Daha konforlu bir çatı katı için yapılabilecekler

Son güncelleme:

Eğer bir çatı katınız varsa, burayı daha konforlu ve kullanışlı bir alana dönüştürmek için yapabileceğiniz çok şey var.

Müstakil ya da apartman dairesi farketmez, atıl durumda bir çatı katınız mı var? Yaşam alanlarınızı genişletmek istediğiniz noktada bu alanı gündeme almalısınız. Genellikle evlerde çoğunlukla yatak odası olarak kullanılır çatı katı, ama siz bu alanda çalışma, yaşama, hatta bir spor odası bile planlayabilirsiniz.

çatı katı dekorasyonu

ÇATI KATINDA UYGUNLUK

Çatı katınızı rahatlıkla kullanıma uygun hale getirebilirsiniz. Ancak bu dönüşümün kolaylığı çatının yapısı ve yüksekliğine de bağlıdır. Eğer çatı katınızın biçimsiz, sorunlu bir mimari projesi varsa bu düşündüğünüzden
daha çok bir maliyet ortaya çıkarabilir.

Eğer çatı kirişleriniz güçsüzse onların güçlendirilmesi gerekebilir. Duvarları desteklemek için çelik kirişler kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Yükseklik ise dikkate alınması gereken başka bir faktör. Çatı eğiminin en yüksek noktasının en az 2.2 metre olması gerekiyor. Eğer yükseklik bundan az ise oda içinde dolaşırken sorun yaşarsınız. Çatı eğimini yükseltmeniz mümkün ama bu da sizin için ektra bir maliyet oluşturacaktır.

çatı katı dekorasyon

YASAKLAR

Çatı katlarında yapacağınız dönüşümlerde büyük bir yapısal değişiklik yapmıyorsanız izin almanız gerekmeyebilir. Eğer çatıyı yükseltecek, tavan şeklini değiştirecek ya da balkon ve teras ekleyecekseniz mutlaka yasal izin almanız gerekiyor. İçeride yapacağınız değişiklikler için de önceden komşularınızı haberdar etmelisiniz.

PENCERELER

Işık alması açısından çatı katlarında pencerelerin büyüklüğü ve yönü önemli bir yer tutuyor. Işığı en iyi şekilde maksimize etmenin yolu pencereyi tavana yaptırmaktır.

ÇATI KATI TASARIMI

Çatı katınızı nasıl tasarlayacağınız doğrudan onun şekliyle ilgilidir. Ayrıca burayı hangi amaçla kullanacağınız da, neyi nereye konumlandıracağınız
konusunda size ışık tutar. Örneğin uyku amaçlı kullanacaksanız tuvalet için devamlı aşağıya inip çıkmamak için bu alanda küçük bir tuvalet de planlamalısınız.

MERDİVEN

Eğer çatı katınız bugüne kadar depolama amaçlı kullanıldıysa burayı yaşanabilir bir alan haline getirmek için imar izinlerini kontrol etmeniz gerekiyor. Merdiven yaptırmanız gerekiyorsa bu izinlerin olması önemli.

Açık renkli ve küçük basamaklı bir merdiven çatı katları için daha uygun olacaktır. Ayrıca korkuluklarının olmasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

ÇATI KATININ KULLANIM AMACI ÖNEMLİ

Çatı katınızı ihtiyacınız olan herhangi bir odaya dönüştürmeniz mümkün.

Salon: Eğer çatı katınız genişse bu alanı salon olarak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca salonunuzu bu alana taşırsanız evinizde fazladan bir oda da yaratmış olursunuz. Eğimli olan tavan kısmını hesaba katmadığınızda, koltuklarınızı koyabileceğiniz bir alan bulunuyorsa bu alan sizin için yeterli olabilir.

Tavanın eğimli olduğu bölüme televizyon ya da kitaplığınızı yerleştirebilirsiniz. Kalan kısımlara da diğer eşyalarınızı koyabilirsiniz.

Hobi odası: Çatı katınızı boş vakitlerinizi değerlendireceğiniz, dinleneceğiniz bir hobi alanı olarak değerlendirebilirsiniz. El işleri yapmaktan hoşlanıyorsanız küçük bir masa, sandalye, dikiş makinesi, hobi ürünlerinizi koyacağınız bir dolap işinizi görecektir.

Film izlemekten hoşlanıyorsanız, bu mekanı küçük bir sinema salonuna da dönüştürebilirsiniz. TV’nizi bu odaya taşıyıp, rahat koltuklar yerleştirebilir hatta eşiniz ya da çocuğunuz bilgisayar oyunları oynuyorsa onu da plana dahil edebilirsiniz. Ya da bir hobiniz varsa burada onun için de küçük bir atölye oluşturabilirsiniz.

Yatak odası: Bu katta bir yatak odası keyifli olabilir. Tavanınıza pencere açtırabilirseniz, yatağa uzanıp gökyüzünü seyredebilirsiniz. Ayrıca çatının eğimli olan alanını gömme dolap yaptırarak, bir gardırop alma derdinden de kurtulabilirsiniz.

Çatı katı yatak odası

Çalışma odası: Bu durumda yapmanız gereken tek şey çalışırken ihtiyaç duyduğunuz her şeyi bu odaya taşımak. Çalışma masası, bilgisayar, rahat bir sandalye, pano ve diğer aksesuarlarla harika bir çalışma odası yaratabilirsiniz.

ÇATI KATI DEKORASYONU

Çatı katları en zor dekore edilen mekanlardan biridir. Ancak doğru mobilya
seçimi, akılcı bir yerleşim planı ve iyi bir yalıtım sistemiyle çatı katınızı keyifli bir yaşam alanı haline getirebilirsiniz.

Çatı katındaki en büyük sorun eğimli tavan ve kullanışsız köşelerin bulunmasıdır. Yerleşimi en zorlaştıran konu ise çatı eğimidir. Ancak bu sorunu da aşamanız mümkün.

çatı katı çocuk odası

Bazı noktalara dikkat ederek daha konforlu bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz:

  • Çatı katlarında eğimden ve tavanın alçaklığından dolayı en sık yaşanan sıkıntılardan biri de baş çarpmalarıdır. Bu soruna tavan boyasında belirgin renk farklılıkları yaparak çözüm getirebilirsiniz.
  • Açık dolapları keyifli birer depolama alanına dönüştürebilirsiniz.
  • Sırtı alçak kanepe, sedir, yatak ve sandalye kullanarak tavanın daha yüksek görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer çatı katınız yeterli yüksekliğe sahipse o zaman duvara gömme kitaplıklar da yaptırabilirsiniz. Duvara nişler açarak kitaplık olarak kullanmak ya da bir duvara çeşitli uzunluk ve derinliklerde raflar yerleştirmek, herhangi bir kitaplığı mevcut eğime uydurmaya çalışmaktan çok daha kolay olacaktır.
  • Eğer büyükse bu alanda hem uyuma hem de yaşama alanını birlikte çözebilirsiniz. Eğer kat, tek alandan oluşuyorsa yatma ve yaşama alanlarını paravanlarla ayırabilirsiniz.

Dubleks evlerinize şıklık katacak 5 farklı merdiven modeli