Mutfağa renk çıkarması

Mutfağını renklendirmek isteyen bir okurumuzun sorusundan yola çıkarak beyaz bir mutfağa taze ve dinamik bir hava katmanın ipuçlarını çıkardık.

Soru: Modern stildeki mutfağıma yine beyaz ve parlak krom ayaklı bir masa seti aldım. Ancak bana sanki bir şeyler eksikmiş gibi geliyor. Mutfağımı daha dinamik, renkli ve şık göstermek istiyorum. Ama nasıl yapacağım konusunda çok kararsızım, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler, Gönül Özaydın.

Cevap: Krom ayaklı beyaz masa seti aslında mutfak dolaplarıyla oldukça uyumlu. Ancak zemin, set arası ve duvar boyasını da  dikkate aldığınızda mutfakta hakim olan açık renklerin tonları ve dokuları birbiriyle örtüşmüyor. İşte bu yüzden dekorasyon sizde monoton ve sönük bir etki bırakıyor. Ayrıca perde ve halı için birbiri ile uyumlu olarak seçilen koyu renkler de mekanda soğuk bir hava yaratıyor. Pembe Amerikan servisler ve ev aletleriyle renklendirmeye çalışsanız da istediğiniz sonucu almanız oldukça zor.

Bunun için:
Öncelikle mutfakta ha kim olacak bir stil belirleyin. Durağan bir mutfak için modern ama desenli etnik bir stil düşünülebilir.
Mekanda bir odak noktası yaratın ve dekorasyonu buna göre belirleyin. Mesela zeminde etnik desenli şık bir kilim mutfağın havasını bir anda değiştirir.
Diğer renkleri kilim deseninden yola çıkarak seçin. Biz beyazı kırmızı, mavi ve sarıyla tamamladık.
Yemek masasının yönünü değiştirerek mutfak tezgahına paralel olarak yerleştin. Böylece belli bir akış sağlarsınız.
Masanın yanına yerleştireceğiniz çekmeceli vitrin hem televizyon hem de servis setleri, mutfak tekstilleri için işlevsel bir seçenek. Kilimin ana rengi olan kırmızıyı seçerek vurgulayabilirsiniz.
Kornişli bir perde yerine stili destekleyen rustik perde borusu kullanın.
Perde seçiminizde etnik dokuyu destekleyen ham keten, ince koton dokumalar seçin. Ayrıca duvarla bütünlük sağlaması için yakın bir ton kullanın.
Beyaz sandalyelerde kullanacağınız yine etnik desenli küçük minderler atmosferi tamamlar.
Eğer yeriniz varsa parlak krom sebzelik ve beyaz bir tabure mutfakta işlevselliği artırırken dolapların modern stilini destekler.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL ÇİZİM MURAT ÖZKAN