AĞLAAĞLA

Duvara çerçeve asma sanatı – Çerçeve nasıl asılır?

duvar kaplama
duvar kaplama

Simetrik, asimetrik, yatay, dikey ya da karma düzen içerisinde asacağınız çerçevelerle duvarlarınızı da dekore edebilirsiniz.

Stil sahibi çerçeveler ve içerisinde kullanabileceğiniz yazı, harf, fotoğraf, baskı ya da resimlerle yaratıcı duvar  oyunları yapmanız, tarzınızı ve kişiliğinizi duvara yansıtmanız mümkün. Ancak çerçeveleri duvara nasıl  asacağınızı bilmiyorsanız en güzel sanat eserleri bile duvarınızda hoş durmayabilir.

Genel bir kural olarak çerçevenin ya da bir grup çerçevenin orta noktasını yaklaşık olarak göz hizasında yerleştirmelisiniz. Bu durumda grup çerçeveleri tek bir ünite gibi düşünebilirsiniz. Ancak göz seviyesi açısından bazı istisnalar olabilir. Örneğin yemek odasında kullanacağınız çerçeveyi sandalyede otururken göreceğinizi düşünerek göz seviyesinden biraz daha aşağıya asabilirsiniz.

Eğer kanepe gibi bir mobilya üzerine büyük bir çerçeve asacaksanız çerçevenin mobilyadan büyük olmamasına özen gösterin. Genel kural olarak çerçevenin, mobilyanın yaklaşık yüzde 75’ini kaplaması hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

ÇERÇEVE ASMA SENARYOLARI *

Çift sayıdaki çerçevelerin yerleşimi *

Grup halinde bir düzenleme yapacaksınız, çerçeveler birbirinden 15 cm’den fazla uzak olmamalıdır. 5-8 cm boşluk bırakmak iyidir.

Dar aralıklı yerleşim: 2 – 5 cm

Normal aralıklı yerleşim: 10 – 15 cm

Geniş alanlar: Dar aralıklarla yerleştirilmiş çift sayıdaki çerçeveler özellikle geniş alanlarda ya da yüksek duvarlarda denge yaratır. Geniş aralıklı çerçeve yerleşimi, küçük alanlara göre daha kolaydır.

Dar alanlar: Merdiven sahanlığı gibi küçük alanlarda dar aralıklarla yerleştirilmiş çift sayıdaki çerçeveler mükemmel sonuç verir ve pencere etkisi yaratır. Açık renkler bu etkiyi güçlendirir.

Yatay yerleşim *

Koridor ya da kanepe üzerindeki duvar için idealbir düzenlemedir. Yatay şekilde yerleşim kalabalık bir görünümyaratmadan yoğun bir etki yaratmanızı sağlar. Bu senaryo için teksayıdaki çerçeveler çok daha göz alıcı ve görsel olarak dengeli birgörünüm yaratır. 10-15 cm normalaralıklı çerçeve yerleşimi uygunolacaktır.

İPUCU: Bu senaryoda parmaklarınız kapalı şekilde bir elinizi iki çerçeve arasına koyarak çerçeve yerleşimini yapabilirsiniz.

Karma yerleşim ve dikey çizgi *

Eğer dört ya da daha fazla parçayı, üst üste ve yan yana gruplandırıyorsanız, düzenlemenizin tam ortasından geçtiğini varsaydığınız dikey bir çizgiyi temel almalısınız. Hayali dikey çizginin her iki tarafında da görsel olarak dengeli bir sanatsal düzenleme yapmaya çalışmalısınız.

İPUCU: Bu senaryoyu uyguluyorsanız çerçeve stili, konu ya da renk tonlarından birinin benzer olmasına dikkat edin.

Asimetrik yerleşim *

Bu yerleşim konu ya da renk şeması gibi en azbir benzer özelliğe sahip fotoğraf ya da resim grubu için mükemmelsonucu verir. Eğer büyük iki çerçeveniz varsa şaşırtıcı olmayı deneyinve birini diğerine göre daha alçak yere asın. Böylece asimetriyaratacaktır. Büyük ve küçük çerçeveleri bir arada kullanmak ilgi çekicive enerjik bir görünüm yaratmanızı sağlar. Aynı gruplandırma içerisindeyer alan yatay ve dikey parçalar da aynı etkiyi yaratacaktır.

İPUCU: En büyük parçaları asarak yerleşime başlayın.

Simetrik yerleşim *

Boyut, şekil ve konu olarak birbirine benzeyen çerçeveler için idealdir. Bu yöntemle görsel açıdan dengeli bir gruplandırma yapabilirsiniz. Bu düzenleme büyük mobilyaların üzerinde ya da şöminenin üst kısmında iyi sonuç verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Kimler tüketmemelidir? Nasıl içilir?

Maden suyunun faydaları