klima-kullanırken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Mitsubishi Electric Klima Sistemleri Bölümü Ürün ve Teknik Takımı Takım Müdürü Tarık Çıvak’tan, doğru klima seçimi ve kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri dinledik.

KLİMA KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

MEKANA UYGUN KLİMA SEÇİLMELİ

Evinizin kapasitesinden büyük değere sahip bir klima hem enerji israfına neden olur hem de aşırı soğutma veya ısıtma yaparak konfor şartlarını olumsuz etkiler. Klimanın kapasitesini belirlerken evinizin kaçıncı katta olduğu, hangi cephede yer aldığı, binanın yalıtım durumu, mekânın ısı kayıpları, iklim şartları ve mekândaki kişi sayısı gibi pek çok unsurun dikkate alınması gerekiyor.

Detaylar: BTU nedir ve nasıl hesaplanır?

TASARRUF SAĞLAYAN İNVERTER KLİMALAR TERCİH EDİLEBİLİR

Inverter olmayan klimalar istenilen sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak kapanırken, inverter klimalar açılıp kapanma yerine sürekli çalışarak ortamın ihtiyacına göre ısıyı ayarlıyor; adeta rölantide çalışarak daha az enerji harcıyor.

Detaylar: İnverter klima nedir? Nerelerde kullanılır? Diğer klimalardan farkı

TEKNOLOJİLER TASARRUF VE KONFOR SAĞLIYOR

Klimalarda bulunan 3 boyutlu sensör sistemleri; mekândaki değişen talepleri otomatik olarak algılıyor. Bu sistemle çalışan klimalar, gereğinden fazla ısıtma ya da soğutma yapmadığı için maksimum enerji verimliliği ve konfor sağlıyor.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNE DİKKAT

Ürünlerin enerji etiketlerindeki semboller sayesinde ürünlerin performansı, tükettikleri enerji miktarı ve sundukları konfor konularında fikir sahibi olunabilir. Ürün etiketindeki enerji sınıfında ne kadar çok artı varsa verimlilik de o kadar artıyor.

UZAKTAN KONTROL HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

Uzaktan bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan teknolojiler hayatı kolaylaştırıyor.

GELİŞMİŞ FİLTRE SİSTEMLERİ ÖNEMLİ

Hava kirleticiler, toz ve alerjenlerden uzak bir mekân için en yeni teknolojilerle geliştirilmiş filtreler ve ürünlerin özel yapıları büyük avantaj sağlıyor.

SESSİZ KLİMALAR ORTAM KONFORUNU YÜKSELTİYOR

Klima seçerken ses seviyesi de dikkate alınmalı.

MONTAJ TİTIZLİKLE YAPILMALI

Klimanın kullanım ömrü boyunca sorunsuz performans sergileyebilmesi ve yüksek konfor sunabilmesi için kişinin beklentisi ve mekânın ihtiyaçlarına uygun kapasite ve modelde bir klimanın belirlenmesi, montajının da doğru yere ve uzman ekiplerce yapılması gerekiyor.

PERİYODİK BAKIM AKSATILMAMALI

Klimaların periyodik olarak yılda iki kez bakım yapılması büyük önem taşıyor. Klima kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biri bakım.

Detaylar: Klima bakımı nasıl yapılır? Bakım yapılmazsa ne olur?

DOĞAYA DOST ÇEVRECİ TEKNOLOJİLER

Daha düşük küresel ısınma potansiyeline sahip R32 gaz kullanılan klimaları tercih etmek avantaj sağlıyor.

Klima alırken dikkat edilmesi gereken noktalar