Son güncelleme:

Baharın gelişiyle birlikte doğa yeniden canlanıyor, tabiat bin bir rengiyle, hayran bırakan güzelliğiyle bizleri karşılıyor. Baharın canlılığı ve tazeliğini evlerimizde yansıtmanın mümkün olduğunu belirten Doğtaş Mobilya İç Mimarlarından Eda Domaçoğlu, 2023   İlkbahar/ Yaz sezonun trendleri hakkında ipuçları verdi.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta

‘’CESARET VE NEŞENİN RENGİ VİVA MAGENTA HER YERDE’’

2023 İlkbahar/ Yaz sezonun trendleri

2023 yılının ilkbahar yaz sezonunda kırmızının her tonu dikkat çekmeye yetse de Pantone’un tanımıyla ‘enerjik bir yoğunluğa’ sahip olan VİVA MAGENTA’nın bildiğimiz kırmızılardan çok daha iddialı olacağını vurgulayan Doğtaş Mobilya İç Mimarlarından Eda Domaçoğlu, ‘’Daha zengin, soğuk bir alt tona sahip olan bu ton iddialı olduğu kadar zarif de görünüyor. Koyu kırmızı, hem cesur hem de rahatlatıcı bir etkiye de sahip olan yeşil tonu, klasik yeşil rengi oldukça revaçta olacak. Bu sezonun en dikkat çekici renklerinden bir diğeri olan turuncu, alıştığımız turuncu tonunun yanı sıra daha kırmızı bir alt tonla parlayacak. Evlerde küçük alanlarda turunçgil renkleri kullanarak da sezonun renk trendini yakalayabilirsiniz’’ dedi.

‘’BAHAR SENARYOLARININ BAŞROL OYUNCUSU BİTKİLER’’

2023 İlkbahar/ Yaz sezonun trendleri

Bu sezon evlerde daha doğal, organik formların trend olacağını söyleyen Domaçoğlu, ‘’Evde bahar havasını yaratmak için kurgulanmış dekorasyon senaryoları şehirli yaşamlarımıza doğanın bilgeliğini ve mistik şifrelerini enjekte ediyor. Ham dokulara bürünmüş mobilyaları, organik formlarla şekillenen tasarımları ve ilhamını toprak anadan alan elementleri evlerimize davet edip, yaşam alanlarımızdaki yeşilin dozunu arttırıyoruz. Teknoloji, dijitalleşme ve şehirli kodların egemenliğinde monotonlaşmış yaşamlarımız karşısında yüzümüzü ormanın ilham veren harikalar diyarına çeviriyoruz.

Yeşilin gücünden yararlanın. Huzur veren ve ruhunuzu dinlendiren yeşilin bin bir tonu ardına gizlenmiş duvarlar, tekstiller ve bitkiler mekânın enerjisini yükseltme görevini üstleniyorlar. Evde bahar senaryolarının başrol oyuncusu olarak tabii ki çeşit çeşit bitkiler karşımıza çıkıyor. Çiçekçiden alınmış vazoya konmuş demetlerin devri kapanıyor artık. Kırlardan toplanmış papatya, mimoza veya lavantalarla kendi naif buketinizi tasarlayabilirsiniz.

2023 İlkbahar/ Yaz sezonun trendleri

Mobilya seçimlerinde olabildiğince doğal ve açık tonlarda, beyaza yakın masif ahşaplar, patine ve eskitme boyalı ürünler tercih edin. Perdelerinizi sonuna kadar açın ki güneşin enerji veren ışınları içeri girebilsin. Bahar aylarına girerken evde yapacağınız düzenleme ve depolama harekâtı mekânın sadeleşerek nefes almasına yarayacaktır.

Dekorasyon uzmanları, yaratıcılığınız ve kişisel enerjinizle şekillendirdiğiniz yaşam kozanızda uzun vadeli mutluluk için mevsimsel değişiklikler yapılması gerektiğini savunuyorlar. Halıları kaldırın, bitkileri daha çok güneş görecekleri yeni yerlerine taşıyın, eski dergileri ve gazeteleri atın, kütüphanenizi düzenleyin, aydınlatma elemanlarının yerlerinde küçük değişiklikler yapın!’’ diye belirtti.

MUTLULUĞUN SIRRI KÜÇÜK DOKUNUŞLARDA

Bahar renklerini ve canlılığını az maliyet ile evlere de yansıtabileceğinin altınızı çizen iç Mimar Eda Domaçoğlu, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği önerilerini sıraladı;

  • Evi renklendirmenin en basit yolu parlak ve vurgulu renklerde mobilya ve aksesuarlarla farklı uygulamalar yapmaktır. Yemek masasının etrafına hepsi farklı renkte sandalyeler kullanılabilir.
  • Beyaz bir mutfağınız varsa set arasında rengarenk seramikleri karıştırarak uygulayın ya da üzerlerine çıkartmalar yapıştırın. İçecek sunumlarınızı yaparken bardaklarınızı farklı desen ve renkte seçin ve hepsini bir tepside bir arada ikram edin. Standart resim çerçevelerini farklı renklerde boyamak duvarı monotonluktan uzaklaştırır.
  • Salonunuzu dekore ederken kanepe ve koltukları farklı renklerde seçin. Yatak odasına rengi getirmenin farklı yolları var. Örneğin yatak başı duvarınızı diğer duvarlardan farklı olacak şekilde bir kağıtla kaplayabilirsiniz.
  • Sevdiğiniz renklerin olduğu desenli kağıtları çerçeveleyerek yine duvar kağıdı kaplı duvara asabilirsiniz. Yer ya da koltuk minderlerinin her birinde hem farklı desen, hem de renk kullanabilirsiniz.
  • Duvar raflarınız gözünüze tekdüze görünüyorsa kitaplarınızı belli bir renk takip edecek şekilde gruplayarak dizin.
  • Japon kağıt fenerlerini konik biçimde kullanarak çocuk odasında neşeli abajur şapkaları yapabilirsiniz.
  • Retro stil; renkleri en uyumlu halleriyle kullanan, doğal dokularla buluşturan stillerden. Parlak sarı, yeşil, kırmızı, lacivert ve turuncuysa en sık kullanılan renkler. Bu renkleri dekorunuza dahil edebilirsiniz’’ dedi.

Dekorasyonda yükselen eğilim: Yeni retro stili