Evinizi forma sokun

İster müstakil bir evde oturun isterseniz apartman dairesinde, bu ay evin dışında ve içinde yapılması gereken tadilatlar için birkaç pratik ipucunu tekrar hatırlatalım istedik. Şimdiden hazırlıklarınızı yapın ki eviniz önümüzdeki kışa formda girsin!

Dış cephe kaplamanız ne durumda?
Dış cephe kaplamanız ahşapsa çürüyen kısımlarını kontrol edin ve gerekli onarımı yaptırın. Aşınmış boyaları yenileyin. Sert naylon fırça ile kirli kısımları ovun. Bunun için genel temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Temizlik işlemini vinil ve alüminyum yüzeylere de uygulayabilirsiniz.
Çatıyı kontrol edin
Yolun karşısına geçin ve dürbün ile çatınızı kontrol edin. Kıvrılan, ezilen ve çatlayan kısımlar var mı bakın. Baca çıkışlarını ve metal kaplamayı kontrol edin. Baca borularını yenileyin. Daha büyük onarımlar için bir çatı ustasından yardım alın.
Çiçek yataklarını düzenleyin
Saksı kenarlarına biriken kurumuş toprakları temizleyin. Toprağı, saksı kenarından 2-4 cm aşağıda bırakın. Çiçek soğanlarına zarar vermeden havalandırın ve 3-7 cm kadar malç dökün.
Pencereleri yeni mevsime hazırlayın
Çerçevelerdeki çatlak ve sıyrıkları doldurun, izole edin, mekanizmaları kontrol edin. Bir kovaya 3-4 litre sıcak su, 1 ölçü sirke, 1 ölçü amonyak koyun; diğerine ılık su doldurun. Önce amonyaklı su ile ve daha sonra ılık su ile temizleyin ve kurutun. Tüm bunları yaparken eldiven takmayı unutmayın.
Veranda/balkon bakımı
Ahşap verandanız için toz deterjan ve özel ahşap temizleyicisi kullanın. Yoğun küfü temizlemek için uygun kimyasallar tercih edin. Eğer fazla yıpranmışsa yıkadıktan sonra bir kaç gün iyice kurumasını bekleyin ve üzerini örtün. Ayrıca kış aylarında zarar görmemesi için koruyucu cila uygulayın. Seramik derzlerini kontrol edin, kırık ya da eskimiş yerleri onarın.
Klima/havalandırma sistemi
Elektrikle bağlantısını kesin. Aralara kaçan dal ve yaprakları temizleyin. Boruları bahçe hortumu ile yıkayın. Yıpranmış veya ezilmiş kablolar için servis çağırın.
Çimleri unutmayın
Kuru yaprakları, kırık ağaç dallarını metal bir tırmıkla temizleyin. Yer yer güneşten kuruyan çimler için yeni tohum ekin ya da bir bahçıvana ektirin.
Boya
Birbiri ile uyumlu duvar ve doğrama renkleri görsel zenginlik yaratır. Yenilerken mat ya da yarı mat bir boya kullanın ve yüzeyleri hafif pürüzlü bırakın. Doğramalarda parlak cila uygularsanız renk aynı bile olsa mat yüzeylerle tamamen farklı durur. Uygulamadan önce deneme yapın, doğal ve yapay ışıkta kontrol ederek karar verin.
Duvar kağıdı ve kaplamalar
Duvarlara uygulanan kağıt veya kaplamalar evin havasını bir anda yeniler. Kağıdı ilk defa kaplayacaksanız, duvar kağıdı astarı kullanın. Böylece hata yapma şansınızı azaltmış olursunuz. Duvar kağıtları artık yüzde 50 kağıt ve yüzde 50 tekstil esaslı, bu yüzden uygulaması çok kolay. Üst üste bindiğinde ya da fazla ıslattığınızda telafisi mümkün. Astar kağıdını hazırlamak için www.boyacinbenim. com‘a göz atabilirsiniz.
Tavanlar
Tavanınız çatlaklar yüzünden çirkin görünüyorsa onarmak için pratik bir yöntem var. Eğer fazla zamanınız yoksa ince çatlakları gidermek için dolgu kullanın. Ancak önce bir süre çatlağı izleyin. Aynı odada birden fazla tavan çatlağı mı var, yoksa sadece bir tane ve 5 mm’den uzun bir çatlak mı? Eğer öyleyse bu çok daha ciddi  problemlerin habercisi olabilir. Dolguyla tamamladığınız çatlaklar tavanda renk farkı yaratıyorsa sıvanızı yenileyin.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL İLLUSTRASYON MURAT ÖZKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eve dönüş

Verimli bir ev