botanik dekorasyon

8 adımda evde botanik etkisi yaratmanın pratik ve dekoratif yolları

Son güncelleme:

Bitkiler yaşam alanlarınıza farklı bir hava kazandırırlar. Kimi zaman onları evinize, bir sanat eseri ya da bir kumaş üzerinde de taşıyabilirsiniz. Yaşam alanlarınıza botanik etkisini nasıl taşıyacağınızı merak ediyorsanız, doğru sayfadasınız.

ÇİÇEKLER TAVANDAN SARKSIN

homesence.ca

Çiçekleriniz tavandan sarksın! Yemek masanızın üzerinde oluşturacağınız bir düzenekle bitkilerinizi asın. Yeşil bir vahanın içinde yemek yemek, emin olun sizi çok mutlu edecektir.

PENCERE ÖNÜNE DİZİN

dfs.co.uk

Saksı ve vazolarınızı pencerenizin önüne farklı boy, renk ve ebatları karıştırarak dizin. İçlerine de yeşil yapraklı bitkilerinizi yerleştirin. Salonda odağı bir anda pencerenize taşırsınız.

BİTKİLİ BİR ÇALIŞMA KÖŞESİ

Dunelm.

Keyifli bir çalışma köşesi düzenleyelim mi? Raflı bir üniteyi çalışma alanı olarak planlayın. Kendinize rahat bir koltuk ayarlayın. Kitaplığın üst raflarını çalışırken yeşile doyacağınız bitkilerle doldurun.

İlginizi çekebilir: Çalışma odası tasarımları – İlham verici 10 dekorasyon örneği

MUTFAK RAFLARINDA YEŞİL BİTKİLER

Dunelm.

Mutfak raflarınızda yeşil bitkiler de kendilerine yer bulsun. İster sevdiğiniz sukulentleri koyun, isterseniz yemeklerinizde de kullanabileceğiniz nane, maydanoz, fesleğen gibi şifalı otları…

BANYODA BİTKİLERE YER AÇIN

Primark.

Banyonuzda yeşile de yer açın. Aksesuarlarınız duş perdesinden sepetlere kadar bitki desenli olsun. Farklı ebatlarda saksılarda bol bol, neme dayanıklı bitkiler ekleyin.

İlginizi çekebilir: Banyoda yetiştirebileceğiniz nemi seven 30 bitki

DUVAR KAĞIDI KULLANIN

Essix.

Yaprak motifli bir duvar kağıdı ile tek bir duvarınızı kaplayın. Halı, nevresim gibi tekstil ürünleri ve yeşil yapraklı bitkiler ile tamamlayarak yatak odanızdaki botanik etkiyi pekiştirin.

İlginizi çekebilir: Duvar kağıdı rehberi: Nasıl kaplanır, nasıl seçilir, gerekli malzemeler

YATAK ODASINDA BİTKİLER

Primark.

Yatak odasında bitki olmaz anlayışını bir kenara bırakıyor ve bolca bitkiye yer veriyoruz. Burada önemli olan doğru bitkileri seçmek… Pencerelerinize minik saksılar asın, ama büyük saksıları da eksik etmeyin. Tüm bunlara iri yaprak desenli nevresim takımlarını ekleyerek dekorasyonu tamamlayın.

YEŞİL BİR CENNET

Marks&Spencer.

Yatak başınızın arkasındaki duvarı koyu tonda bir çimen yeşiline boyayın. Yatağınızı yaprak desenli nevresim takımı ile tamamlayın. Odanın farklı köşelerine bitkilerinizi yerleştirin. Hatta bazılarını tavandan sarkıtın. Yeşil cennetiniz hazır!

BUNLARI DA DENEYEBİLİRSİNİZ

  • Bitkileri yaşam alanınızda vurgu yapmak için kullanarak koyu renklerdeki (gri, mavi veya yeşil) duvarların etkisini hafifletebilirsiniz.
  • Bitki resimlerini siyah çerçevelere koyarak duvarınıza simetrik bir şekilde asıp modern bir görünüm yakalayabilirsiniz.
  • Bitki tabloları ile bir galeri oluşturabilirsiniz. Bu tablolar şömine, kanepe, yatak veya büfe üzerinde odak noktası oluşturmak için de ideal bir çözüm.
  • Botanik kumaşları karıştırın. Farklı çiçek ve botanik deseni olan tekstil ürünlerini düz renkli tekstillerle buluşturarak bir arada kullanabilirsiniz. Bunları yatak odanızda ya da koltuğunuzun üzerinde deneyebilirsiniz.
  • Kitap ve aksesuarlarınızı koyduğunuz raflara küçük ebatlı ya da sarmaşık türü bitkiler yerleştirin. Kitaplığınıza hayat katmak için farklı yükseklik ve şekilde saksıları, değişik bitkiler ile tercih edebilirsiniz.
  • Yatak, kanepe veya masanızı odanızın ana odağı haline getirmek için arkasındaki duvarı botanik temalı bir kumaş ile kaplayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Modern botanik stili evinize uyarlamanın yolları

Oda dekorasyonu için tropik ve botanik yöntemler