Son güncelleme:

Pantone 2023 yılının rengini belirledi. Dünyanın renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone, 2023 yılının rengini “Viva Magenta” olarak seçti.

Pantone 2023’ün rengini, saf mutluluktan zevk alan, denemekten korkmayan ve kısıtlama olmadan kendini ifade eden cesur, espri dolu ve her şeyi kapsayan bir renk olarak nitelendirdi.

2023 YILININ RENGİ BELLİ OLDU

Pantone Color Institute, ayrıca Viva Magenta rengini, kökleri kırmızı aileden gelen ve yeni bir güç sinyalinin ifadesi olan bir gölge olarak tanımladı.

Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta

Teknoloji çağında Pantone, doğadan gelen bir renk tonu seçti. Renk, en değerli ve parlak doğal boyalardan birini ifade eden Cochinilla böceğinden esinlenerek elde edildi.

Viva Magenta, iyimserlik ve neşeyi yansıtan cesur ve canlı bir renktir. Moda eleştirmenlerine göre, giymesi kolay değil ama güçlü bir mesaj veriyor.

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “Bu yılın rengi güçlü ve güçlendirici.  Viva Magenta, yaşam için aynı şevke ve asi ruha sahip herkesi memnuniyetle karşılıyor. Cesur, espri dolu ve her şeyi kapsayan bir renk” ifadesini kullandı. 

“Bu teknoloji çağında, doğadan ve gerçek olandan ilham almaya çalışıyoruz” diyen Eiseman, Viva Magenta, kırmızı aileden geliyor ve doğal boya ailesine ait en değerli boyalardan biri, aynı zamanda dünyanın bilinen en güçlü ve en parlak boyalarından biri olan kokineal kırmızısından ilham alıyor” açıklamasını yaptı.

Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta

Pantone, geçen yıl, mevcut renkler arasından bir tonu seçmek yerine ilk kez sıfırdan renk üretmeyi tercih ederek ‘Very Peri’yi 2022’nin rengi olarak ilan etmişti.

Detaylar: Pantone 2022 yılının rengini belirledi: Very Peri

2023’ün renginin güçlü, korkusuz ve ilham verici olduğu, denemeyi ve kendini sınırsızca ifade etmeyi teşvik eden bir renk olduğuna dikkat çekiliyor.

Enstitü ayrıca, yılın renginin modanın yönünü belirleme, ürün ambalaj tasarımı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli ürünlerin gelişiminde etkisi olduğunu da sözlerine ekledi.

Yılın rengi şu şekilde seçilir: Enstitü uzmanları, sanat, spor, sinema, siyasi ve ekonomik gündemlerdeki olayları dikkate alarak yılın başından itibaren dokuz ay boyunca renk desenlerini analiz eder. Daha sonra uzmanlar, toplumun ruh halini belirleyen ana gölgeyi belirleyene kadar örneği tartışır.

Heyecan verici “Viva Magenta” (18-1750), çok az kısıtlama gösteren dinamik bir kırmızı tondur.

Bu canlandırıcı ve çok yönlü renk, çeşitli tonları tamamlar ve herhangi bir alanı canlı ve sıcak hale getirebilir.

Toronto’da bir iç mimar olan tasarımcı Anne Hepfer, “Viva Magenta, canlandırıcı bir ortam yaratmak istediğimde tasarımlarımda sıklıkla kullandığım güçlü ve beklenmedik bir renk,” dedi. “Bunun gibi bir renk bir alanda vurgulandığında, gözünüz hemen etki yaratan o etkileyici renge gider. Sadece mutlu hissettirdiği için birçok yüzü gülümseteceğini düşünüyorum. 

Bazı tasarımcılar Viva Magenta rengi ile ilgili şu yorumları yapıyor:

“Viva Magenta, hem sıcak hem de cüretkar olan güzel, zengin bir kırmızı tonudur. Bu rengi gördüğümde, onu bir oturma odasının veya kütüphanenin duvarlarına asma fikrine bayılıyorum. Gelenekselden moderne birçok mekanda kullanıldığını görebiliyorum. 

“Bu rengin erik veya koyu menekşe rengiyle eşleşmesini çok isterim. Konyak deriden kamış mobilyalara kadar nötr ve toprak tonları ile de güzel duracağını düşünüyorum.

“Bu renk karamsarlığın tanımıdır. Bence herhangi bir odanın havasını hemen ayarlayabilir, sizi yürüyecek, keşfedecek ve bir süre kalacak kadar cesur yapabilir. Bana eski kitapları ve büyürken kilise sıralarında gördüğüm kadife döşemeyi hatırlatıyor. Bu da renge biraz nostalji ve sıcaklık katıyor.”

Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta
Tasarımcı Sabra Ballon, Viva Magenta’nın bir alana güçlü, tutkulu bir enerji getirdiğini söyledi.

“Bu renk, kendi başına gerçekten iyi bir şekilde var olabilir. Çok güçlü ve doygun bir renktir ––sofistike, şık ve canlıdır. Görülmek için kontrast gerekmez. Bu yüzden onu renk tekerleğindeki komşularıyla eşleştirirdim: kırmızı, turuncu, mor, salyangozu mavisi…” 

“Bu renk, pozitif, güçlü ve tutkulu enerji getiren bir odanın hissini yükseltecek. Bu rengi, daha serin bir iklimde, 1920’lerin evinde zarif bir Art Deco’da görüyorum: Seattle, San Francisco veya Paris veya gölgeli bir Japon, zengin yüzeylere ve karanlık köşelere sahip modern minimalist bir evde.

VİVA MACENTA RENGİNİ AKSESUARLARLA BİR ARAYA GETİRİN

“Abajur ve yastık örtüsü gibi aksesuarlar için harika bir renk. Beyazın canlılığının yanı sıra mavi ve yeşilin daha açık tonlarıyla uyumludur. Eflatun renkli bir masanın üzerine yerleştirilmiş beyaz bir vazoda eflatun çiçekler çok hoş duracaktır. Macenta masa örtüleri ve mumlar, bir sofra düzenine çarpıcı unsurlar katacaktır.”

“Bu renk için düz bir yüzey kullanmazdım; parlak veya cilalı bir kaplama ile gidin. Eski bir Queen Anne sandalyesini macenta cilalamak ve ardından döşeme için eğlenceli bir kumaş eklemek de harika bir seçenek olacaktır.”

ÇOCUK ODASINA DA YAKIŞIR

“Viva Magenta, bir odaya entegre edildiğinde oyunbazlık, yaratıcılık ve heyecan duygusu uyandırıyor. Bu rengi çocuk dostu alanlarda (örneğin, bir çocuğun yatak odasında veya oyun odasında vurgu rengi olarak) veya yaratıcı bir çalışma alanında (örneğin, bir ev ofisi veya yazı köşesi) kullanmanızı tavsiye ederim.”

“Bu rengi yastıklar, yatak takımları, vitrinler, kilimler ve hatta duş perdeleri gibi tekstillerde kullanmak, bu cesur ve canlandırıcı renk patlamasını birleştirmenin harika bir yolu. Tek tasarım ipucum, aşırıya kaçmamak olurdu. Biraz uzun bir yol gider.”

Pantone 2023 yılının rengini belirledi: Viva Magenta
Davis Taylor Design’ın bu odasında görüldüğü gibi, kumaşlara eflatun bir dokunuş, bir renk patlaması sağlayabilir.
Trevor Tondro

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Burcunuza göre 2023 dekorasyon trendleri

2023 dekorasyon trendleri: Doğadan ilham alan tasarımlar ön planda olacak