LOLLOL ŞİRİNŞİRİN

Küçük alanlar için 12 fonksiyonel ve ferahlatıcı fikir

Küçük alanlar için 12 fonksiyonel ve ferahlatıcı fikir

Dekorasyonun da hileleri vardır. Önce mekanı analiz eder sonra da planlamaya başlarsınız. Kibrit kutusu büyüklüğündeki bir köşenin bile size söyleyecekleri vardır.

DOĞRU YERLEŞTİRİN *

Bir amaca da, birden fazla amaca da yönelik olsa sahip olduğunuz alanı değerlendirmek için mekanı analiz etmeniz gerekir. Aslında odayı planlamak çok az bir bilgi ile bile mümkün. Mobilyaların yerleşimi, ışık dolaşımını artırmak ve ferahlık hissi için zemin alanını olabildiğince boş bırakmalı.

Yatak odası dekorasyonu
Küçük odalara fonksiyonel çözümler sunan İlia yatak odası, Kelebek.

YATAĞINIZ ODAK NOKTASI OLSUN *

Özellikle biçimsiz duvarlar, gereksiz kolonlar, asimetrik yüzeyleri algıdan uzak tutmak için yatağınızı duvara ortalayarak yerleştirin. Bu çözüm, yatağın aynı zamanda mekanın odağında olmasını sağlayacaktır.

dar alanlara fonksiyonel çözümler
Ikea.

DAR ALANLAR OLUŞTURUN *

Gerektiğinde küçülebilecek, sandalyeleri saklanabilecek bir yemek alanı oluşturun. Bu, yemek odasında bir pencerenin kenarı, mutfakta ise duvara monte olabilecek açılıp kapanabilen bir tabla olabilir. Aynı çözümü yatak odasında makyaj bölümü için de düşünebilirsiniz.

ANAHTAR PARÇALAR SEÇİN *

Şimdi bu odaya en çok uyan mobilyalar ne olurdu, sorusu ile başlayın işe. İşte tam da bu yüzden fonksiyonel mobilyalar, akıllı depolama üniteleri alanları olabildiğince iyi kullanabilmek için anahtar parçalar.

Mobilya renkleri
Loda Mobilya.

DİKEY-YATAY KOORDİNATLAR *

Ayrı ayrı kanepeler yerine bir L ile daha az yerde daha çok kişiyi ağırlayın. Yine tavana kadar uzayıp giden bir kitaplık ise ekstra depolama yüzeyi elde etmenizi sağlar.

Banyo dekorasyonu

BANYODA EKSTRA DEPOLAMA ALANI YARATMAK İÇİN *

  • Mini askılar bazen şaşırtıcı derecede akıllı çözümler yaratmanızı sağlar. Üzerlerine torba, kutu, kese gibi daha büyük depolama elemanlarını asarak geniş alanlar yaratabilirsiniz.
  • Dar duvarlarda dar raflar kullanabilirsiniz. Rafları asmadan parlak yüzeyli duvar kağıtları kullanırsanız ışığı yansıtarak mekanın daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.
Duvar renkleri
Marshall.

RENKLERLE ŞAŞIRTIN *

Renk seçimi yaparken aklınızdan çıkarmamanız gereken basit bir kural var: Rengin bir odanın hem ambiyansını hem de proporsiyonunu kesinlikle değiştireceği. Açık renkler duvarları uzaklaştırır; koyu renkler ise bize daha çok yaklaştırır.

Küçük banyo modelleri
Ikea.

İLLÜZYONİST YAKLAŞIM *

Mekanın tamamına bir tuval gibi yaklaşın. Bir rengin aynı tonlarını kullanmanız ve bunda da soğuk tonlar seçmeniz hiç şüphesiz mekana serin olduğu kadar ferah bir atmosfer katar.

AKSESUARLARLA DÖNÜŞTÜRÜN *

Birkaç başarılı kapanış dokunuşu bir mekanın algısını değiştiremez derseniz, yanılırsınız. Elbette en fazla kaçınacağımız şey kalabalık bir  aksesuar ordusu. Her zaman fazla dolu ve basık bir ruh hali yaratır. Aynalar en eski hilelerden. Ama şeffaf yüzeyler ve monokromik renk kartelası da en az bu kadar önemli.

Duvar dekorasyonu
Crate&Barrel.

SANATSAL YAKLAŞIM *

Işığı yansıtan sadece aynalar zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü açık renkli tablolar da yakın oranda reflektör görevi görür.

Yemek masası
housedoctordk

AYDINLATMANIN GÜCÜ *

Tamamlayıcı aksesuar elemanlarından aydınlatmaların gücünü yadsımayın. Karanlık ve gölgede kalan alanlar alanı daha da küçültür. Bu sebeple olabildiğince alanı aydınlatmalarla iyi ışıklandırmaya gayret edin.

MUTFAK DÜZENİ
string.se

ORAN-ORANTI OYUNLARI *

  • Büyük düşünün! Bir mekana büyük bir parça eklemek “vay be!” dedirtebilir. Örneğin yemek odasında ya da yemek masası, tezgah gibi yüzeylerin üzerinde dev bir avize kullanmak gibi.
  • Büyük bir parça kullandıysanız bu parçanın odanın geri kalanından farklı bir renkte olmamasına; diğer tonların alt ya da üst değerlerinde olmasına özen gösterin.
  • Duvarda çıkıntı yapan sütunları geriye itmek için koyu renge boyayabilirsiniz.

Evim 2016

Küçük ev ya da stüdyo daireler için 6 pratik düzen fikri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

muffin-tarifi

Muffin tarifi (6-8 kişilik zencefilli muffin yapılışı)

Kurdele çiçeği bakımı ve çoğaltma detayları: Kurdele çiçek açar mı?