Bakımı kolay bahçeler için 8 fikir
Bakımı kolay bahçeler için 8 fikir

Bakımı kolay bahçeler için 8 fikir!

Doğa sonbaharda bahçenizi boya kutusunun derinliklerine bırakıp, renksizleştirmeye çalışsa da siz işleri elden bırakmayın. Bahçede işleri kolaylaştırmak için 8 yeni fikre ne dersiniz?

EVİN GİRİŞİNİ YENİLEYİN

Giriş her zaman için önemlidir. Tüm bahçenin genel hatlarıyla durumunu gösterir. Büyük yüksek kapılar arkasında görkemli, büyük bahçeler olduğunu unutmayın. Küçük, özensiz, bakımsız girişler bahçede merak uyandırmaz. Davetkar olmaktan çıkar. Eve girişin rahat sağlanması için ideal yol genişliği 1.3 metredir. Düz yollar, çapraz bantlar konulduğunda daha kısa mesafe hissi verir.

BİTKİLERLE RENKLENDİRİN

Hem çimlerinizi biçerken zorlanmamak hem de oluşturduğunuz bitki gruplarından renk armonisini bahçenize en güzel şekilde yansıtabilmek için geniş çim alanlara izin verin. Bunun için bahçenizde bitki gruplarını sınırlara doğru dikin. Bu uygulama sayesinde geniş çim alanı bölmemiş olacaksınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çimin alternatifi nedir? 10 çim sorunu çözümü

AHŞAP VERANDALAR OLUŞTURUN

Bahçeye kumsal, yazlık havası vermek için ahşap verandalar oluşturabilirsiniz. Ahşapla kaplı bahçede dinginliği arttırmak için küçük bir gölet oldukça dekoratif duracaktır. Sınırı yeşil dokuyla yapmak bahçede doğal bir ortam havası estirecek. Kokulu kartopu, küçük yapraklı leylak ve ön kısmına menekşe, çuha gibi mevsimlik renklileri dikmeyi ihmal etmeyin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Balkon ya da veranda için 11 tatil ortamı örneği

TAŞ DEVRİNE HOŞGELDİNİZ

Tatil dönüşü, bakımlı bir bahçeyle karşılaşmak ister misiniz? İri kum, çeşitli boylarda çakıl bahçesiyle bu hiç de problem olmayacak. Lavanta ve sedum gibi hayatta kalma ustası bitkilerle işiniz çok daha kolay olacak. Adım taşı arasına dikeceğiniz Kraliyet Halısı alyssum ile dekoratif görünüş elde edebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bahçe yolu için adım taşı örnekleri ve çeşitleri: 9 farklı model

KANAATKAR BİTKİLERE YER VERİN

Kendini beğenmiş yıldız çiçekleri, hava nasıl olursa olsun göz kırpan Rudbeckialar ve Heliopsis oturma alanının etrafında sonbaharda bile yaz keyfi yaşatacak sizlere. Rudbeckia’nın açan çiçeklerini kesmezseniz, kışın kahverengi kafa kısmıyla güzel bir görüntü oluşturur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yıldız çiçeği bakımı nasıl yapılır? Sulamada nelere dikkat edilmeli?

FUNDA BAHÇESİ YAPIN

Bahçenizde unuttuğunuz bir köşenizi fundalarla canlandırabilirsiniz. Yaz fundaları Calluna ve kış fundaları Ericaların hemen yanına püsküllü bodur Carexlerle tasarım yapabilirisiniz. Bu köşe size bütün bir sene renklerle bakabilir.

ŞİFALI BİR BAHÇE YARATIN

Bahçenin bir köşesinde sebze ya da şifalı otlar yetiştirebilirsiniz. Aromotik kokusu ziyafetin habercisi olarak kapınızı çalacak. İşinizi kolaylaştımak için dikim yapacağınız alanı bir kat yukarı yükseltin. Çevresini kısa ahşap çitle çevirmek yeterli olacaktır. Bu sayede bitkilerin ekim, dikim ve bakımı çok daha kolay olacaktır.

BAKIMI KOLAY GÜLLER

Rosa herdetraum türü fundalık gibi yeri kaplar. Bodur olan bu tür sayesinde bahçeniz çiçek çiçek olacak. Çiçek halısı denen gül çeşitlerinden olan bu tür bakımı en kolay olanıdır. Senede bir kere budanmaya ihtiyacı vardır. Solmuş yapraklarını temizleyip, az da gübre verdikten sonra keyfini bahçede yaşayacağınıza kuşkunuz olmasın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?

İlham veren bahçeler! Birbirinden güzel bahçe örnekleri

Dar alanlar için 4 adımda dış mekan yerleşimi

Bahçeniz için sivrisinek kovucu 9 bitki ile bu yaz rahat geçsin