salon dekorasyonu

Mükemmel salona adım adım sahip olun: İşte püf noktalar

Ana yaşam alanlarını her ihtiyacınızı karşılayacak biçimde tasarlarken aynı zamanda desenden dokuya tüm beğenilerinizi de yansıtabileceğiniz, yani sevebileceğiniz, orada olmaktan huzur duyacağınız bir yer haline dönüştürmek için bu 4 önemli adımı doğru planlayın:

Sıkılmadan kullanabileceğiniz, konforlu, huzurlu ve en önemlisi de sizi yansıtan bir ev tasarlamak için işe yaşam alanınızı oluşturan ana kriterlerinizi belirleyerek başlayın. Çıkış noktası her zaman yazdığımız gibi mekanı nasıl ve ne amaç için kullandığınız olsun. Tüm konsepti buna göre planlayarak daha kullanışlı mekanlar oluşturabilirsiniz.

İşe evde herkesin toplandığı, konukların ağırlandığı en önemli yaşam alanı olan salondan başlamak gerekiyor. Salonun ana kurgusu için kullanım önceliğinizi gözden geçirin. Televizyon odaklı mısınız? Yoksa sohbet veya dinlence odaklı mı? Yemek alanı salonun içine entegre mi? Salonda ayrıca bir çalışma köşesine ihtiyacınız var mı? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar salon planınızın omurgasını oluşturuyor.

MÜKEMMEL SALON İÇİN DOĞRU YERİ BULMAK

adım adım salon yenileme

Görsel ve işlev açısından örtüşen bir planlama için önceliğiniz odak noktasını belirlemek olmalı. Bu varsa bir şömine ya da genişçe bir televizyon ünitesi olabilir, ama bununla da sınırlı değil. Sohbet severseniz geniş ölçekli bir kanepe ya da sanatseverseniz büyük bir tablo da şık odak noktaları oluşturur.

Mesela geniş ya da açık planlı bir salonunuz varsa ev sineması, okuma köşesi, dinlenme alanı gibi bölümleri kendi içinde ayırmaya dikkat edin. Bunun için en işlevseli iki taraflı kullanılabilen açık raf üniteleri. Ayrıca sanat eseri gibi duran paravanlar ya da sadece hacimli bir kanepe de olabilir. Buna salon şeklinize göre karar vemeniz gerekiyor. Açık planlı bir salonun merkezinde her zaman mutfak vardır.

SALON ŞEKLİNE DİKKAT

Uzun, dikdörtgen bir salon formu mekanı doğal olarak oturma ve yemek alanına böler. Kanepeyi arkasında ince bir konsolla iki bölümün kesiştiği kısma yerleştirmek salonda mükemmel bir odak noktası yaratır. Sevdiğiniz birkaç aksesuar ve abajur için de doğru bir yer organize etmiş olursunuz. L formlu salonlar da görsel olarak ikiye bölünmüş durur. Kısa kanadı yemek ve çalışma köşesi, uzun kanadı oturma alanı için düzenlemek akıllıca olur. Kare plandaysa odak noktası oluşturmak önemli. Bunun için baskın renkli veya desenli perdeler tercih edin ve kanepeyi pencere önüne yerleştirin. Bu tip yerleşimde tekli koltuklarınızı kanepeden bağımsız seçerek dikkat çekici bir etki yaratabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hangi tip salon nasıl dekore edilir? Sizin salonunuz hangisi?

SALONU PLANLAYALIM

Salonun ölçekli bir eskizini çizin. Mobiyaları aynı ölçekte kartona çizip kesin ve çizdiğiniz plana yerleştirin. Birden fazla deneme yapmanıza olanak sunan bu çalışma size en uygun yerleşimi bulmanızı kolaylaştırır. Ayrıca:

 • – Mobilyalar arası geçişe 60 cm bırakın.
 • – Yemek masası alanında geçiş mesafeleri 70-90 cm arası olmalı.
 • – Ana kurallardan biri de sehpa uzunluğu. Kanepe genişliğinin yarısı kadar olması en ideal olanı.
 • – Halılar özellikle yemek alanında masadan en az 30-50 cm taşmalı.
 • – Geniş bir L kanepe tercih ettiyseniz, bu durumda kanepenin gerçek ölçüsünde kartonları salon zeminine yayarak kaplayacağı alanı netleştirin. Hatayı azaltmak için bu sistemi diğer büyük hacimli mobilyalar için de uygulayın.
riverdale.com

SALONDA RAHATÇA OTURMAK İÇİN DÜZEN NASIL OLMALI?

Oturma birimlerini sadece beğendiğiniz için almayın. Dekore edilmiş mağaza teşhirinde mükemmel görünen bir seti, salona yerleştirdiğinizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü mağaza teşhirleri genellikle çok geniş ve ferah alanlardır. Eğer bir L kanepe ihtiyacınız varsa, ki kalabalık aileler için en doğru tercih, satın alırken mutlaka ölçün. Bolca depolama ve ekstra misafir için sandıklı ve/veya yataklı bir model tercih edin. Salonu sadece misafirler geldiğinde kullanıyorsanız küçük ölçekli veya modüler setler ideal. İlle de oturma takımı almak yerine, mekanlara farklı stil enjeksiyonları sunan koltuk, berjer ve pufları kanepeden ayrı değerlendirin ve:

 • – Salonu ölçerken kapı ve pencere boşluklarını da dikkate alarak oturma birimlerini ne çok yakınına, ne de çok uzağına yerleştirin.
 • – Son yıllarda moda olan 1,5’luk kanepelere iki kişi de rahatça oturabilir.
 • – Kalın ve geniş kanepe kolları tahmininizden fazla yer kaplar. Eğer salon darsa ince kollu modeller tercih edin.
 • – Modüler kanepeler açık planlı salonlarda ideal kullanım alan yaratır.
 • – Bebekli, kedili veya köpekli aileler için en kullanışlısı, çıkabilir ve yıkanabilir kılıflı olanlar

SALON İÇİN MÜKEMMEL DÜZENLEYİCİLER

salon bitkileri

Salonun düzen sihirbazları raf üniteleri:

 • – Sadece raflı ya da kapaklı yerine, içinde her iki üniteyi de barındıran modellerle depolama ve sergileme amacına hizmet edin. Hele de salon küçükse…
 • – Açık raflar mekanları dekoratif olarak bölme işlevi de görür. Ancak güvenlik için zemine ya da tavana sabitleyin.
 • – Rafları salonda okuma köşesine veya oturma alanına yakın konumlandırın.

SALONU DOĞRU IŞIKLANDIRIN

Tekstilden sonra mekanları giydiren en önemli unsur aydınlatma. Lambader, abajur ve avize gibi ışık kaynaklarını beraber kullanarak salonda farklı atmosferler yaratabilirsiniz.

Tchibo.
 • – Okumak, çalışmak ve izlemek… Seçerken odada hangi işleri, hangi sıklıkta yaptığınızı düşünün.
 • – Alçak tavan problemi varsa plafoniyer gibi gömme armatürler mükemmel.
 • – Enerji tasarrufu için LED ampuller ve kompakt floresanlar kullanın. Üstelik artık sıcak sarı ışık yayanları da var.

SALONDA TEKSTİL OYUNLARI

Ana yaşam alanını zenginleştiren, hatta adeta giydiren tekstil ve aksesuarlar aslında yansıtmak istediğiniz stilin öncü kuvvetleri gibidir. Bu yüzden:

 • – Görkemli bir etki için bu yıl çok moda olan koyu ve zengin renk paletini, kadife ve tüylü dokuları tercih edin.
 • – Sezonun favorisi yeşilin her tonu. Tüylü, pullu ya da etnik desenlerle, mürdüm, bordo, siyah ve lacivert gibi tonlarla kombinleyin.
 • – Yastık ve örtüleri değiştirerek de salonun havasını tazeleyebilirsiniz. Bu yüzden indirimli mağazalardan farklı kılıflar ve kumaşlar satın alın.
 • – Çok renkli ve desenli tekstil ve döşemelerle kullanıyorsanız zeminde yalın ve pastel renkler tercih edin. Bu seçim, salonu daha geniş de gösterir.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Kiralık daireler için 19 dekorasyon önerisi

Tatlı, koyu sohbetler için iki koltuk, bir sehpa

Farklı salonlar için mimar önerileri: Kare, dikdörtgen, L tipi

Salon bitkileri nelerdir? En popüler 28 iç mekan bitkisi