rotasızı bir göl evine doğru kırmayı kim istemez ki? Ama böyle bir imkanınız yoksa apatman dairenizde de bir Como Gölü ya da Sapanca Gölü’nde olacağınız kadar huzurlu hissedebilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun dekorasyonun şifresi konforu elden bırakmayın.

GÖL EVİ STİLİNİ ŞEHİR EVİNİZE UYARLARKEN…

1. Bol drapeli ve kalın perdeler yerine büyük sürgü camlar kullanın. Kayar kapılar tamamen açıldığında içeriden dışarıya akışkan bir geçiş sağlar ve mekanları manzarayla bütünleştirir.

2. Daha az bakım gerektiren ve balkonda da rahatça bırakabileceğiniz dayanıklı mobilyalar seçin.

MOBİLYA RENKLERİ

3. Mobilya renklerini göl evi atmosferini düşünerek belirleyin. Böylece şehirde de her an göldeymiş gibi hissederek rahatlarsınız.

4. Göl evinizdeki eklektik dekorasyonu dairenize de uygulayabilirsiniz. Ancak sevdiğiniz farklı parçaları bir arada tutarak bütünlük yaratmak için duvarlarınızı fazla dikkat çekici renklerde boyamak yerine pastel ve açık tonlar tercih edin.

ODAK NOKTASI

5. Göl evinde yaşam alanlarının odak noktası durumunda olan manzaradır. Dairenizin manzarası varsa ahşap rengi pencere ve kapı doğramaları kullanın, zeminde yine doğallığı bozmayan halılar seçin ve ana detaylarda natürel bir renk paleti kullanın.

6. Göl evlerinin açıkta kalan tavan kirişlerini dairenize uygularken karanlık olsun istemiyorsanız kirişleri ve tavanı komple gri/bej tonlarında boyayın.

TAMAMLAYICI MOBİLYALAR

7. Hafta sonlarında arkadaşlarınızı da ağırlayacaksanız ekstra oturma alanı kazandıran tamamlayıcı mobilya ve aksesuarlar tercih edin.

8. Daireyi adapte ederken mevcut olanı değiştirmek yerine boyayla güncelleyebilirsiniz. Mesela mevcut parkeleri koyu renk parlak bir cilayla sistreleyin, eski beyaz duvarlar varsa bunun yerine koyu ahşap renginde boyayarak kimi kolon ve kirişlerde zeytin yeşili kullanın.

BOYA İLE DEĞİŞİM

9. Küçük bir eviniz varsa monokrom renkler kullanarak karmaşayı önleyin. Tavanı tek renk boyayarak kirişlerle rölyef etkisi yaratın.

10. Rustik stili seviyorsanız bu stil doğru bir seçim. Koyu renk ahşap, hatta odunsu ham mobilyalar, yıpranmış deri döşemeler, yün dokumalar ideal seçimler. Gri tonlamalı duvarlar detayları vurgular.

PENCERELER

11. Dairenizin komple yenilenme vakti geldiyse ve göl evi atmosferi istiyorsanız manzaraya odaklanın ve işe pencerelerden başlayın. Mesela tüm ön cepheyi kayar pencere ve kapılarla geçin.

12. Koyu renkli aksesuar ve  mobilyaları salon ve mutfakta tercih edin. Ancak yatak odasında daha dingin ve rahatlatıcı olan bej, krem ve gri gibi renklere yönelin.