Modern halı modelleri 2021

Modern halı modelleri 2021 – İşte 5 farklı halı ve özellikleri

Son güncelleme:

Modern halı modelleri 2021 yılının en çok araştırılan konularından biri. Halılar bir evin görünümünü belki baştan aşağı değiştiremez; ancak büyük çaplı bir yenilenmenin öncüsü olabilir. Yaz havasını iyiden iyiye hissettiğimiz bugünlerde siz de evinize biraz değişiklik katmak için bu seçeneklere göz atın.

İlginizi çekebilir: Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

MODERN HALI MODELLERİ 2021

Modern halı modelleri 2021

NATÜREL HALILAR (1)

Son dönemlerin yükselen stillerinden biri natüralist eğilimler. Bu da natürel dokulu halıların giderek daha da popülerleşmesini sağladı. Düzensiz ve doğal bir dokusu olduğu için gösterişsiz ama bir o kadar da el değmemiş bir güzelliği vardır. İlmekler arasındaki bu düzensizlik bir bakıma bize raw akımını da çağrıştırıyor. Jüt ve su sümbülü ya da su sarmaşığı gibi doğal malzemelerden yapılan bu halılarda yapay renklendirici de bulunmuyor. Bu yönüyle son derece ekolojik olduğunu da söyleyebiliriz. Bazı jütler boyanabiliyor. Ancak boyansa bile bu doğal dokuyu asla kaybetmiyorlar. Bazı markalar da doğal renkli pamuklu kumaşlarla karıştırarak dokuyor. Bu halleriyle biraz daha renkli ve yüzey olarak da yumuşak bir dokuya sahip oluyorlar. Çünkü jüt ne de olsa pamuğa göre biraz daha sert bir malzeme.

Natürel malzemeler pek çok açıdan çok avantajlı. Sonuç olarak yaşam formlarımız şehirden çok doğa ile uyumlu. Bu sebeple doğanın içinde olamıyorsak bile en azından evlerimizde doğal malzemelerle çevrili bir biçimde yaşayabiliriz.

VİSKON (2)

Viskon yarı sentetik bir malzemedir. Bambu ya da diğer selüloz liflerinin karışımı ile elde edilir. Bazen ipek halılarla karıştırıldığı olur; çünkü parlak bir dokuya sahip olduğundan ipeği andırır. Bu yönüyle çok şık bir malzemedir. Üstelik ipek kadar pahalı olmadığı için hesaplı bir seçenek olduğunu da söyleyebiliriz. Bu parlak dokuları ile neo klasik, etnik, Art Deco, glam gibi dekorasyon stilleri ile son derece uyumludur. Üstelik siz gösterişten hoşlanıyorsanız aradığınız lüksü de tam olarak viskon halılarda bulabilirsiniz. Satın alırken her zaman en sık ilmekle örülmüş alternatifleri değerlendirin.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ (3)

İşte en favori seçeneklerden biri daha; çünkü onlar en duyarlısı! Yeniden kazanılmış malzemelerle üretilen bu halılar doğaya saygı kuşağında liderliği sonuna kadar hak ediyor. Geri dönüştürülmüş deri, jean, pamuk gibi malzemelerden ya da plastik gibi atıklardan yapıldıkları oluyor. Hatta çok daha ilginci plastik su şişelerinden bile yapılan halılar bulabilirsiniz. Hayret edersiniz; çünkü dokuları tıpkı kadife gibi yumuşak oluyor. Bir geri dönüştürülmüş halı satın aldığınızda bilin ki sürdürülebilir bir gelecek için bir adım da siz atmış oluyorsunuz.

YUVARLAK (4)

Pek çok farklı malzemede olabilirler; zira onları öne çıkaran şey hammaddeleri değil formları. Son dönemlerde durmaksızın bir popülarite kazanan organik formları yuvarlak halı stillerine de tam yol ileri bir trend getirdi. Üstelik muhteşem ikili oluşturma konusunda da bir harikalar. Bir berjer, bir yemek masası ile bir deneyin isterseniz…

SHAGGY (5)

Modern halı modelleri 2021 listemizde son sırada shaggy halı var. Açık ara farkla liderliği kaptırmayan seçeneklerden birisi de hiç kuşkusuz ki shaggy halılar. Yıllar geçse de modası geçmeyen bir alternatif olan shaggy halıların böyle olmasının bir sebebi de yüksek havları ile her zaman yumuşak ve konforlu bir alternatif olması. Yüksek havlı olmaları onları aynı zamanda dayanıklı bir alternatif haline de getiriyor.

Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir? Nasıl yıkanır?

Duvardan duvara halı nasıl kaplanır? Bu tarifle kendiniz kaplayabilirsiniz

Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?