Mutfak, banyo ve çalışma alanında yaz ortası detoksu

Son güncelleme:

Büyük ev temizliği için ille de mevsim sonlarını beklemeyin. Arada yapacağınız küçük detoks harekatları ile hem daha az yorulur hem de daha düzenli olursunuz.

MUTFAK RAFLARINI DÜZENLEYİN

En sık dağılan sürekli bir şeyleri alıp, geri koyduğumuz raflar. Özellikle mutfakta zamanla tam bir görsel karmaşayaratan rafları düzene sokmak için birkaç ufak hile yeterli.

RENKLERE GÖRE AYIRIN

Tabak, bardak ve kaseleri renk ve desen benzerliklerine göre ayırmak eğlenceli bir çözüm. Üstelik dekoratif açıdan mutfağa hareket kazandırır.

YER AÇIN, HAFİFLETİN

Açık raf ünitelerini tel sepetlerden oluşturarak kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece her zaman elinizin altında, durmasını istediğiniz demlik, bardak ve şişeleri buraya yerleştirerek dolap raflarının sürekli dağılmasını da engellemiş olursunuz.

KİTAPLARI BİR YERDE TOPLAYIN

Lignum lake mutfak rafı, İntema Mutfak.

Yemek kitapları sıkça kullanılır ve hiçbir zaman alınan yere geri konulmaz. Bu yüzden her aradığınızda zaman kaybedersiniz. Açık raflardan birkaçını sadece kitaplara ayırmak dağınıklığı önler. Bunları yemek türlerine veya ülke mutfaklarına göre kendi içinde ayırabilirsiniz.

GENİŞLETİN

Mevcut dolapları genişletmek zor elbette. Ancak çekmece ünitelerinizi farklı ray sistemleri ve daha derin seçeneklerle değiştirerek işlevsel kılabilirsiniz. Özellikle tencere, tava ve geniş kaplar için derinlik önemli. Ayrıca çekmece içlerini bölen kutu setleri deterjan, baharat veya temizlik aksesuarları için alan yaratıyor.

BANYODA DÜZEN

Evin sık dağılan bir başka alanı da banyo. Sabahtan akşama sürekli bir trafik yaşanan banyoda doğru bir saklama sistemi geliştirerek düzeni sağlayabilirsiniz.

İŞLEVSEL KUTULAR

www.overbeckandfriends.de

Havlular, bakım ürünleri, sabun ve diğerleri. Doğru klasifike ederek düzenli olabilirsiniz. Ama gereksiz ne varsa banyodan çıkartın, bu alan kazandırır. Her ürün için farklı ölçüde sepetler kullanmak da akıllıca bir çözüm. Sepet renklerinde farklılaşabilirsiniz.

FONKSİYONELLİK KAZANDIRIN

Colors Home aynalı dolap, www.evmanya.com

Çok fonksiyonlu mobilyaları her zaman tercih edin. Çünkü banyonuz dar ise fazla eşya koymak gereksiz bir alan kaybı. Örneğin aynalı bir dolap depolama ihtiyacınızı da giderir.

ÇALIŞMA ALANI DÜZENİ

Evde fazladan bir çalışma odanız varsa sorun yok. Bu bölümü kendi içinde düzenli tutabilirsiniz. Eğer salon ya da yatak odasının bir bölümünü çalışma alanı olarak kullanıyorsanız aylık detokslar yaparak karışıklığı önleyin.

TEK MOBİLYAYLA DÜZEN

Çalışma masanızı seçerken bol raflı, çekmeceli, bilgisayar ve printer gözlü, raflı, kapaklı bir bölüm olan, her tip donanımı üzerinde taşıyabilen bir model seçerek bir taşla pek çok kuş vurmuş olursunuz.

PRATİK VE YARATICI OLUN

Düzenleyicileri kapı arkasına asın, kavanozları raf altlarına takın, askı demirlerini duvara sabitleyin yani yeni düzen sistemleri geliştirin.

MASA ÜSTÜ ÖNEMLİ

Duvar ve masa üstünü düzenlemek için mantar pano, küçük çekmece ve sepet gibi aksesuarlar işe yarayabilir.

Evinize çeki düzen vermek için işin uzmanlarından da destek alabilirsiniz

Doğru depolama ile yer tasarrufu sağlamak, zengin bir elbise dolabına sahip olmak ya da evde yığıntılarla savaşmak için neler yapabileceğinizi, Derli Toplu adıyla profesyonel düzenleme hizmeti veren İpek Özcan ve Gamze Öztürk’e sorduk.

Evdeki hayatınızı kolaylaştırmak ve minimum alandan maksimum yarar sağlayabilmek için organize olmak şart. Bu pek çok anlama gelir. Kullanmadığınız eşyalardan kurtulmak, çok amaçlı üniteler satın almak, yeni düzenlemeler yapmak ya da mevcut sistemleri değiştirmek. Bunları planlamak için ayıracağınız kısa bir zaman ilerleyen günlerde size rahatlık, hız ve kolaylık olarak geri döner. Peki, eve çeki düzen vermek, doğru depolama ile yer tasarrufu sağlamak, evde yığıntılarla savaşmamak ya da zengin bir elbise dolabına sahip olmak için ne yapabilirsiniz?

“Derli toplu olmak; kendinize, hobilerinize ve sevdiklerinize zaman ayırmak demektir.”

 • Dolabınızda işe yarar neyiniz var, neyiniz yok; bütün mesele bunu bilmekte. Giyecekleriniz ütülenmiş, lekesiz, temiz, kullanıma hazır, düğmeleri tamam, etekleri basılmış mı? Mevcutta bulunan bir kaç temel parçanız ve bunlarla uyumlu ve tamamlayan aksesuarlarınız var mı? Öyleyse zengin bir elbise dolabına sahipsiniz demektir. Yapmanız gereken kıyafetlerinize ya da eşyalarınıza farklı bakmayı öğrenmek. Üç ay içinde hiç giyinmediğiniz kıyafetlere bir şans verin. Altı ay hiç giyinmediklerinizi ise veda edin.
 • Askıya ve çekmeceye konulacakları ayırt edin. Gevşek örgüler, kazakları askıya asarsanız zaman içinde şeklini kaybeder, bunları asmayın.
 • Askı alırken plastik, ahşap, kumaş kaplıları tercih edin. Metal askı şıktır ama elbiseler kolay kayar ve bu da dolabın düzensiz olmasına sebep olur.
 • Giysi ve ev tekstillerinizi eleyip, kullanmadıklarınızı derneklere bağışlayın.
 • Çocukların boylarına uygun gardırop yaptırabilirsiniz.
 • Çocuk odasının bir duvarına büyük cepli bir düzenleyici asarak oyuncaklarını buraya yerleştirmek ve bunu bir oyunmuş gibi anlatmak derli toplu olmalarını sağlayabilir.
 • Eşyaları yerde, masada ya da sandalye üzerinde biriktirmek yerine çekmece ya da rafta mantıklı bir boşluk ayırın. Bu bile temizlik sürenizi kısaltır. l Düzenli zihin düzenli yaşam alanıdır.
 • İşlerinizi ertelemeyin. Ertelenen iş bir sonraki güne sarkar ve yoğunluk yaratır.
 • Her şey rutinleri oluşturmakla ilgilidir. Alışkanlıkları revize etmek 21 gün, şekillendirmek 66 gün sürer. Süreç sonunda artık düzenli olmak hayatınızın bir parçası haline gelir.
 • Evden içeri girdiğinizde elinizdekileri ya da çıkardığınız her şeyi hemen yerine koyun.
 • Çayın demlenmesini, sevdiğiniz dizinin reklam arasını bile değerlendirebilirsiniz. Her seferinde bir yeri düzenleyin. Tek bir dolap, çekmece veya rafın temizliğini yapabilirsiniz.
 • Dağınıklık dağınıklığı çeker! Yanlış yerlerde duran eşyaların yanına her geçen gün başka şeyler eklenerek kalabalık yaratır.
 • Dolap içlerine ayrı özen gösterin. Neşeli, renkli ve desenli ütülü örtüler düzen için olumlu etki yaratır. Koku keseleri içinizi ferahlatarak dolapları her zaman düzenli tutma isteğinizi artırarak sizi motive eder.