ODAK-NOKTASI-NASIL-OLUŞTURULUR

Odak noktası nasıl oluşturulur? Dekorasyonda odak noktası belirleme

Son güncelleme:

Odak noktası nasıl oluşturulur? Bir evi dekore ederken çok sık duyarız; odak noktası yaratın… Peki nedir, nasıl yaratılır, şart mıdır? Bu sorulara, örneklerle kısa yanıtlar hazırladık.

ODAK NOKTASI NEDİR?

Dekorasyonda odak noktası, bir mekana girdiğimizde gördüğümüz, gözümüze çarpan, dikkatimizi çeken ilk şeydir. Odak noktası bazen evin mimari bir özelliği olurken bazende özel bir resim ya da dramatik bir mobilya parçası olabilir. Bir odanın odak noktası bazen de kendiliğinden belirir.

Odaya girer girmez gözler bu noktaya çevrilir. Örneğin bir şömine, deniz manzaralı bir pencere ya da duvarı boydan boya kaplayan bir kitaplık… Kimi zaman da çarpıcı bir sanat eseri ya da renkli bir halı ile bunu sağlayabilirsiniz.

ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

odak noktası nasıl oluşturulur

Evinizin her bir odasında, doğal odak noktaları vardır. Ancak, bu noktaları kendiniz belirlemek istiyorsanız, birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor;

  • İlk olarak, yaşam alanınızda hangi eşya veya köşenin en çok dikkati çektiğini bulun. Gösterişli bir ayna, şömine, fotoğraf köşesi odanızın doğal odak noktası olabilir.
  • Özellikle odanızda şömine varsa, odak noktası olmak için çok uygundur. Siz de şöminenizi ön plana çıkarmak istiyorsanız, üstündeki alanı kullanarak, dikkat çekmesini istediğiniz tüm objeleri uyumlu şekilde yerleştirebilirsiniz.
  • Dekore ettiğiniz mekanın belli bir stili yoksa, o zaman odak noktasını yaratmak sizin yaratıcılığınıza kalır. Dikkat çekici, el yapımı bir halı bile böyle bir odada odak noktası yaratmanıza yardımcı olur.
  • Büyük bir gardırop ya da uzun bir paravanı, odak noktası yaratmak için kullanabilirsiniz. Büyük nesneler, her zaman daha çok dikkat çeker.
  • Yeni odak noktanızı belirledikten sonra, çevresindeki düzenlemeyi yaparken, odada oturan herkesin odak noktasını görebileceği şekilde bir yerleşim planı uygulayın.
  • Mobilyaları odak noktanızın çevresine yerleştirirken, ilk olarak büyük parçaları yerleştirmeye gayret edin. Sehpa gibi küçük parçaları ise, daha sonra yerleştirin.
  • Odak noktası olarak, özel el yapımı halı seçtiyseniz, cam orta sehpası kullanın.
  • Yatak başı, yatak odasının odak noktasıdır aslında. Ancak genellikle bu detay atlanır. Eğer bir yatak başınız yoksa duvara sanatsal tablolar ya da dekoratif objeler asarak odak noktası oluşturabilirsiniz. Ayrıca odayı daraltmayacaksa duvarı tamamen farklı bir renge de boyayabilirsiniz.
odak noktası masa

DUVARDA ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Duvar kağıtları odak noktası yaratmanın en iyi yollarından biridir. Düz renkte boyadığınız duvarlarınızdan birini aynı renkte desenli duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz, Rasch.

Aynı boy ve şekildeki çerçeveleri içlerine sevdiğiniz fotoğrafları yerleştirip, düzen içinde asabilirsiniz. Baskın renkli, kadife bir koltuk ise bu köşeyi her noktadan görülebilir kılar.

YATAĞIN ETRAFINDA ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Odak noktası nasıl oluşturulur
Bembeyaz yatak odanızda alçıpan duvarın içine bir niş yapıp, koyu renkli bir kağıtla kaplayın. Alvhem Makleri

Yatak başınıza uygulayacağınız sticker ‘lar pratik bir odak noktası yaratma yoludur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: İlginç yatak başı fikirleri ile odanızı kişiselleştirin

PENCERE ÖNÜNDE ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Pencerenizdeki perde ve tüllerle uyumlu koltuklar kullanarak bu alana dikkat çekebilirsiniz, Persan.

Pencerenizin önü müsaitse buraya bir minder yerleştirerek hoş bir köşe yaratabilirsiniz.

Alvhem Makleri.

ŞÖMİNE ÜZERİNDE ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Odak noktası nasıl oluşturulur
Zaten bir odak noktası olan şöminenizin üzerine büyükçe bir ayna yerleştirerek yaratacağı etkiyi artırabilirsiniz, Chesney’s İstanbul Şömine.

Tablolar ve aksesuarlar odak noktası yaratmak için ideal aksesuarlardır. Şöminenizin üzerine sevdiğiniz tabloyu asabilir, bolca aksesuar yerleştirebilirsiniz.

Odak noktası nasıl oluşturulur
Narratives.

PERDELER İLE ODAK NOKTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Swedish Collection.

Onlar olmadan çıplakmış gibi duran pencereler stor, jaluzi, katlamalı ya da kornişli perdelerle farklılaşıyor, süsleniyor.

Sadece pencereleri giydirmekle kalmayan perde sistemleri mekanları olduğundan geniş, dar ya da hiç olmadığı kadar renkli gösterebiliyor. İşin sırı ise seçim yaparken önceliği hangi modeli uygulayacağınıza ve pencere-ışık ilişkisine vermekte saklı. Yaşam alanlarının seçime katkısı ise ikinci sırada geliyor.

AİLE FOTOĞRAFLARI İLE ODAK NOKTASI

Hatırlamak istediğiniz güzel anları evinize yayıp, her baktığınızda yeniden gülümsemek istiyorsanız işe aile fotoğraflarınızdan başlayabilirsiniz.

Aile fotoğrafları ile evde istediğimiz yerleri odak noktası haline getirmeniz mümkün. Ya da boş bir duvarı para harcamadan giydirmek isterseniz de fotoğraflarınızdan yardım olabilirsiniz.

SERGİLERKEN KULLANABİLECEĞİNİZ BAZI ŞEKİLLER

Baklava: Merkeze bir sütun resim yerleştirdikten sonra, daha kısa sütunlarla devam edin. Çerçevelerinizi merkez sütun en uzun sütun olacak, diğerleri de biraz kısalarak ve simetrik olarak devam edecek şekilde dizin. Çerçeve boyut ve şekillerini değiştirerek ve biraz daha karışık bir şekilde dizerek (yine baklava şekline sadık kalarak) daha rahatlatıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

İlgi alanlarınız ve en sevdiklerinizden oluşan bir köşe: Benzer stillerde, farklı boyutlardaki çerçeveleri dar raflara yerleştirin ve arada kalan boşlukları da minik aksesuarlarla doldurun. Dilerseniz bir, dilerseniz de birden fazla raf kullanabilirsiniz. Çok fazla uyumlu bir görünümden ve kalın  çerçevelerden kaçının. Çerçevelerin bir ikisi aynı boyutta olsa bile çoğunu farklı boyut ve şekillerde seçmeye çalışın. Renkleri de aynı seçerseniz, ortam tekdüzeleşip, sıkıcılaşabilir. Bu nedenle renkleri aynı seçmek yerine, uyumlu seçmek daha iyi olabilir. Örneğin siyah ve beyaz çerçevelerle, zekice, ama resmi olmayan, sarı ve yaprak yeşili birlikteliğiyle ise daha taze bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dizilmiş çerçeveler: Aile fotoğraflarınızı eşit aralıklarla 3 veya 4 sıra birkaç sütun oluşturacak şekilde dizin. Dikkat etmeniz gereken sadece çerçevelerin aynı renk, şekil ve boyutta olması, bu şekilde etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Dağınık dizilim: 
Fotoğraflarınızı bitişik ve tamamen kuralsız şekilde de sergileyebilirsiniz. Aynı renkteki çerçeveleri, farklı şekillerde tasarlayıp, bir puzzle’ı tamamlar gibi bitişik bir düzende asarak sıra dışı bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Duvara çerçeve asma sanatı – Çerçeve nasıl asılır?

Sehpa modelleri: Odak noktası, orta sehpa

Evlerin yen odak noktası avizeler