Oturma odasında yapılmaması gereken hatalar

0

Aslında eşyalarınızın hepsi tam ama odanız hala boş gibi görünüyorsa ya da ihtiyacınız olan kadarını aldığınız halde oturma odanız çok sıkışıksa, onu dekore ederken bu hataları göz önünde bulundurmadığınız anlamına geliyor.

MOBİLYALARI DUVARA YASLAMAK Eğer oturma odanızın geniş görünmesini istiyorsanız bunu yapmanın tek yolu mobilyaları duvara tamamen yaslamak değildir. Bu şekilde yaptığınızda ortadaki alanın fazla boş, eşyaların birbirinden kopukmuş gibi algılanmasına sebep olursunuz. Bu sebeple mobilyaları duvardan bir 5 cm de olsa uzaklaştırmak daha iyi bir denge uygusu yaratacak aynı zamanda sohbet alanının da daha samimi kurgulandığı algısını verecektir.

H&M Home.
Zara Home.

IŞIĞI ENGELLEMEK Doğal ışık her odada olduğu gibi oturma odasında da çok önemli. Eşyalarınızla doğal ışığın odanın içinde dolaşımını engellemediğinizden emin olun. Üstelik ışığın geçişini engellediğinizde bu, mekanın da olduğundan daha küçük gibi görünmesine sebep olacaktır.

SOHBET ALANI Oturma odasında sohbet alanları oluşturmak çok önemlidir. Kişilerin birbirleriyle konuşurken bağırmaması ya da öne doğru eğilmiyor olması gerekir. Bu sebeple mobilyaların yerleşimini yaparken hem kanepe, hem de koltukların yüzleri birbirlerine dönük olmalı. Büyükçe oturma odalarına bu ilişkiyi kurmak biraz daha zor olabilir; şunu unutmayın ki sohbet alanlarını birden fazla şekilde düzenleyebilir, eşyaları kendi içinde de gruplayabilirsiniz.

Ikea.
Zara Home.

BİRDEN FAZLA ODAK NOKTASI Her odanın bir odak noktası vardır. Genellikle bu odak noktası televizyon etrafı ya da sohbet alanıdır. Birden fazla odak noktası yaratmak, gözün çok fazla yorulması anlamına gelir. Üstelik mekan olduğundan daha kalabalık da görünebilir.

DENGE UNSURU Mobilya ve tamamlayıcı aksesuarların odanın ebatlarıyla orantılı olması gerekir. Çok fazla eşya, odanın içine sıkıştırılmış hissi yaratır. Benzer şekilde az eşya da mekanı boş ve soğuk gösterir. Eşyaların da kendi içlerinde bir dengesi olmalı. Örneğin, bir kanepe kullanıyorsanız yanına 2 berjer koymak ya da bu kanepeyi bir kahve sehpası ve bir koltuk ile tamamlamak gibi…

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.