Duvardan duvara halı nasıl kaplanır? Bu tarifle kendiniz kaplayabilirsiniz

Son güncelleme:

Duvardan duvara halı nasıl kaplanır? Evinizdeki duvardan duvara halınızı kendiniz de kaplayabilirsiniz. Basit ipuçlarıyla yeni bir halı kaplamak o kadar da zor değil.

Odanın uzunluğunu ve genişliğini ölçerek bir kroki çizin. Pencere, radyatör ve kapı hücrelerini işaretleyin. Duvar çıkıntılarına dikkat edin. Eklerden olabildiğince kaçının. En kolay döşeme yapışkan bantla yapılandır. Ne kadar banda ihtiyacınız olduğunu hesaplayın. Yalnızca kenarları yapıştırmak isterseniz oda uzunluğunun 2, genişliğininse 3 katı bant alın.

ZEMİNİN HAZIRLANMASI

Zemin kuru, sağlam, temiz, çatlaksız ve düzgün olmalıdır. İşe başlamadan önce parke, PVC kaplama ve plastik levhaları iyice temizleyin ve bakım mumu artıklarını süpürün.

DUVARDAN DUVARA HALI NASIL KAPLANIR?

Bandı seçerken halının arkasına dikkat edin ve zeminin zorlanma oranını değerlendirin. Döşemeden önce süpürgelikleri sökün. Döşeme bandını halının kenar bölgesinde zemine yapıştırın ve dikkatlice ovun. Halıyı açın ve döşeneceği yere alışması için bir gün bekletin. Sonra kabaca kesin ve yeniden rulo şeklinde toplayın. Döşeme bandının üzerindeki koruyucu bandı çıkarın ve halıyı bandın üzerine bastırın. Son olarak halının kenarlarını dikkatle kesin. Merdiven basamaklarında yapışma gücü yüksek bant kullanın. Halının hav yönüne dikkat edin. Bu yön halının arkasında bir okla gösterilmiştir.

HALI NASIL SABİTLENİR?

Halıların sabitlenmesi, halıda kabarma ve dalgalanmaları önler. Halının arka yüzeyine ve maruz kalacağı zorlanma durumuna uygun bir yapıştırıcı seçin. Böylece halı ömrünü tamamlayınca sökülmesi de kolay olacaktır.

Halıları kombinlemenin 6 yolu – Aynı odadaki halıları nasıl kullanırsınız?

Kanepe ve halılara sinen kötü kokular için çözümler

Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

Halı satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 kural