Çatı yalıtımı yaptırmadan önce bilinmesi gerekenler

Son güncelleme:

Evinizin çatısında tadilat, tamirat ya da yalıtım yaptıracaksınız, bu konuda bazı noktaları bilmelisiniz ki, iş bittikten sonra başınız ağrımasın.

ÇATI BAKIMI ŞART

Bir evi tüm hava şartlarından korumanın yanı sıra, tahribat ve çökmelere karşı da üst yapıyı örterek koruyan çatılara, her ne kadar iyi konstrüksiyonlu, nitelikli su yalıtımlı, özel malzemeden olursa olsun zaman içinde bakım yaptırmanız gerekir. İnşaatlarda ilk yapımda çatı kaplama maliyetleri yüksek olsa da ömrünün uzunluğunu; ısı enerji kaybına, yağışlara, olumsuz hava koşullarına direnç göstermesi nedeniyle % 50’ye yakın aşırı pahalı olmayan ama kaliteli ve tasarruflu düzgün çatı kaplama malzemeleri ile sağlayabilirsiniz.

DOĞRU ÇATI YALITIMI NASIL YAPILIR VE ISI TASARRUFU SAĞLAR MI?

yalıtım

Su yalıtım katmanı ısı yalıtımının üzerinde bulunur. Alttan buhar kesici ile su buharına karşı korunurken, üstte uygulanan su yalıtım örtüsü suyun yapı elemanlarına ulaşmasını önler. Çatı izolasyon malzemelerinin üç ana işlevi bulunuyor. Çatıyı kaplamak, örtü altında kullanılan su yalıtımı, ısı yalıtımı gibi katmanları korumak ve yağışlarda çatı örtüsü altına su girmesini engellemek. Aynı zamanda çatı örtüsü altında yaratılacak havalandırma birçok açıdan çatıların ömrünü uzatarak sağlıklı bir çatı altı ortamı yaratır. Ayrıca uzun süre ekstra bakım yapılmadan kullanım ömrünü uzatır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Isıtmada yalıtımın önemi

ÇATI KAPLAMASI UYGULARKEN DİKKAT

  • Şiddetli rüzgarların etkisi, şiddetli yağmurların ve fırtınaların taşıdığı ile toz ve istenmeyen maddeler çatı arasına girer.
  • Çatı su yalıtım malzemeleri seçerken göz önünde bulundurulacak bir çok kriter var. Ancak en önemlisi yapının bulunduğu iklim özellikleridir.

Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da eve ses gelmemesi için yapılabilecekler

Evdeki yalıtım sorunları ve kısa, uzun vadeli çözümler

https://www.evimdergisi.com.tr/evdeki-yalitim-sorunlari/

Isıtmada yalıtımın önemi

Çatı katı pencere modelleri – Çatı penceresi nedir? Özellikleri