Tatil planımı nasıl yapmalıyım?

Son güncelleme:

Yaz döneminin devreye girmesi ile birlikte tatil planları daha fazla gündeme gelmeye başlıyor. Bu süreçte gerek konaklama harcamaları, gerekse ulaşım harcamaları iyi yönetilmeli. Pandeminin etkisiyle otellerin yanında alternatif konaklamalar tüketicilerin gündeminde yer almaya başladı. Yazlık satın alma veya kiralamanın yanında “tiny house” denilen mobil evlere ve prefabrik evlere ilginin arttığını görüyoruz. Bunun yanında karavan turizminin de hızla geliştiği görülüyor.

YAZLIKLARA İLGİ ARTIYOR

Pandeminin iş hayatına dahil ettiği bir yenilik de, uzaktan çalışma. Uzaktan çalışma, pandeminin etkileri azalsa bile kalıcı hale gelecek gibi görünüyor. Bu da insanların konut tercihlerinde önemli değişiklikleri beraberinde getiriyor. Özellikle tatil yörelerindeki yazlıklara yönelik kiralama ve satın alma talepleri artıyor. Burada yazlık satın almak isteyenlere önemli tavsiyelerimiz var. Öncelikle iyi bir gayrimenkul danışmanınız olsun, bölgedeki metrekare bazında satış fiyatlarını iyi araştırın. İkinci konu alacağınız gayrimenkulun finansmanı. Maalesef konut kredisi faizleri bu dönemde yüksek. Ancak konut kredisi faizleri düştüğünde yeniden yapılandırma yapılabilir. Yine alacağınız yazlığın, sosyal tesis, bahçe gibi ilave giderlerini de iyi hesaplayın.

KARAVAN İÇİN HAZIR MISINIZ?

Türkiye’de ruhsatlı 12 bin civarında karavan bulunuyor. Avrupa pazarında toplamda 7 milyon plakalı karavan olduğu dikkate alındığında Türkiye’de karavan pazarında önemli bir potansiyel olduğunu söylemeliyiz. Türkiye’de 250 civarında karavan üreticisi bulunuyor. Pandemiyle birlikte seyahat tercihlerindeki değişiklikler, insanların karavana olan ilgisini artırmaya başladı. Burada iki tip karavan tercihi yapılabilir. Çekme karavan veya motokaravan. İkinci el veya sıfır tercihler yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da karavan parkları. Gideceğiniz bölgelerdeki karavan parklarını iyi araştırın. Karavan parkının olmasının yanında parktan alacağınız hizmetleri de öncesinde öğrenin.

İlginizi çekebilir: Karavan dekorasyonu ve karavanlı tatilde dikkat edilecekler

TINY HOUSE İLGİSİ

Yazlık satın alma veya kiralamanın yanında gündeme gelmeye başlayan konut tercihlerinden biri de en hızlı ve ekonomik yol olarak görülen “tiny house” olarak adlandırılan küçük mobil evler ile konteyner ve prefabrik evler. Mobil evler, prefabrik evler gibi ruhsata ihtiyaç duymuyor ve araçla istenilen her yere taşınabiliyor, ancak prefabrik evlere göre maliyetleri biraz daha yüksek. Prefabrik evler ise müstakil ev sahibi olmak isteyenler açısından iyi bir alternatif olmaya başladı. Bu evlerin maliyetleri malzemeye, metrekareye göre değişiyor. Örneğin, 55 m2’lik prefabrik bir evi 70 bin TL.’den başlayan fiyatlara mal etmek mümkün. Son dönemde Adana’dan Tekirdağ’a kadar Türkiye’nin çeşitli kentlerinde mobil ev ve prefabrik ev üreticilerinin sayısı giderek artıyor.

ULAŞIM MALİYETİ

Tatilde konaklamanın yanında önemli bir maliyet de gidilecek bölgeye göre ulaşım. Pandemi sebebiyle toplu taşıma araçları ile tatil bölgelerine gidiş fazla tercih edilmiyor. Bu nedenle özel araçlara ilgi arttı. Kendi aracınız ile tatile çıkacaksanız ulaşım maliyetini düşürmek için öncelikle yakıt tarafında aracınızın bakımlarını yaptırın, trafik ve kasko sigortalarını kontrol edin. Kullanacağınız güzergâhlardaki otoyol maliyetleri de önemli. Çok aceleniz yoksa yüksek maliyeti olan otoyolları kullanmamayı tercih edin. Mesela İstanbul-İzmir otoyolunda tek yön için 367 TL ödüyorsunuz.

HAZIRLAYAN TALİP YILMAZ / EKONOMİST DERGİSİ YAYIN YÖNETMENİ

4 kişilik ailenin yaşadığı 41 metrekarelik şık ve işlevsel karavan

Siz tatildeyken çiçekleriniz kendini sulasın! Ölmemeleri için bunları yapın