Çilek nasıl yıkanır? Sirke zarar verir mi? Hangi suda bekletilmeli?

Çilek nasıl yıkanır? sorusu, yaz mevsimi yaklaştıkça raflarda yerini alan çilekleri gören binlerce kişi tarafından merak ediliyor. Çilek sirke ile yıkanır mı? siz de sosyal medyada sirke ile çilek yıkayan insanları görünce şaşırmış olabilirsiniz. İşte bu merak edilen soruların yanıtları ve adım adım çilek nasıl yıkanır sorusunun yanıtı…

ÇİLEK NASIL YIKANIR?

Çilekler sadece hemen yiyecekseniz yıkanmalıdır. Çünkü çilek, ıslandıktan sonra hızla bozulmaya başlar. Bu nedenle yıkayıp bekletmeniz tavsiye edilmez.

  • Çilekleri düzgün bir şekilde yıkamak ve temizlemek için yemeyi düşündüğünüz çilekleri bir kap içine koyun ve soğuk, akan suyun altında hafifçe yıkayın. 
  • Bunu 10-20 saniye devam ettirin, ancak her bir çileğin iyice durulandığından emin olun. 
  • Çilekleri bir havluyla kurulayın, sonra yiyin.
  • Sirke ve suyu karıştırın: Bir kaseye 3 su bardağı soğuk su ve 1 su bardağı sirke ekleyin.
  • 5 dakika bekletin: Çilekleri ekleyin ve 5 dakika bekletin.
  • Ardından iyice durulayıp kurutun.

ÇİLEK SİRKE İLE YIKANIR MI?

Çilek nasıl yıkanır

Çilekler ayrıca sirke veya tuzlu su ile temizlenebilir. Çilekleri sirke ile temizlemek için bir kaseye 1 su bardağı beyaz sirke, 8 su bardağı su doldurun.

Çilekleri sirke-su banyosunda en az beş dakika bekletin. Çileklerin derisini pestisitlerden temizlemenin yanı sıra beyaz sirke, yüzeyde olabilecek fazla kiri veya bakterileri yok etmeye de yardımcı olabilir.

  • Durulama: Sirkeli suda beklettiğiniz çilekleri süzün ve iyice soğuk musluk suyuyla durulayın. Bu, tüm sirke kokusu yok olacaktır.
  • Kurulama: Çilekleri temiz bir havluyla kurulayın. Bu önemlidir, çünkü ıslanırlarsa saklama süresinden ödün verebilirler! Çilekleri kapalı bir kaba koyun ve soğutun.

Beyaz sirke genellikle çilekleri yıkamak için önerilen sirke iken, elma sirkesi ile yıkayabilirsiniz. Elma sirkesi bazı meyve ve sebzeleri daha uzun süre taze tutabilir.

ÇİLEĞİ YIKAMADAN YERSEK NE OLUR?

Çilekler sürekli olarak böceklerden korunması için ilaçlanarak yetiştirilir. Bu durum, çileklerin diğer meyve veya sebzelerden daha fazla pestisitlere maruz kaldığı anlamına gelir. O halde marketten satın aldığınız çilekleri temizlemeniz için bir neden: Yüzeydeki kimyasalları temizlemek!

Peki ya organik çilek? Organik çilekler sentetik pestisit kullanılmadan yetiştirilir, ancak doğal pestisit kalıntısı olabilir ve yine de mikrop ve kire sahip olabilirler. Bu nedenle sağlık açısından herhangi bir sorun yaşamamak için çileği yıkamadan yememek gerekir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Ne zaman ekilir ve nasıl sulanır?

ÇİLEK NEDEN TUZLU SUDA BEKLETİLİR?

Çilekleri tuz banyosuyla temizlemek için 1:1 oranında tuz ve su karışımı yapın. Kasedeki her bardak ılık su için 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Çilekleri eklemeden önce karışımı soğumaya bırakın, ardından ekleyin ve en az beş dakika bekletin. Çilekleri soğuk, akan su altında durulayın, ardından bir havluyla kurulayın.

SUDA NE KADAR BEKLETİLMELİ?

Çilekler, çok dayanıklı meyvelerden olmadığı için, 5-10 dakikadan fazla suda bekletilmesi önerilmez.

Mis kokulu çilekli tarifler: Kolay ve pratik 4 tarif

Çilekli ve çikolatalı tatlı tarifleri – 5 farklı tarif!