Elektrikli süpürge çekmiyorsa ne yapılır?

Elektrikli süpürge çekmiyorsa ne yapılır? En çok kullanılan elektrikli ev aletlerinden biri olan elektrikli süpürge, kısa zamanda verimli bir şekilde temizlik yapmak için oldukça idealdir. Toz torbalı, toz torbasız, hepa filtreli ve robot süpürge gibi birçok farklı çeşidi olan elektrikli süpürgelerden zamanla birtakım sorunlar görülebilir. Bu sorunlardan en sık görüleni de elektrikli süpürgelerin çekim gücünün azalmasıdır.

Birçok farklı nedene bağlı olarak gelişen bu sorun, genellikle elektrikli süpürgenin hortumunun ya da filtresinin tıkanması sebebi ile olur. Daha birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişen bu sorunun çözümü için aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Çözüm önerilerini düzenli olarak uygulamak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra bahsedilen çözüm önerilerini denemeden önce elektrik süpürgenizin fişini prizden çıkarmayı ve kullanma kılavuzunda yer alan güvenlik talimatlarını uygulamayı unutmamalısınız. 

Elektrikli Süpürge Çekmiyorsa Ne Yapılır?

Elektrikli süpürge çekmiyorsa ne yapılır?
  • Şarjlı süpürgelerde görülen çekiş problemi, batarya kaynaklı olabilir. Bu durumda şarjlı süpürgenizin bataryasını kontrol edebilirsiniz. Şarjlı süpürgenizi her kullanım sonrası şarj etmelisiniz. 
  • Kablolu süpürgelerde görülen çekiş gücü problemi süpürgenin fişinden kaynaklı olabilir. Süpürgenizin fişinin prize tam olarak takılı olduğundan emin olmalısınız. Bunun yanı sıra süpürgenin fişinde ve kablosunda bulunan hasarlar da çekiş gücünün azalmasına sebebiyet verebilir. 
  • Kontrol paneline sahip bir elektrikli süpürgeye sahipseniz kontrol panelinde bulunan pilleri kontrol etmenizde fayda var. Kontrol panelinde yer alan pillerin durumu süpürgenizin çekiş gücünün azalmasına sebep olabilir. Bu noktada kontrol panelinde yer alan pilleri kontrol edebilirsiniz. Pillerin doğru bir şekilde takıldığından emin olmalısınız. Kontrol panelinde yer alan pillerin bitmesi de elektrikli süpürgenin çekiş gücünü azaltabilir. Bu durumda kontrol panelindeki pilleri yenilemeniz gerekir. 
  • Toz hazneli elektrikli süpürgelerde de sıklıkla çekiş gücü azalması problemi görülebilir. Bu noktada toz hazneli elektrikli süpürgenizin haznesini kontrol edebilirsiniz. Toz haznesinin oldukça dolu olması süpürgenizin çekiş gücünün azalmasını sağlar. Dolayısıyla süpürgenizin toz haznesini düzenli olarak boşaltarak çekiş gücünün artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Toz hazneli süpürgenizin haznesinin doluluk oranını şeffaf haznede yer alan MAX çizgisinden kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda gösterge sinyali de size haznenin doluluk oranını bildirecektir. 
  • Toz hazneli elektrikli süpürgelerin yanı sıra toz torbalı elektrikli süpürgelerde de çekiş gücü sorunu sıklıkla görülür. Bu noktada süpürgenizin toz torbasını kontrol etmeniz gerekir. Elektrikli süpürgenizin toz haznesinin kapağını açarak dolu doz torbasını yenisi ile değiştirebilirsiniz. Yaklaşık olarak her 5 temizlikten sonra elektrikli süpürgenizin toz torbasını değiştirerek çekiş gücünün ilk günkü gibi kalmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Elektrikli süpürgenizde bulunan filtreden kaynaklanan problemler de çekiş gücünü ciddi oranda azaltabilir. Bu durumda filtre temizliği yaparak çekiş gücünün artmasını sağlayabilirsiniz. Toz hazneli süpürgenizin arkasında bulunan filtreyi arkadaki tırnaklar vasıtası ile çıkarabilir ve filtrenin temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer dilerseniz elektrikli süpürgenizin filtresini ve süngerini yıkayarak 24 saat boyunca kurumaya bırakabilir, filtre temizliğini tam anlamıyla gerçekleştirebilirsiniz. Elektrikli süpürgenizin filtresinin temizliğini düzenli olarak temizlemeniz bu noktada önem arz eder. Her 5 kullanım sonrasında elektrikli süpürgenizin filtresini temizleyerek çekiş gücünün azalmasını önleyebilirsiniz. 
  • Elektrikli süpürgenizin fırçasına ya da başlığına bazı kirler takılabilir ve o bölgeyi tıkayabilir. Bu durum süpürgenizin çalışma performansını ciddi oranda etkileyerek çekiş gücünün azalmasına sebebiyet verebilir. Süpürgenizin başlığını ters çevirerek temizleyebilirsiniz. Döner fırçayı ise yıkayarak 24 saat kurumaya bırakabilirsiniz. Ardından süpürgenizin hortumunu da kontrol etmelisiniz. Süpürgenin hortumunun yanı sıra borusunu ve bağlantı noktalarını tıkayan bir parça olup olmadığını da kontrol ettikten sonra süpürgenizi kullanmaya devam edebilirsiniz. 

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir, dezenfekte edilir? Temizleme yöntemleri