Oda bölme nasıl yapılır? Büyük odayı bölmek için 7 pratik fikir

Son güncelleme:

Oda bölme için fikirler mi arıyorsunuz? Büyük odayı ya da küçük odayı bölmek için 7 farklı fikir öneriyoruz. Kendin yap tarifleri ile oluşturabileceğiniz bu oda bölücüler dekorasyon için de oldukça şık.

Birden bire tüm mekanın kurgusunu değiştirmeye yeten oda bölücüler, mekan içinde mekan yaratıyor olmaları ile işlevsel, birbirinden farklı tasarımlarıyla ise çok yaratıcılar. Bütçe dostu bu fikirleri kendiniz de rahatlıkla evinize uyarlayabilirsiniz.

ODA BÖLMEK İÇİN BİR KORNİŞ, BİR PERDE YETER

Şık ve kullanışlı bir fikir, montajı ise çok basit. Tavana sabitleyeceğiniz kornişe geçireceğiniz bir tül perde ile kolaylıkla yatak odasını paylaşımlı bir diğer alandan ayırabilirsiniz. Örneğin oturma odası ya da çalışma odanızdan…

ODA BÖLME İÇİN DEKORATİF SEÇENEK

Makrome örgü tekniklerini öğrenmek çok kolay. Bir ağaç dalına basit atkılar atarak giysi odası ile yatak odasını birbirinden ayıracak bir bölücü
tasarlayabilirsiniz.

AHŞAP KASALAR HER YERDE

Son dönemlerin popüler kendin yap fikirlerinin bir parçası olan kasalar bu kez de birer ayırıcı olarak karşımıza çıkıyor. Kasaları dilediğiniz renkte boyayabilir birbirine sabitleyerek istediğiniz boyutlarda bir oda bölücü tasarlayabilirsiniz.

Ahşap kasalarla oda bölmek

BİR SEPERASYON YÖNTEMİ OLARAK BİTKİLER

Bitki merdivenleri ya da açık raf sistemleri kişisel bahçeniz olduğu kadar bir separatör görevi de üstlenebilir. Örneğin yemek odasını oturma odasında ayırmak için kullanabilirsiniz.

Oda bölme hakkında ipucu: Eğer oda bölücünüzü çok yüksek tutmazsanız odadaki ışık salınımını bloke etmediğiniz için mekanın havadarlığını da engellememiş olursunuz.

Bitkiler ile oda bölme

KİTAPLIKLAR İLE ODA BÖLME

Evdeki kitaplıkların yeri ile biraz oynamaya ne dersiniz? En kullanışlı bölücü sistemlerden biri olan kitaplıklar, eşyaları depolamak için de ideal bir çözüm.

Oda bölme kitaplıkları
Ikea.

PLAKADAN MİNİ ANTRE ÜNİTESİNE

Yapı marketlerden kolaylıkla dilediğiniz ölçülerde kestirebileceğiniz plakalarla bir separatör aynı zamanda da mini bir portmanto tasarlayabilirsiniz. Plakayı eşit ölçüde matkap ile delerek askılar için delikler yapabilirsiniz. Güvenliğiniz için sabitlenebilir metal ayak sistemleri ile dört uçtan tavana ve zemine sabitleyin.

Antre ünitesi

ODA BÖLME İÇİN LEVHALAR BİR HARİKA!

Küçük odanızı ya da büyük odanızı metrekaresi ne olursa olsun levhalarla bölebilirsiniz. Hesaplı yonga levhalarla siz de birbirinden yaratıcı oda bölücü tasarlayabilirsiniz. Ombre efekti çok yakışabilir. Dilediğiniz ölçülerde kestirdiğiniz levhaları menteşelerle birbirine tutturabilirsiniz.

Oda bölmek için levhalar

Şömine mi yoksa radyatör mü? Elektrikli şömine ısıtır mı?