Küçük bir evde yapmamanız gereken 7 dekorasyon hatası

Son güncelleme:

Küçük bir evi dekore etmenin çoğu kez “çantada keklik” olduğunu zannederiz. Oysa aslında çoğu kez büyük bir evi dekore etmekten daha zordur ve hata yapmaya daha açıktır. Peki ne gibi hatalar yapılabilir? Gelin üzerinden birlikte geçelim.

KÜÇÜK HALI KULLANMAK

halı çeşitleri nelerdir?

Oda küçük olduğu için, olabildiğince küçük bir halı kullanmanın daha doğru olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü küçük halı odanın küçüklüğüne daha fazla vurgu yaparak hatta belki de olduğundan daha küçük göstererek yanlış bir tercih olacaktır. Bu sebeple mümkün olduğunca büyük bir halı kullanmak daha geniş bir yüzey varmış hissi uyandırmanızı sağlar.

BÜYÜK MOBİLYA TERCİH ETMEK

Oran-orantı ayarında mobilya ölçülerini doğru tercih etmek anahtar noktalardan biri. Bu sebeple hem mekanın, hem de mobilyaların ölçülerinde hata yapmamak için birden fazla kere ölçüm yapabilirsiniz. Özellikle derinliklere çok dikkat etmeniz gerekir. Dolap ve kanepeler derinlik konusunda en çok sıkıntı çıkarabilecek parçalar arasında yer alıyor.

ÇOK FAZLA KIRLENT KULLANMAK

Ev için enerjik renkler

Küçük bir halı kullandığınızda nasıl ki dikkati küçük proporsiyonlara çekiyorsanız, çok fazla yastık kullandığınızda odanın daha küçük görünmesine sebep olursunuz. Hatta belki biraz da “klostrofobik” bir atmosfer bile oluşmasına sebep olabilirsiniz. Küçük evlerde aklınızda bulundurmanız gereken en önemli kural şu “az daha çoktur”.

YETERSİZ AYDINLATMA

Küçük bir evde kötü aydınlatma en sık yapılan hataların başında geliyor. Sahip olduğunuz alanın her bir zerresini değerlendirmek istiyorsanız karanlık ya da gölgeli alanlar kalmadığından emin olun.

KISA PERDELER

perde temizliği

Bu da neyin nesi diyebilirsiniz belki, ama perde uzunluğu göz yanılsaması yaratmak açısından çok önemli. Yarım perde, katlanır sistemler yerine tavandan zemine kadar uzanan perdeler tercih ederseniz tavanı olduğundan daha yüksek gösterebilirsiniz.

KOYU RENK DUVARLAR

Küçük bir evde renk önemli. Bir duvar yüzeyini koyu renge boyamak çok popüler bir fikir; ancak küçük evler için iyi bir fikir olduğu söylenemez. Çünkü koyu renkler zaten küçük olan bu mekandaki tüm enerjiyi, ışığı emerek odayı çok daha basık ve küçük gösterecektir. İlla ki boyamak isterseniz grinin açık tonlarını deneyebilirsiniz.

ÇOK FAZLA AKSESUAR

Son olarak biliyoruz ki dağınıklık her evin olduğu gibi küçük evlerin de düşmanı. Çok fazla ıvır zıvıra sahipseniz, ya da her yerden irili, ufaklı aksesuarlar varsa bunları biraz seyrelterek alanın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük alanlar için 12 fonksiyonel ve ferahlatıcı fikir

Küçük bir evde