Değişime hazırlanın

O kanepe bu halıyla olur mu? Kırmızı kullanmak zor mu? Bunun gibi pek çok soruya cevabımız: Hazırsanız işe dekorasyon alışkanlıklarınızı değiştirmekle başlayın.

Omexco Kami-Ito serisi duvar kağıdı, Homteks.

Pek çok dekorasyon stilinde farklı mobilya ve aksesuar formları, renk ve desen seçenekleri kullanılıyor. Ancak kalıplaşmış bazı dekorasyon alışkanlıkları var ki bunları değiştirmek zaman alıyor. Kimi renkler bağımlılık yaratıyor ya da sadece kullanımı kolay olduğundan tercih ediliyor. Oysa stilinizi bile değiştirmeden bazı klişelerden vazgeçerek evinize farklı bir soluk getirebilir ve yepyeni, taze bir hava yaratabilirsiniz.

Dar bir odayı ferah ve aydınlık göstermenin en pratik yolu hiç kuşkusuz tavan, zemin ve duvarlarda beyaz tonlarını  kullanmaktır. Bu, ayrıca kusurları gizler ve hatasız gösterir. Ancak böyle odalarda derinlik duygusunu güçlendirmenin daha akıllıca olduğunu hiç düşündünüz mü? Tek duvara uygulayacağınız sıcak gri, kahverengi veya lacivert, odada duvarların bitiş çizgisini yok edeceğinden sonsuzluk hissi de yaratır. Tek pencereli bir odada koyu renk duvar dikkati manzaraya çekerek  etkisini pekiştirir.

3 küçük ipucu
Küçük bir apartman dairesinde elbette mobilya ölçüleri önemli. Ancak mutlaka herşey küçük ebatlı parçalar olmalı diye bir kural da yok. Birkaç hacimli aksesuar ve tamamlayıcı parçalarla odanın havasını yenileyebilirsiniz:

1. Küçük yatak odasında başlıklı bir yatak yükseklik hissi yaratır.
2
. Salonda orta ve yan sehpaları kaldırarak geniş bir kanepeye yer açabilirsiniz.
3
. Avize ya da lambader yerine büyük heykelsi aplikler duvarlarınıza stil kazandırır.

Değişime dair kısa kısa
Bir odayı sıkıcı yapan alışkanlıklarınızı farklı detaylar ve çözümlerle değiştirebilirsiniz.
Eskiyle yeniyi karıştırın: 1930’lardan kalma bir dairede yaşıyorsanız, o dönemi yansıtan birkaç mobilyayı modern bir halı, aydınlatma ve aksesuarla kombinleyin. Ama daha yeni bir evdeyseniz oryantal bir kilim ve antik aynalarla tamamlayın.
Renklendirin: Pop renkleri az kullanın, yorucu olabilir. Kısmen doğru da olsa kırmızıya boyadığınız duvarın önünde sarı ve turuncu yastık ve aksesuarlarla odanız sihirli bir havaya bürünebilir. Yine de kendinizi buna zorlamayın ve en fazla üç renk tercihi yapın.
Metal karışımlar: Kimilerine göre gümüş, bronz, bakır ve altın gibi farklı metalleri birlikte kullanmak karmaşa yaratır. Ama vintage gümüş aplikle altın varaklı bir aynayı yan yana kullanmanıza ya da çok modern nikel bir mutfakta bakır bir sarkıta kimse itiraz etmez.

Çocuksu desenler sadece onların odasını mı süsler? Sezonun öne çıkan aplike desenleri romantik ve neşeli bir atmosfer yaratmak isteyenlerin favorisi olacaktır. Farklı ebatta, fırfırlı kılıflarla salon kanepenizi süslemeye hazırlanın.

Servis arabaları genellikle mini bar vazifesi görür. Peki, hiç sehpa ve depolama ünitesi gibi kullanmayı düşündünüz mü? Mesela üst rafta dekoratif aksesuarlar, belki bir abajur, alt raftaysa ekstra yastık ve örtüleri organize edebilirsiniz. www.affari.nu, www.lonny.com

Şık bir avize mekana değer katar ve aydınlatır, hatta odak noktası bile yaratabilir. Ancak bazen de duvarlarda sert ve kötü gölgeler yaratarak renk ve stilinizi iyi yansıtamaz. Bu yüzden ille de sarkıtlaaydınlatmak zorunda değilsiniz. Lambader, abajur ve aplik gibi farklıışık kaynaklarıyla da mekanda istediğiniz atmosferi yakalamak mümkün.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL