Ortanca çiçeği bakımı nasıl yapılır? Anlamı nedir?

0

ortanca bakımı

Ortanca çiçeği bakımı nasıl yapılır? Evlerimizi, balkonlarımızı ya da bahçelerimizi süsleyen bu büyüleyici çiçek, görüntüsüyle herkesi büyülüyor.

Pembenin maviye doğru uzanan en güzel tonlarını barındıran bu hayranlık uyandırası çiçek, her yaz bahçelerimize olduğu kadar dekorasyona da ilham veriyor.

ORTANCA ÇİÇEĞİ NEDİR? *

Ortanca oldukça gösterişli ve güçlü bir çiçek. Çiçeklerinin kafa kısmı hacimli olduğu için ortanca aranjmanları ya da ortanca desenli ürünlerle hem iç hem de dış mekanda iddialı köşeler yaratmanız mümkün.

Mavi, mor ve pembe olan çiçekleri genellikle tazelik dolu ve feminen bir atmosfer elde etmenizi sağlar. Beyaz, lila, uçuk mavi, uçuk sarı gibi özellikle pastel tonlarla harika bir birliktelik oluşturur. Ortanca desenini ön plana çıkarmak isterseniz, desensiz ve düz renkli obje ve mobilyalarla birlikte kullanabilirsiniz.

ORTANCA ANLAMI *

Ortanca, “hortensia” kelimesinden adını alıyor. (Türkçe‘de “oğtansya” gibi-gibi telaffuz ediliyor.)

Kökünde Latince‘de “bahçe” anlamına gelen “hortus“ gelimesini barındırıyor. Ayrıca Fransızca kadın ismi “Hortense“tan (tr. okunuşu: “oğtans“) türetilerek hortensia adı oluşturulmuş.

Yani ortanca “Hortense’ın çiçeği” gibi bir anlam taşıyor.

ORTANCA ÇİÇEĞİ NEREDE BAKILIR? *

Ortancalar, derin, hafif asitli, humustan zengin toprakları sever. 1,5 metreye kadar çıkan boyları ile saksı çiçekleri olarak da yetiştirilebilir. Kısmen gölge ve havadar yerlerde rahat eder.

ORTANCA ÇİÇEĞİ BAKIMI *

Sıcak ve kuru havalarda ortancalar sık aralıklarla sulanmalı. Saksıdaki ortancalar asla tamamen kuru kalmamalı. Asitli topraklarda mavi bazik topraklarda ise pembe çiçek açarlar.

ORTANCA NE ZAMAN TOMURCUKLANIR? *

Sofra üstü ürünler, Biev.

Tomurcukların belirme zamanı iklim ve hava şartlarına göre değişir: nisan başı ile haziran başı arasında herhangi bir zamanda gerçekleşir

KURUTMAK İSTERSENİZ *

Ortancalarınız açtıktan tam 6 hafta sonra saplarını kesip su dolu vazolara yerleştirin. Her bir kafanın yeterince hava akımı alabilmesi için sapları eşit uzunlukta kesmeyin.

Her kavanoza 6 sap ortanca yerleştirin. Çiçekleri kuruduğunda hafif soluk bir renk alır. Eğer hala kurumadıysa kavonazlara biraz daha su ekleyerek yeniden kurumaya bırakın. Tam kuruduktan sonra çiçek kısımlarını parlatmak isterseniz üzerlerine sprey vernik sıkabilirsiniz. Bu sayede bir yaz çiçeği olan ortancaları kış mevsiminde de dekorasyonda kullanabilirsiniz.

ortanca
ortanca

SAKSIDA ORTANCA YETİŞTİREBİLİR MİYİM? *

Eğer ortancalarınızı bahçe yerine saksıda yetiştirmeyi planlıyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın!

Evet saksıda ortanca yetiştirilebilir. Ancak dikeceğiniz saksının büyük olmasına dikkat edin. Çünkü ortancalar köklerini derine doğru salar ve su isterler.

Seçeceğiniz toprak da önemli. Ortanca en güzel nötr toprakta yetişir. Ph değeri 6 ile 8 arasında değişen topraklar ortanca için uygundur. Ancak gübreleme sırasında çeşitli karışımlar ile pH ve mineral miktarını değiştirmeniz çiçeğin sağlığı için sorun olmayacaktır.

ORTANCA NE SIKLIKLA SULANMALI? *

Ortancalar suyu sever. Özellikle sıcak ve rüzgarlı günlerde suyunu kontrol edin. Yazları her gün sulamak gerekebilir. Saksının alt tabağını komple su ile doldurun. Tamamen suyunu çektikten sonra yine su ekleyin. Çekmesini
bekleyin. Su tamamen bitmeden bir daha sulamayın.

ORTANCA HANGİ ODAYA KONULMALI? NEREDE YETİŞİR? *

Ortanca çiçeğinizi, bahçe girişine, havuz başına ya da verandaya yerleştirmelisiniz… Bu güzel çiçeği bahçenizin istediğiniz her yerine yerleştirebilirsiniz. Sadece güneş almasına dikkat edin. Hatta saksıda olduğu için istediğiniz zaman istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Örneğin misafirleriniz gelecekse onların oturacağı alanda kullanabilirsiniz. Bir throw evde nasıl her yerde kullanılıp oraya renk katıyorsa, ortancalara da bahçelerin throw’ları diyebiliriz. Onlar da bahçenin her yanına renk katarlar.

ORTANCALARI KESİP VAZODA KULLANABİLİR MİYİM? *

Mevsiminde kesip vazonuzda kullanabileceğiniz gibi mevsim sonunda kurutup onlardan aranjmanlar da hazırlayabilirsiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.