Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?

Halı kombinleme nasıl yapılır? Dekorasyonda halıların etkisi yadsınamaz. Sizler için halı kombinlemenin 6 pratik yolunu bir araya getirdik. Farklı ya da aynı türde halıları bir arada kullanarak, hoş düzenlemeler yapmanın yollarını birlikte keşfedelim.

Açık plan mekanlar harika bir çekiciliğe sahiptir. Az sayıda duvar olması nedeniyle genellikle mekanlar arasında çok iyi bir akış sağlanır ve doğal gün ışığı evin içerisini çok daha fazla aydınlatır.

HALI BİR ALANDA EN FAZLA DİKKAT ÇEKEN EŞYALARDAN

Böylesi bir mekanda gözler bir seferde birçok alanı aynı anda görebildiği için kullanılan mobilyaların ve özellikle halıların seçiminde çok daha dikkatli olunması gerekir. Çünkü duvar renginden sonra zemin, kapladığı boyuttan dolayı bir mekanda en fazla görsel etkiyi yaratan unsurdur.

Boz renkli, kahverengi baklava dilimi desenli doğal yün Fas halıları ya da grafik desenli düz dokuma halılar kullanmak istiyorsanız zemini kaplamak için çok sayıda halıya ihtiyacınız olabilir.

Halı dekorasyona oldukça fazla etki eder.
Fotoğraf, Erdem Kırım.

AYNI ODADA BİRDEN FAZLA YAŞAM ALANI VARSA

Eğer bir mekanda birden fazla yaşam alanı varsa (yemek, oturma alanı vb.) bu düzenlemenin tamamlanması için farklı türde halıları bir arada kullanmanız gerekebilir ve farklı türde halıları aynı mekanda kullanmak her zaman o kadar kolay olmayabilir. Bu konuda aklınız karışık ise bu yazı size rehber olabilir.

HALILARI KOMBİNLEMENİN 6 PRATİK YOLU

1- Farklı dokudaki halıları harmanlayarak görsel bir etki yaratın

Pinterest

Farklı türdeki halıları bir arada kullanacaksanız hepsini birbiriyle uyumlu olanlardan seçebilirsiniz. Ancak tasarım kabiliyetinizi daha öteye taşımak istiyorsanız bunun ötesine geçmeli, uyumlu tercihler yerine birbirlerini tamamlayan parçaları bulmalısınız.

Örneğin bir halı desenli ise diğeri çok daha dokusal olabilir. Ya da salonda, yemek masasının altında taba rengi ve siyah geometrik karo desenli bir halı kullanırken, oturma bölümünde kanepenin önünde karo halının renklerinden birini taşıyan örme bir halı hoş bir birliktelik yaratabilir.

2- Desenlerin boyutlarını farklılaştırmayı deneyin

Bir odadaki farklı halıların desenlerinde çeşitlilik yaratabilirsiniz. Birinde büyük ölçekli desen seçtiğinizde, diğerinde küçük baskılar ile ilerleyebilirsiniz.

Örneğin, gümüş ve fildişi tonlarında çizgisel stildeki büyük ölçekli Aztek ilhamlı yün kilim, çizgi deseni grafiksel olsa da ince hatlara sahip olduğu için bütünlük sağlayabilir.

3- Şüpheye düşerseniz tüm halıların aynı renk ailesinden olmasını sağlayın

Halıları aynı odada kullanabilirsiniz.
Ikea.

Birden fazla halı arasında ortak bir renk geçişi, alanı birleştirmeye yardımcı olacaktır. Birçok halının birlikte çok iyi bir görünüm sergilemesinin anahtar noktası:

Halı desenlerinin her biri farklı boyutlarda olsa da renkler neredeyse aynı olmalı. Desen yoğunluklarının farklı olması sağlanarak, denge korunup temel bir bütünlük elde edilebilir.

4- Dikkat çekici bir etki yaratmak istiyorsanız farklı stil oranını ikiye katlayın

Beyza Home

Birbirinden tamamen farklı halıları yan yana kullanmak oldukça zor olsa da, hiçbir zaman “bu iki halı yan yana asla olmaz” demeyin. Eklektik bir stil kullanarak odada farklı bir etki yaratabilirsiniz.

Eğer orijinal zemin döşemeleri, büyük pencereler, yüksek tavanlar gibi mekanın ana hatlarında güzel özellikler bulunuyorsa zaten işiniz çok daha kolay olacaktır. Modern stildeki hoş mobilyalar da bu stil için size sorun çıkarmayacaktır.

5- Eğer gerekiyorsa bir halıyı iki kere kullanın

Aynı iki halıyı kullanmaya şüphe ile yaklaşabilirsiniz ancak, iki sohbet köşeniz varsa, aynı halıyı iki kere kullanmayı neden düşünmeyesiniz? Çok fazla risk taşımayan bu seçim, güvenli bir adım olsa da fazla artı bir etkisi de olmayacaktır.

Eğer iki halı kullanmaya karar verdiyseniz fazla göze batmaması için nötr tonları tercih edin. Yoğun desenli iki aynı halı ya da stilin, görünümü boğucu hale getireceğini de unutmayın.

6- Garip bir şekle ve boyuta sahip bir halı kullanmaktan çekinmeyin

Pinterest

Eğer halılar farklı şekil ya da boyutlardaysa, daha fazla ilgi çekici bir görünüm elde edebilir ve yer döşemelerinizin birbiriyle yarışmasını engelleyebilirsiniz.

Farklı boyut ve renk/desendeki halıları üst üste kullanırken, halıların dokularındaki benzerliğe dikkat edilmesi gerekir. Yuvarlak bir halı aynı anda birçok halı ile kullanıldığında iyi sonuç verebilir. Bu tip bir düzenlemede odanın boyutuna ve belirlemeye çalıştığınız alana göre karar verebilirsiniz.

Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat

Eviniz için halı seçmenin püf noktaları