Dekorasyonda yükselen eğilim: Yeni retro stili

Son güncelleme:

Yeni retro stili yükseliyor! Klasik çizgilerin sofistike görünümünden vazgeçemeyenlerin şimdilerdeki dekorasyon durağı, “yeni retro” stili… Zamansız, renkli ve bir o kadar da desen konusunda iddialı olan bu stil modern yaşam alanlarının yeni gözdesi olmayı fazlasıyla hak ediyor.

TARİHÇESİ

50’ler döneminde ilk olarak doğduğu söylense de aslında retro stil 60 ve 70’ler dönemini daha çok anlatıyor. 70’lerde zirvesini yaşayan stilin 80’lere süregelen etkisinden bahsetmemiz mümkün. Rococo ve bazı Art Deco etkisini de içine alan ögeler barındıran retro stilin modern geometrik desenler ve malzemelerle yeniden yorumlanmasıyla ortaya çıkan stile ise “yeni retro” adı veriliyor.

NASIL DEKORE ETMELİ?

Retro stil renk ve desen karması bakımından çok çeşitli olduğu için mekanın bir tiyatro sahnesine dönmesini engellemek gerekir. Bu sebeple mutlaka bir desenden yola çıkarak başlamalısınız. Bu desen bir tablo, halı ya da duvar kağıdı üzerinde olabilir. Sonrasında malzeme ve renk anlamında tamamlayıcı adımlarla devam etmelisiniz. 3 renk kuralı, yeni retro stilde mekanlar tasarlamanızda da etkili sonuçlar doğurabilir.

MOBİLYALAR

Yeni retro stili
H&M Home.

Yeni retro stildeki mobilyalarda en çok gördüğümüz, özellik modern hatların retro çizgi ve desenleri kucaklayan halleri. Örneğin parlak kırmızı döşemeleri olan krom bar taburesi, düğmeleri hardal sarı olan fuşya bir kanepe ya da üzerinde tüm parlak renklerin yer aldığı kırlentli bir berjer… Yeni retro stilde mobilyalarda aslında soyut bir yorum var gibidir. Bir sanatsal obje gibi odanın odak noktası olmayı başarırlar.

DOKULAR

Yumuşak vinil, akrilik ve plastik gibi modernist malzemeler, yüksek havlı halılar, yün vs gibi alternatif ve sıra dışı malzemelerle dokunmuş halılar, retro stilde en çok karşımıza çıkan dokular arasında.

AYDINLATMA

Abajur başlıklı aydınlatmalar hiç kuşkusuz ki liste başı. Bol miktarda saçak ve püskül de görebiliriz. Bunun yanı sıra lambaderler, çok kollu avizeler, üfleme cam aydınlatma modülleri de. Atlamadan geçmeyelim ki Edison, Tungsten ampuller, retro kordonlar stilin en sevilen aydınlatma tasarımları arasında.

ANAHTAR ŞİFRELER

Oval hatlar, açı verilmiş gibi görünen geometrik hatlar, stilize desenler ve koyu renkler yeni retro stilin en önemli şifreleri arasında. Masif ahşapların çokça gözlemlendiği stilde krom gibi metalik yüzeylere de rastlanır. Favori renk kartelası arasında avokado yeşili, hardal sarısı, turuncu, kiraz kırmızısı ve elektrik maviler sayılabilir. Elbette desen vurgusunun bu kadar yoğun olduğu bir stilde halı ve duvar kağıtlarını atlamamak gerekir.